Rosina EP vēlēšanās dot iespēju balsot jebkurā iecirknī

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) rosina 2024.gada maijā gaidāmajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās izmantot tiešsaistes vēlētāju reģistru, kas nodrošinās iespēju vēlētājiem nobalsot jebkurā sev ērtā vēlēšanu iecirknī Latvijā vai ārzemēs, vēsta CVK sekretārs Ritvars Eglājs.

Šobrīd spēkā esošais regulējums paredz, ka EP vēlēšanās vēlētāji tiek piesaistīti noteiktam vēlēšanu iecirknim. Ņemot vērā sekmīgo 2021.gada pašvaldību vēlēšanu un 14. Saeimas vēlēšanu pieredzi, CVK ieskatā arī EP vēlēšanās būtu izmantojams elektronisks vēlētāju reģistrs, kas nodrošina ērtākas un plašākas balsošanas iespējas vēlētājiem.

Tas nozīmēs, ka ikvienā vēlēšanu iecirknī tiešsaistes režīmā būs pieejams elektronisks vēlētāju saraksts. Vēlētājam ierodoties iecirknī, vēlēšanu komisijas darbinieks ar viedtālruni noskenēs pases vai personas apliecības svītrkodu vai kvadrātkodu, pārliecināsies par personas tiesībām balsot un atzīmēs tiešsaistes vēlētāju reģistrā, ka vēlētājs nobalsojis. Par vēlēšanu materiālu saņemšanu būs jāparakstās papīra balsotāju sarakstā. Ja kādā vēlēšanu iecirknī tiešsaistes reģistra darbība būs traucēta, vēlētāji varēs nobalsot, izmantojot reģistrācijas aploksni.

Tāpēc CVK ir iesniegusi Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai Eiropas Parlamenta vēlēšanu likuma grozījumu projektu un ar to saistītu grozījumu Pašvaldības vēlēšanu komisiju un vēlēšanu iecirkņu komisiju likumā.

VēlēšanAs būs Ātrāk nekā pēc pusotra gada, kandidātu saraksti JāiesnieDz 2024.gada februārī un martā.

Pieņemts normatīvais regulējums ir svarīgs arī saistībā ar savlaicīgu šo vēlēšanu vadības sistēmas moduļa izstrādi un iepirkumu procedūru, tādēļ CVK aicinājusi iespējami drīz izskatīt un pieņemt likuma grozījumus Saeimā.

Komisija arī piedāvā atteikties no līdzšinējās pasta balsošanas kārtības un ieviest pieteikšanos balsot pa pastu e–pakalpojumā Vienotajā valsts un pašvaldību pakalpojumu portālā (www.latvija.lv), kur varētu izdrukāt vēlēšanu materiālus. Tādējādi vēlētājiem būtu iespējams saņemt vēlēšanu materiālus ātrāk, neapgrūtinot viņus ar pieteikumu nogādāšanu vai sūtīšanu pārstāvniecībām vai vēlēšanu iecirkņiem balsošanai pa pastu.

Tāpat kā līdz šim vēlētājam aizpildītie vēlēšanu materiāli vēl būtu jānosūta, un agrāka piekļuve vēlēšanu materiāliem veicinās agrāku to nosūtīšanu un saņemšanu laikā. Te CVK ierosina panākties pretī vēlētājiem un veidot pasaulē vairākas pasta balsu saņemšanas un skaitīšanas komisijas līdzšinējās vienas vietā, tādējādi palētinot pasta sūtījumus un paātrinot to saņemšanu.

Tāpat likuma grozījumi paredz manīt vēlēšanu iecirkņu darba laiku, salāgojot to ar Saeimas un pašvaldību vēlēšanām. Plānots, ka iepriekšējās balsošanas laiki būtu pirmdien – no pulksten 17.00 līdz 20.00; ceturtdien – no pulksten 9.00 līdz 12.00; piektdien – no pulksten 10.00 līdz 16.00. Vienlaikus, izvērtējot līdzšinējo vēlēšanu pieredzi, konstatēts, ka vēlētāju skaits, kuri nobalso vēlēšanu dienas rīta stundā no plksten 7 līdz 8, ir neliels. Tādēļ tiek piedāvāts noteikt, ka iecirkņus vēlēšanu dienā atver plksten 8. Tas atvieglotu vēlēšanu iecirkņu komisiju darbu, samazinot nogurumu balsu skaitīšanas laikā nakts stundās, kā arī ļautu valstij ietaupīt līdzekļus vēlēšanu iecirkņu komisiju locekļu atlīdzībai.

CVK aicina, vēsta tās sekretārs, parlamentāriešus arī apsvērt, vai grozīt sarakstā piesakāmo maksimālo kandidātu skaitu un drošības naudu par saraksta iesniegšanu.

Lasiet arī: CVK kriminālprocesā iesaistītas desmit personas; 14.Saeimas vēlēšanu leģitimitāte nav ietekmēta

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas