Sadales tīkls plāno palielināt elektroenerģijas sadales tarifu par vidēji 75%

Elektroenerģijas sadales sistēmas operators AS Sadales tīkls Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) iesniedzis jaunu tarifa projektu, kura apstiprināšanas gadījumā elektroenerģijas sadales tarifs pieaugtu par vidēji 75%.

Kā norāda Sadales tīkls, elektroenerģijas pārvades tarifa plānotais pieaugums, elektroenerģijas, kā arī elektrotīkla uzturēšanai un attīstībai nepieciešamo resursu cenu straujais kāpums veido AS Sadales tīkls sadales pakalpojuma nodrošināšanai nepieciešamo izmaksu pieaugumu 183 miljonu eiro apjomā gadā. 

Tipiskai mājsaimniecībai – daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem ar aptuveni 100 kWh patēriņu mēnesī – tarifa pieaugums, ieskaitot sadales tarifā iekļauto pārvades tarifa maksu, būs 6–8 eiro apjomā.

Tāpat uzņēmums uzsver, piebilstot, ka, ņemot vērā to, ka pārvades un sadales pakalpojums klienta elektrības rēķinā veido nelielu daļu, kopējais pieaugums maksā par elektroenerģiju būs daudz mazāks.

Vienlaikus plānots veikt tarifa struktūras maiņu, padarot to lietotājiem vienkāršāku un ilgtspējīgāku, kā arī sniedzot iespēju klientiem izvēlēties saviem patēriņa paradumiem piemērotu fiksētās – mainīgās tarifa komponentes īpatsvaru.

Plānots, ka jaunais sadales tarifs stāsies spēkā 2023.gada 1.jūlijā.

Vienlaikus, lai virzītu izmaiņas pakāpeniski un līdz ar to mazinātu kopējo tarifa maksas pieaugumu, Sadales tīkls iesniedzis SPRK priekšlikumu tarifa korekcijai un attiecīgi daļējam maksas pieaugumam jau no 2023.gada 1.janvāra. Pašlaik “Sadales tīkls” gaida komisijas vērtējumu, lai nepieciešamības gadījumā priekšlikumu pilnveidotu.

Jāuzsver, ka uzņēmumiem līdz pat 2023.gada 30.aprīlim saistībā ar valsts atbalstu elektroenerģijas lietotājiem sadales sistēmas pakalpojumu maksa joprojām būs samazināta pilnā apmērā.

Kā norāda Sadales tīkls, tarifa projektā vairāk nekā divas trešdaļas (69%) izmaksu pieauguma veido pārvades tarifa sadārdzinājums par 102% – pieaugums no 71 uz 144 miljoniem eiro gadā un elektroenerģijas pārvadīšanas tehnoloģiskā patēriņa nodrošināšanai nepieciešamās elektroenerģijas izmaksas – pieaugums no 16 uz 69 miljoniem eiro gadā, kuru sadales operators iegādājas par tirgus cenu.

Inflācijas ietekmē augušas arī uzņēmuma darbības nodrošināšanai nepieciešamo resursu – koksnes, metāla, degvielas, loģistikas pakalpojumu – cenas.

Tāpat kompānijā norāda, ka izmaksu pieaugumu Sadales tīkls daļēji akumulējis ar iepriekš veiktiem optimizācijas pasākumiem, tostarp uzņēmuma reorganizāciju, procesu un pakalpojumu digitalizāciju, specializētās tehnikas parka modernizāciju, darbinieku skaita samazinājumu kopš 2016.gada par vienu trešdaļu jeb teju 900 darbiniekiem.

Lasiet arī: Augstsprieguma tīkla elektroenerģijas pārvades tarifi varētu pieaug vairāk nekā četras reizes

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas