Saeimas komisija neatbalsta e-cigarešu aromātu saglabāšanu

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija atbalstījusi lēmumprojektu, kas paredz noraidīt iedzīvotāju iniciatīvu par e-cigarešu aromātu saglabāšanu. Par šo lēmumprojektu vēl būs jālemj Saeimai.

Veselības ministrijas (VM) pārstāve Inga Birzniece iepriekš komisijas sēdē pavēstīja, ka par šo jautājumu atbildīgā Saeimas Sociālo un darba lietu komisija pēc būtības ir atbalstījusi e-cigarešu aromāta aizliegumu grozījumos Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā. Par šiem grozījumiem vēl galīgajā lasījumā jālemj Saeimai.

Tāpēc Mandātu komisija nolēma noraidīt iniciatīvu par aromātu saglabāšanu, jo pēc būtības

politiski jau ir atbalstīts pretējs lēmums.

VM parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis (JV) iepriekš komisijas sēdē cita starpā skaidroja, ka tieši jaunieši visvairāk izvēlas e-cigaretes ar aromātu un ka tieši viņu veselību e-cigaretēs esošais nikotīns ietekmē visnegatīvāk.

Trešdienas sēdes sākumā tika uzklausīts arī iniciatīvas pārstāvis Toms Lūsis, kurš cita starpā vērsa uzmanību, ka jaunieši jau pašlaik e-cigaretes ar aromātu iegādājas “melnajā tirgū” internetā, līdz ar to viņus attiecīga aizlieguma noteikšana neietekmēšot. Lūsis akcentēja, ka bērni audzināšana ir vecāku pienākums un tā nav jāveic ar likuma palīdzību.

Kā ziņots, Saeima šajā iniciatīvā tiek aicināta neaizliegt elektronisko cigarešu aromātus, bet tā vietā ieviest mērķtiecīgus risinājumus cīņā pret nelegālo tirgu, kā arī izglītot sabiedrību par veselīgām izvēlēm. Beztabakas produktu asociācijā skaidro, ka e-cigarešu industrija nav ieinteresēta, ka tās produktus lieto jaunieši, un asociācija vairākkārt

aicinājusi noteikt tirdzniecības aizliegumu jauniešiem līdz 21 gada vecumam,

kā arī nopietni pievērsties šī aizlieguma kontrolei.

Vienlaikus asociācijas pārstāvji norāda, ka jaunie Saeimas noteiktie ierobežojumi ir pretrunā ar stratēģijām, kādas sabiedrības veselības vārdā izvēlas tādas valstis kā, piemēram, Zviedrija un Lielbritānija. Viņu ieskatā, “rodas iespaids, ka Latvijas likumdevēji par to neko nav dzirdējuši, bet balstās uz novecojušām atziņām un pētījumiem, kas zaudējuši aktualitāti.”

Asociācijā atzīmē, ka e-cigaretes ir par 95% mazāk kaitīgas nekā parastās cigaretes un to lietošana tiek atbalstīta kā “izejas vārti” no tabakas produktu lietošanas, lai cīnītos ar tādu tabakas lietotāju vidū plaši izplatītu slimību kā plaušu vēzis.

Vienlaikus asociācijā uzsver, ka, nepamatoti liedzot pieaugušiem cilvēkiem brīvu izvēli e-cigarešu aromātu ziņā, valsts budžets zaudēs nozīmīgus ieņēmumus no aromatizēto šķidrumu akcīzes nodokļa. Pēc Finanšu ministrijas datiem, 2022.gadā

aromatizēto šķidrumu akcīzes nodokļa summa bija vairāk nekā 7,4 miljoni eiro.

Jau ziņots, ka martā Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrajam lasījumam atbalstījusi grozījumus, ar kuriem plānots noteikt, ka tabakas izstrādājumus, aizstājējproduktus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un uzpildes tvertnes būs aizliegts pārdot personām, kuras ir jaunākas par 20 gadiem.

Ar likuma grozījumiem paredz aizliegt laist tirgū elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus, kas satur aromatizētājus. Vienlaikus plānots noteikt ierobežojumu ražot un laist tirgū tabakas izstrādājumus, tabakas aizstājējproduktus vai elektroniskās smēķēšanas ierīces, kas vizuāli atgādina saldumus, uzkodas vai rotaļlietas.

Lasiet arī: Kontrabandas preču patēriņu pamatā nosaka cena

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas