Saziņa ar NEPLP bijusi civilizēta un formāla, atzīst Doždj

Krievijas neatkarīgās programmas Doždj (Дождь/TV Rain) saziņa ar Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (NEPLP) vienmēr bijusi civilizēta un formāla, trešdien, 11.janvārī, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē sacīja Doždj galvenais redaktors Tihons Dzjadko.

Viņš stāstīja, ka NEPLP lēmums anulēt apraides atļauju ir nesamērīgs, tomēr Doždj ieskatā tā nav valsts nostāja, bet gan strīds starp uzņēmumu un NEPLP. «Mūsuprāt, televīzijas kanāls nav valsts drošības apdraudējums un mēs sagaidām, ka tad, kad mūsu argumenti tiks saklausīti, tiesa stāsies mūsu pusē,» sacīja Dzjadko.

Plašāku komentāru par notiekošo tiesvedību Doždj galvenais redaktors sniegt nevarēja.

Taujāts par komunikāciju ar NEPLP, Dzjadko norādīja, ka kopš pagājušā gada pavasara beigām, kad Doždj ienāca Latvijā, līdz rudenim tā noritēja caur vēstulēm, zvaniem un videozvaniem. Rudenī komunikācija kļuva formālāka, kas saistīts ar padomes konstatētajiem pārkāpumiem.

«Mūsu komunikācija ar NEPLP liekas civilizēta un absolūti normāla,» uzsvēra Dzjadko, piebilstot, ka kanāla pārstāvjiem padomes sēdēs ir bijušas iespējas izteikties.

Skaidrojot konstatētos pārkāpumus, Doždj galvenais redaktors atzina, ka skaņu celiņu nav izdevies ieviest, jo, pametot Krieviju, kanālam nav bijusi pietiekama materiāltehniskā bāze. Ukrainas iekļaušana Krievijas kartē bijusi dizaineru kļūda, kas notikusi vairākās Eiropas valstīs. Savukārt

Krievijas armijas saukšana par «mūsu armiju» bijis retorisks paņēmiens,

kas skatāms neatraujami no konteksta. Kanāla pārstāvis uzvēra, ka šādus retoriskus paņēmienus medijā vairs neizmantos.

Vienlaikus Dzjadko pauda, ka signālu par to, ka pārkāpumu gadījumā apraides atļauja tiks anulēta, nebija. Viņš skaidroja, ka NEPLP un citas Latvijas organizācijas jau kopš pirmās dienas bijušas pretimnākošas un atzinīgi vērtējušas Doždj ienākšanu Latvijā. Kanāls nevienā brīdī neesot atteicies pildīt likumā noteiktās normas, taču norādījis NEPLP, ka, piemēram, skaņu celiņu termiņā nespēs nodrošināt jau minēto finansiālo līdzekļu trūkuma dēļ. Saskaņā ar Dzjadko pausto, NEPLP informāciju par kavēšanos skaņu celiņa ieviešanā esot uztvērusi ar sapratni.

Komentējot iemeslus, kādēļ Latvija sākotnēji tika izraudzīta par Doždj mītnes zemi, kanāla pārstāvji skaidroja, ka tam pamatā esot vairāki faktori. Pirmkārt, Latvija paudusi gatavību pieņemt ārvalstu neatkarīgos žurnālistus un, otrkārt, te ir «komfortabla vide» jeb liela krieviski runājošo iedzīvotāju populācija. Vaicāti par apraides atļauju Nīderlandē, Doždj pārstāvji norādīja, ka to iegūt nav bijis sarežģīti.

Komisijas sēdes laikā Doždj pārstāvji vairākkārt atzina kanāla pieļautās kļūdas, norādot, ka tās bijušas cilvēcīgas. Lai arī Doždj joprojām skatāms platformā YouTube, pārstāvji sacīja, ka pārraides pārtraukšana televīzijā ir liels zaudējums kā skatītājiem, tā arī uzņēmumam. Dzjadko arī vairākkārt uzsvēra, ka Doždj neatbalsta Krievijas karadarbību Ukrainā un dara visu iespējamo, lai tā ātrāk tiktu pārtraukta.

Komisijas deputāti atzīmēja, ka NEPLP lēmums ir bijis pareizs no valstiskuma viedokļa.

«TV Rain darbībā bijuši vairāki pārkāpumi. Viens no tiem – valodas celiņa nenodrošināšana valsts valodā, un izņēmumi latviešu valodas aizsardzībā nav pieļaujami,» atzīmēja Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētāja Ieva Brante (NA/LRA).

Viņa norādīja, ka atļaut Doždj uzsākt darbību Latvijā bija politisks lēmums, lai sniegtu atbalstu Krievijas neatkarīgajiem medijiem, kuru brīva darbība kaimiņvalstī vairs nebija iespējama. «Taču tas nenozīmē, ka mediji, kuri uzsākuši darbu šeit, drīkst strādāt, neievērojot un necienot Latvijas likumus,» uzsvēra Brante.

Jau ticis vēstīja, ka Doždj pārsūdzēs NEPLP lēmumu atņemt medijam apraides atļauju Latvijā. Apraides atļauju 10.janvārī kanālam piešķīra Nīderlande. Medijs jau ir iesaistījies vienā tiesvedībā, tiesā apstrīdot NEPLP piešķirto sodu par latviešu valodas celiņa nenodrošināšanu. Tikmēr ir samaksāts 10 000 eiro sods, ko NEPLP kanālam piemēroja par okupētās Krimas iezīmēšanu Krievijas sastāvā un Krievijas armijas nosaukšanu par «mūsu armiju», šonedēļ informēja NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.

NEPLP pērn nolēma anulēt apraides atļauju Doždj. Lēmums stājās spēkā naktī uz 8.decembri, kad tam bija jāpārtrauc raidīšana Latvijas teritorijā. Lēmums par apraides licences anulēšanu pieņemts saistībā ar draudiem valsts drošībai un sabiedriskajai kārtībai. Tāpat vērtēta no Valsts drošības dienesta (VDD) saņemtā informācija.

Lasiet arī: Igaunijas regulators: Doždj apraide ir jāpārtrauc

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas