Robežsardze tomēr atzīst valstī nelegāli iekļuvušo cilvēku aizturēšanu

Sākotnēji norādot uz incidenta neesamību, pēc sabiedrības kritikas viļņa Valsts robežsardze tomēr ir paziņojusi par otrdien, 10.oktobrī veikto Latvijā nelegāli iekļuvušas bēgļu grupas aizturēšanu.

Sociālajos medijos Valsts robežsardze trešdienas, 11.oktobra, vakarā ir izplatījusi paziņojumu, ka tā atsauc otrdien medijiem izsūtīto informāciju, kurā tostarp norādīts, ka robežsardze nevar apstiprināt, ka “šodien [otrdien] vai pēdējo dienu laikā būtu aizturējusi kādas apjomīgas valsts robežu nelikumīgi šķērsojušu cilvēku grupas, kas sasaistāmas ar video redzamo”.

Iepriekš minētajā paziņojumā medijiem robežsardzes pārstāve Kristīne Pētersone apgalvoja, ka otrdien sociālajos medijos izplatītajā video, kurā redzams, kā vairāk nekā 20 personu grupa pārvietojas gar kāda lauku ceļa malu, neesot iespējams identificēt nedz laiku, nedz vietu, kad uzņemts video.

Šāds robežsardzes paziņojums izpelnījās plašu kritikas vilni, sociālo mediju lietotājiem

“palīdzot” robežsargiem noskaidrot, kur un kad filmēts video.

Sociālo mediju lietotāji uzsvēruši robežsardzes neizdarību, nepaveicot “elementāras darbības”, analizējot video, kurā bija redzams gan laika zīmogs, gan arī koordinātas. Iedzīvotāji ir uzsvēruši, ka noskaidrot konkrētu video filmēšanas vietu bijis iespējams vien pāris minūšu laikā.

Trešdien vakarā sociālajos medijos izplatītajā paziņojumā Valsts robežsardze apgalvo, ka ir veikusi padziļinātu situācijas izpēti, lai noskaidrotu notikuma apstākļus. “Pēc rūpīgas video analīzes un situācijas pārbaudes noskaidrots, ka robežsargi operatīvi reaģēja uz video redzamajām personām un Kaplavas pagastā apmēram vienu kilometru no valsts robežas aizturēja vairākas personu grupas, kopumā 29 personas, jau video uzņemšanas dienā,” norādīja robežsardzē.

Personas pastiprinātas robežapsardzības sistēmas noteiktā regulējuma ietvaros jau tajā pat dienā esot atgrieztas uz izceļošanas valsti.

Valsts robežsardze atgādina, ka tai ir ļoti svarīgs katra Latvijas iedzīvotāja, it īpaši pierobežas un pierobežas joslas iedzīvotāju, atbalsts un palīdzība, veicot valsts robežas uzraudzību šī hibrīdapdraudējuma apstākļos.

Valsts robežsardze aicina ikvienu būt modriem, gataviem palīdzēt un informēt robežsargus gadījumos, kad pierobežā vai pierobežas joslā tiek konstatētas personas vai personu grupas, kuras nav raksturīgas Latvijas iedzīvotāju etniskajai vai nacionālajai piederībai.

Iedzīvotāji tiek aicināti primāri sazināties tieši ar robežsargiem,

zvanot uz diennakts informatīvo tālruni 67 075 616

un sniegt informāciju, nevis publicēt vai izplatīt informāciju par šādiem gadījumiem sociālajos medijos, internetā.

LETA jau ziņoja, ka otrdien Valsts robežsardze novērsusi 47 mēģinājumus nelikumīgi šķērsot Latvijas–Baltkrievijas robežu. Pēdējo divu mēnešu laikā bieži no Baltkrievijas Latvijā centušies nelegāli iekļūt, bet nav ielaisti ap 100 migranti dienā. Kopumā šogad no valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas robežsargi atturējuši 10 931 cilvēku, bet humānu apsvērumu dēļ Latvijā ir uzņemti 390 cilvēki.

Pērn visa gada laikā kopā tika novērsti 5286 cilvēku mēģinājumi nelikumīgi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas robežu, savukārt 217 cilvēkiem humānu apsvērumu dēļ robežas šķērsošana netika liegta.

Saistībā ar nelegālās imigrācijas spiedienu no 11.augusta līdz 2024.gada 10.februārim vairākas administratīvajās teritorijās Baltkrievijas pierobežā ir spēkā pastiprināts robežapsardzības sistēmas darbības režīms, kas nomainīja valdības 2021.gada augustā noteikto un vairākkārt pagarināto ārkārtējo situāciju.

Ņemot vērā strauji pieaugušo hibrīdapdraudējumu uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, Valsts robežsardze mobilizējusi papildu dienestā esošos robežsargus ārējās robežas apsardzības stiprināšanai. Tāpat robežsardze pieprasījusi papildu atbalstu no Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Valsts policijas.

Ņemot vērā Baltkrievijas realizēto nelegālās imigrācijas spiedienu, valdība septembra vidū nolēma apturēt Silenes robežšķērsošanas vietas darbību.

Lasiet arī: Ministrs: Robežsardzei arvien biežāk jāpielieto šaujamieroči nelegālo migrantu apturēšanai

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas