Rinkēvičs aicina Elksniņu stingri ievērot Latvijas ārpolitikas pozīcijas

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) oficiālā vēstulē Daugavpils domes priekšsēdētājam Andrejam Elksniņam (S) paudis aicinājumu ievērot Latvijas ārpolitikas pozīcijas, informē Ārlietu ministrijā (ĀM).

Reaģējot uz Elksniņa Latvijas ārpolitiskajām pozīcijām neatbilstošajiem publiskiem izteikumiem par Krievijas agresiju pret Ukrainu, Rinkēvičs vēstulē vēlreiz atgādinājis par Latvijas oficiālo pozīciju šajos jautājumos.

Ārlietu ministrs norāda, ka visām Latvijas amatpersonām ir jāievēro Latvijas ārpolitikas pozīcijas, kā arī aicina Elksniņu kā Latvijas pašvaldības amatpersonu tās stingri ievērot un savos izteikumos par ārpolitikas jautājumiem būt precīzam, šīs pozīcijas paužot skaidri un nepārprotami.

Ministrs vēstulē uzsver, ka Latvija kategoriski nosoda Krievijas neattaisnojamo, nelikumīgo un neizprovocēto militāro agresiju pret Ukrainu. Viņš akcentē, ka Krievijas rīcība ir rupjš ANO Statūtu un starptautisko tiesību pārkāpums.

Rinkēvičs norāda, ka Latvija nemainīgi un viennozīmīgi atzīst Ukrainas neatkarību un suverenitāti tās starptautiski atzītajās robežās.

Krievijas 2014.gadā un 2022.gadā rīkotie viltus referendumi un to rezultāti okupētajās Ukrainas teritorijās ir nelikumīgi un neatspoguļo Ukrainas tautas gribu.

Tāpat Latvija stingri nosoda un neatzīst Krievijas īstenoto šo teritoriju nelikumīgo aneksiju. Zaporižjas, Doneckas, Luhanskas un Hersonas apgabali, tāpat kā Krima un Sevastopole ir starptautiski atzītas Ukrainas teritorijas.

Ārlietu ministrs vērš uzmanību, ka šāda pozīcija kopš 2014.gada ir konsekventi uzturēta dažādās ANO, Eiropas Savienības un Latvijas nacionālajās nostājās. Ministra vēstulē pausta Latvijas pārliecība, ka Ukrainai kā jebkurai valstij ir leģitīmas tiesības uz pašaizsardzību. Ukrainai ir tiesības ar militāru spēku atjaunot savu teritoriālo integritāti tās starptautiski atzītajās robežās.

Lasiet arī: Daugavpils inteliģence aicina atlaist Elksniņa vadīto domi

Rinkēvičs īpaši akcentē, ka Latvijas valdība, pašvaldības, nevalstiskais sektors, uzņēmēji un sabiedrība sniedz visu iespējamo atbalstu Ukrainai, lai tā uzvarētu šajā Krievijas netaisnīgi uzsāktajā karā.

Jau ziņots,, ka Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājam, pēc viņa teiktā, ir saistošs Latvijas ārpolitikas kurss.

Otrdienas rītā notikušajā iknedēļas preses konferencē Daugavpils mērs skaidroja savus intervijā portālam Delfi paustos izteikumus, ka Krima ir Krievijas sastāvā. «Kā jau teicu, tad faktiski šī teritorija atrodas Krievijas varā – tur darbojas Krievijas likumi un institūcijas,» sacīja Elksniņš.

Daugavpils mērs atzīmēja, ka, vērtējot Krimas juridisko statusu no starptautisko tiesību viedokļa, ir spēkā vesela virkne ANO Ģenerālās asamblejas rezolūciju, kuras pieņemot, Latvijas valsts pozīciju apliecināja ĀM, uzsverot atbalstu Ukrainas teritoriālajai integritātei tās starptautiski atzītajās robežās, aicinot izbeigt Krimas okupāciju un pasludinot par spēkā neesošu 2014.gadā notikušo referendumu.

«Kā Daugavpils domes priekšsēdētājam man ir saistošs Latvijas ārpolitikas kurss,» piebilda Elksniņš.

Pagājušajā nedēļā intervijā portālam Delfi Elksniņš pauda, ka «Krima ir Krievijas Federācijas sastāvā». Šis un vēl citi viņa izteikumi par karu Ukrainā izraisīja plašu rezonansi gan Latvijā, gan arī ārpus tās.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas