Sadales tīkls ar saules paneļiem aprīkos līdz 700 transformatoru apakšstaciju 10,3 miljonu eiro vērtībā

Elektroenerģijas sadales sistēmas operators AS Sadales tīkls līdz 2026.gada maijam par 10,3 miljoniem eiro plāno ar saules paneļiem aprīkot līdz 700 uzņēmuma transformatoru apakšstaciju, informē Sadales tīkla pārstāvji.

Kompānijā skaidro, ka šāds lēmums pieņemts, lai saražotu transformatoru apakšstaciju darbināšanai nepieciešamo elektroenerģiju un šādi mazinātu kopējās operatora darbībai nepieciešamās elektroenerģijas izmaksas.

Aktivitāte tiks īstenota projekta AS Sadales tīkls elektroenerģijas sadales sistēmas modernizācija ietvaros, un tā tiks īstenota ar Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas fonda atbalstu. 

Pašlaik ir īstenots pilotprojekts, ar saules paneļiem aprīkojot divas transformatoru apakšstacijas Dobeles novadā. Tuvākajā laikā uzņēmums ar saules fotovoltu paneļu sistēmām sāks pakāpeniski aprīkot transformatoru apakšstaciju ēkas visā Latvijā. Primāri tam atlasīti divstāvu transformatori ar atbilstošām jumta konstrukcijām.

Sadales tīkla valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons norāda, ka šis ir nozīmīgs projekts, kas ilgtermiņā palīdzēs celt uzņēmuma energoefektivitāti un mazināt kopējās elektroenerģijas iepirkšanas izmaksas. 

Viņš skaidro, ka Sadales tīkls visā Latvijā uztur elektrotīklu, kura kopējais garums sasniedz gandrīz 93 000 kilometru, un elektroapgādes pakalpojuma nodrošināšanai nepieciešami ļoti lieli elektroenerģijas apjomi. No tā lielāko daļu veido tehnoloģiskais patēriņš jeb zudumi, kas pēc fizikas likumiem elektrotīklā rodas enerģijas sadalīšanas procesā.

 «Jau šobrīd Baltijas mērogā varam lepoties ar mazāko tehnoloģisko zudumu īpatsvaru, un transformatoru apakšstaciju aprīkošana ar saules paneļiem tos ļaus vēl samazināt.

Mūsu aprēķini rāda, ka aktivitātes īstenošanas rezultātā varētu būt iespējams saražot līdz divām gigavatstundām (GWh) elektroenerģijas gadā,» pauž Jansons.

Kopējais finansējuma apjoms, kas Sadales tīklam piešķirts no Atveseļošanas fonda, ir 41,9 miljoni eiro. Ieguldot šos līdzekļus, plānots īstenot vairākas projekta aktivitātes ar mērķi stiprināt elektrotīklu, pilnveidot elektroapgādes pakalpojuma kvalitāti un efektivizēt uzņēmuma darbību. Tas ļaus sekmēt Latvijas ekonomikas konkurētspēju un pārstrukturēšanos uz klimatam draudzīgu energoresursu ražošanu un patēriņu. Citu projekta aktivitāšu vidū ir, piemēram, vidējā sprieguma elektrolīniju pārbūve un modernizācija, savu laiku nokalpojušo transformatoru nomaiņa, pieslēgumvietu izbūve publisku elektroauto uzlādes staciju attīstīšanai, norāda kompānijā.

Jau vēstīts, ka Sadales tīkls pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, strādāja ar 301,188 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 1,1% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas zaudējumi sasniedza 20,415 miljonus eiro pretstatā gadu iepriekš gūtajai peļņai.

Sadales tīkls ir valstij piederošajā Latvenergo koncernā ietilpstošs elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā. Kompānija nodrošina sadales elektrotīklu ekspluatāciju, atjaunošanu un plānveida attīstību, elektroenerģijas izlietošanas uzraudzību, zudumu samazināšanas pasākumus un elektroenerģijas uzskaiti, kā arī veic jaunu pieslēgumu izveidi.

Lasiet arī:ManaBalss sākta parakstu vākšana par akcīzes nodokļa atcelšanu kafijai

 
Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas