Saskaņa iebilst pret Ukrainas mākslinieku grupas plakātu

 Partija Saskaņa ir vērsusies pie Valsts policijas (VP) priekšnieka Armanda Ruka un kultūras ministra Naura Puntuļa (NA) ar lūgumu izvērtēt, vai Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) izvietotais ukraiņu mākslinieka plakāts, ar uzrakstu “русский оккупант – лучшее удобрение” (krievu okupants – labākais mēslojums), nav vērts uz nacionālā un etniskā naida kurināšanu.

Rīgas domes deputāts Konstantīns Čekušins (S) skaidro, ka arī Latvijā attiecībā uz daļu sabiedrības reizēm tiek izmantots apzīmējums “krievu okupanti”.

Partijas ieskatā, ar tādu plakātu var vēl vairāk šķelt sabiedrību un veicināt naidu un vardarbību, tādēļ Saskaņa aicina plakātu noņemt.

LNB skaidro, ka plakāts ir daļa no Ukrainas mākslinieku grupas TIGOIS project laikmetīgās tēlniecības un gleznu izstādes Mēs uzvarēsim! Переможемо!.

LNB pauž, ka šajā izstādē redzamais plakāts ir viens no mākslas darbiem, kas pauž ukraiņu tēlnieku attieksmi pret Ukrainā notiekošo karu un vardarbīgo okupāciju.

LNB uzsver, ka izstādes saturā neiejauksies un minētais mākslas darbs paliks izstādē.

”Mākslai pieder vēstījuma un formas brīvība,” norāda bibliotēkas pārstāvji.

Izstādē Mēs uzvarēsim! Переможемо! ir eksponēti Ukrainas mākslinieku grupas TIGOIS project radīti darbi, kuru autori ir tēlnieki Illja Trofimčuks (grupas vadītājs), Serhijs Kraveckis, Antons Dvoržaks, Mikola Jurčaks, Danilo Turijs, Romans Turijs un gleznotājs Vasils Stepanovs.

Izstādē Rīgā ir apskatāma 60 darbu kolekcija – tēlniecības darbi metālā un gleznas.

Izstādē eksponētie darbi ir uztverami kā Ukrainas tautas varonības dienasgrāmata, kurā mākslinieki vēsta par šī brīža cīņu pret Krievijas agresiju. Tēlniecības kompozīcijās un gleznās ir tvertas spēcīgas, neretušētas emocijas, pārdzīvojumi – veltījums Mariupoles pilsētas aizstāvjiem, karā kritušajiem, nogalinātajiem bērniem, norāda LNB. 

Izstāde LNB telpās būs apskatāma līdz šā gada 22.jūnijam.

Šis nav pirmais gadījums, kad Saskaņas deputāts Čekušins aicina cenzēt mākslas darbus. Viņš savulaik iebilda arī pret mākslinieka Kristiana Brektes sienas gleznojumu jeb murāli Veltījums Džemmai Skulmei uz Rīgas 40. vidusskolas ēkas sienas.

Tāpat ziņots, ka pērn pēc Daugavpils pašvaldības spiediena Marka Rotko mākslas centrs izņēma no ekspozīcijas trīs pirms mēneša atklātas igauņu keramiķa Sandera Raudsepa personālizstādes Nāvīga vēlme nonākt pēcnāvē darbus. Mākslinieks ciklā Tavs alternatīvais Jēzus dažādos veidos interpretēja krustu.

Lasiet arī:Grevcova pārsūdzējusi sev nelabvēlīgo spriedumu par melošanu CVK

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas