RNP nākamgad vēlas celt maksu par ēku pārvaldīšanu

Pašvaldības SIA Rīgas namu pārvaldnieks (RNP) informē, ka no nākamā gada plāno paaugstināt maksu par ēku pārvaldīšanu. Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Viesturs Zeps (LA) prasa uzņēmumam skaidrojumu. 

RNP vēsta, ka, individuāli aprēķinot pārvaldīšanas maksas, 71,4% dzīvokļu īpašnieku – pārsvarā lielajās mājās – pārvaldīšanas maksa pieaugs vidēji par 8 centiem par kvadrātmetru. Savukārt 21,9% dzīvokļu īpašnieku – pārsvarā vidēja izmēra ēkās – pārvaldīšanas maksa pieaugs vidēji par 10 centiem par kvadrātmetru; bet 4,3% dzīvokļu īpašnieku – neliela izmēra ēkās – maksa pieaugs vidēji par 21 centu par kvadrātmetru. Tikai 2,4% dzīvokļu īpašnieku pārvaldīšanas maksa paliks nemainīga vai samazināsies.

Izmaiņas pārvaldīšanas maksā esot

saistāmas galvenokārt ar būtiski pieaugušām darbaspēka izmaksām,

ar apstākli, ka ir jaunas, valsts noteiktas pārvaldīšanas darbības energoefektivitātes jomā, kas saistošas visiem pārvaldniekiem, arī saistībā ar izmaksu pieaugumu būvniecībā. Pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai vajadzīga arī darbinieku kvalifikācijas paaugstināšana.

Izmaksu pieaugums bijis fiksēts, gatavojot 2023.gada tāmes, tomēr, ņemot vērā vispārējo izmaksu pieaugumu 2022.gadā un nesamērīgo energoresursu cenu kāpumu, kas tieši ietekmē RNP klientu maksātspēju, ticis pieņemts lēmums veikt apjomīgu iekšējo izmaksu optimizāciju un tobrīd palielinājumu vēl neieviest.

“Daudzām RNP darbinieku grupām tika atlikts nepieciešamais atalgojuma paaugstinājums, kā rezultātā pārvaldīšanas maksa 2023.gada būtiski nemainījās, mazinot spiedienu uz klientu maksātspēju apkures sezonas laikā,” pauda uzņēmumā. Kā uzskata uzņēmumā, atsevišķām darbinieku grupām

atalgojuma pieaugumu atlikt vairs neesot iespējams.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, darba spēka izmaksas Latvijā augušas par vairāk nekā 40% pēdējo gadu laikā.

Plānotais atalgojuma pieaugums nepieciešams, lai varētu nodrošināt kvalitatīvu pārvaldīšanau, uzturot ēku tehniskā kārtībā un atbilstīgi sakoptu. Algu kāpums galvenokārt plānots inženieriem, tehniskajiem darbiniekiem, namu pārziņiem un sētniekiem.

Vienlaikus plānots arī būtiski uzlabot darbinieku tehnisko nodrošinājumu un ikdienas darba apstākļus, pauž RNP. Šobrīd darba tirgū izveidojusies būtiska darba devēju konkurence tieši par inženieriem, tehniskajiem darbiniekiem un namu pārvaldniekiem. Konkurētspējīgs atalgojums ļaušot piesaistīt darbiniekus, kuri var nodrošināt augstu pakalpojumu kvalitāti un pakalpojuma nepārtrauktību klientiem. Savukārt piesaistīt darbiniekus sētnieku profesijai kļūst aizvien grūtāk, tāpēc uzkopšanas kvalitātes uzturēšanai tiek veidotas uzkopšanas brigādes.

Pēdējo gadu laikā būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājās par gandrīz 20%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Būvmateriālu cenas palielinājās par 24,7%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 17,5%, bet strādnieku darba samaksa pieauga par 10,3%.

Plānots arī palielināt namu pārvaldnieku skaitu, jo esošā attiecība starp pārvaldniekiem un māju skaitu ir nepietiekama. Uz vienu pārvaldnieku šobrīd ir liels māju skaits, pat 80–100 māju. Tiek saņemtas klientu sūdzības, ka ir grūtības sazināties ar mājas namu pārzini.

Palielinot kapacitāti plānots aktīvāk iesaistīties katras mājas uzturēšanā, kā arī nodrošināt individuālu pieeju nepieciešamajiem remontdarbiem, sola RNP.

RNP atzīmē, ka Ekonomikas ministrija papildinājusi normatīvo regulējumu, paredzot pārvaldniekiem īstenot jaunas papildus funkcijas – veikt ēku energoefektivitātes izpēti un tehniskās apsekošanas atzinumus, kas ļauj efektīvāk un ātrāk nonākt līdz māju renovācijai.

Tāpat RNP informē, ka vietnē e-parvaldnieks.lv publicēts remontdarbu plāns nākamajam periodam. Uzņēmums aicina līdz 26.novembrim klientus iepazīties ar individuāli sagatavoto mājas remonta darbu plānu, izvērtēt prioritātes un, ja nepieciešams, veikt izmaiņas, pieņemot kopības lēmumu.

SIA Rīgas namu pārvaldnieks ir 100% Rīgas domei piederošs uzņēmums. Tā pārvaldīšanā ir vairāk nekā 3 800 dzīvojamo māju un būvju ar kopējo platību vairāk nekā 7,5 miljoni kvadrātmetru. Uzņēmums 2022.gadā strādāja ar 61,973 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 0,6% vairāk nekā iepriekšējā gadā, kamēr kompānijas peļņa pieauga par 7,4% un bija 4,535 miljoni eiro.

***

Rīgas domes mediju dienests ziņo, ka pirmdien, 16. oktobrī, domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Viesturs Zeps izziņojis komitejas ārkārtas sēdes sasaukšanu, lai saņemtu paskaidrojumus par šodien publiski izskanējušo informāciju par RNP ieceri palielināt pārvaldīšanas maksu un algas pašvaldības uzņēmumā.

Komitejas sēdi paredzēts sasaukt ceturtdien, 19. oktobrī.

Paziņojumā tiek citēts komisijas priekšsēdētājs: “Biju nepatīkami pārsteigts, izdzirdot par RNP plāniem celt savu pakalpojumu maksu tūkstošiem rīdzinieku. Pašvaldībai 100% piederošam uzņēmumam tomēr pirms šādu lēmumu pieņemšanas ir jāvērtē apstākļi. Atgādināšu, ka vēl joprojām dzīvojam augstas inflācijas un ekonomikas recesijas apstākļos, kad daudzām ģimenēm ir nopietnas grūtības segt krietni pieaugušos ikdienas izdevumus. Jo īpaši šādos apstākļos pašvaldībai nevajadzētu pašai būt tai, kas turpina “kurināt” inflācijas ugunsgrēku ar saviem lēmumiem.”

Tāpat Zeps norāda: “Turklāt es būtu sagaidījis, ka RNP valde par šādām iecerēm informē atbildīgo komiteju pirms lēmumu pieņemšanas. Saprotams, ka RNP izmaksas varētu pieaugt, darba samaksa ir jāceļ, taču vienlaikus valdei pirms lēmuma par maksas celšanu būtu jāpiedāvā efektivizācijas pasākumi. Esmu pārliecināts, ka komitejas deputāti gribēs dzirdēt no valdes, cik ir plānots ietaupīt esošajās darbības izmaksās pirms lemšanas par maksas paaugstināšanu. Līdz šīs sarunas, kas sāksies ceturtdien ārkārtas komitejas sēdē, pabeigšanai es domāju, ka ir nevietā runāt par maksu paaugstināšanu!”

Lasiet arī: Saeima konceptuāli atbalsta ieceri par pasākumiem energoresursu izmaksu kompensēšanai

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas