Ostas attīstības fonda jautājumus varētu regulēt zem Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA), Satiksmes ministrijas (SM) vai pašām ostām, ceturtdien pēc Latvijas Ostu, tranzīta un loģistikas padomes sēdes aģentūrai LETA sacīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).
Premjere sacīja, ka viņa piedāvāja zem Latvijas Ostu, tranzīta un loģistikas padomes šo fondu likvidēt, jo padome fonda gada pārskatus saņem tikai gada beigās, kā arī tai nav instrumentu, lai uzraudzītu fonda izlietojumu.
Viņa norādīja, ka SM tika uzdots atnest risinājumu, kā turpmāk uzturēt vienoto nozares zīmolu “ViaLatvia”, kas ir bijis fonda jautājums.
“Tāpat iesaistītās puses vienojās, ka netiks apstiprināts Ostu attīstības fonda 2024.gada finanšu pārskats, kā arī faktiski tiek likvidēts šis fonds zem ostu padomes. Vienlaikus tiks meklēts risinājums, kas turpmāk varētu rūpēties par vienoto zīmolu un citiem jautājumiem, piemēram, LIAA vai SM,” sacīja premjere.
Premjere sacīja, ka nākotnē jautājumi, kas bija Ostu attīstības fondā, varētu būt zem LIAA, SM vai arī pašas ostas to varētu darīt. “LIAA jau patlaban daļēji nodarbojas ar šiem jautājumiem, bet SM ir jāsaprot, kāds ir labākais risinājums, sadarbojoties ar ostām,” piebilda premjere.
Savukārt satiksmes ministrs Atis Švinka (P) aģentūrai LETA norādīja, ka formāts, kurā Ostu attīstības fonds ir zem ostu padomes, nestrādā.
“Šis formāts nestrādā, jo Ostu padomei nav bijusi tieša iesaiste koordinējošos un funkciju izpildes jautājumus, tāpēc ir jāmeklē precīzāks instruments, kā šo mehānismu varētu radīt,” papildināja ministrs.
Viņš papildināja, ka SM ir atvērta dažādiem scenārijiem, kā arī ministrijas ieskatā fonda finansētie pasākumi ir nepieciešami, tostarp “ViaLatvia” zīmols un ostu attīstības pasākumi. “Protams, ir jāmeklē risinājumi šai koordinējošajai funkcijai, kā arī izpildījums ar efektīvāko pienesumu. SM vēlas uzklausīt arī ostu un iesaistīto institūciju viedokļus. Padomes sēdē izskanēja dažādas versijas, tostarp fondu regulēt zem LIAA vai Latvijas Stividorkompānijas asociācijas,” piebilda ministrs.
LETA jau ziņoja, ka SM, ņemot vērā Valsts kontroles revīzijā “Ostu attīstības fonds: atbalsts ostām vai ierēdņiem?” pausto, vērtēs Ostu attīstības fonda darbību, un sagatavos priekšlikumus par tā lomu nozares attīstības plānošanā un realizēšanā nākotnē.
Tāpat vēstīts, ka pēc Valsts kontroles ziņojumā secinātā būtiska daļa Ostu attīstības fonda līdzekļu izmantota neekonomiski, bet atsevišķos gadījumos arī prettiesiski, un par to tiks informētas tiesībaizsardzības iestādes.
Fonda lietderības revīzijā Valsts kontrole secinājusi, ka par šo situāciju galvenā atbildība gulstas uz Satiksmes ministriju (SM).
Revidenti norāda, ka lielākā daļa fonda finansēto uzdevumu būtībā dublē SM funkcijas un uzdevumus, un fonda finansējums drīzāk kalpojis ministrijas darbinieku papildu atlīdzībai, plašākām komandējumu iespējām un reprezentācijas izdevumu segšana.
Valsts kontrole pēc revīzijas sniegusi ieteikumu – rast citu, izmaksu ziņā efektīvāku, veidu valsts interešu īstenošanai ostu attīstībā, kas īstenojams valsts budžeta ietvarā.
Vienlaikus Valsts kontrole norādīja, ka revīzijas laikā par konstatētajiem trūkumiem tika informēta Ministru prezidente, kas vienlaikus ir arī padomes priekšsēdētāja. Ministru prezidente rakstiskā atbildē Valsts kontrolei paudusi viedokli, ka padomes sekretariāta funkcijas varētu nodrošināt SM savu resursu ietvaros, tādējādi atbrīvojot fonda līdzekļus ostu kopējo projektu realizācijai vai ostu. popularizēšanas un reklāmas izdevumiem.
Latvijas ostu, tranzīta un loģistikas padome ir ostu un loģistikas nozares darbību koordinējoša institūcija, kuras darbā piedalās Ministru prezidents, vairāki nozaru ministri, ostu vadītāji, pilsētu vadītāji un pārstāvji no sabiedriskām organizācijām, kā arī citām nozīmīgām valsts struktūrām. Padome sniedz iespēju nozares vadošiem dalībniekiem premjera vadībā apspriest būtiskākos jautājumus nozares konkurētspējas stiprināšanai un vienoties par darāmiem darbiem.