Starp 50 lielākajiem Baltijas uzņēmumiem – astoņi no Latvijas

Starptautiskās risku pārvaldības kompānijas Coface savāktie dati par 2021.gadu liecina: Latvijas uzņēmumu skaits tās Top50 reitingā palicis nemainīgs, bet Igaunijas – palielinājies no 10 līdz 14. Topā šogad iekļuvuši «tikai» 28 Lietuvas uzņēmumi – par četriem mazāk nekā pērn.

Baltijas valstu ekonomiskie riski nav mainījušies – kaut šā gada sākumā visas valstis tika novērtētas labāk, kara Ukrainā negatīvo seku dēļ Lietuvai un Latvijai ir A4 reitings, savukārt Igaunijai nedaudz augstākais A3 reitings. Coface eksperti norāda, ka Baltijas valstīs turpina strauji augt enerģijas un pārtikas cenas, kas noved pie dzīves līmeņa pazemināšanās, ietekmējot gan mājsaimniecības, gan uzņēmumus.

Topā iekļauto uzņēmumu kopējais apgrozījums 2021.gadā pieauga par 19,3% un sasniedza 54,8 miljardus eiro, peļņas apjomam paliekot teju nemainīgam – 2,049 miljardi eiro (2,044 miljardi eiro 2020.gadā). No kopējā apgrozījuma 67% (36,836 miljardi eiro) veidoja Lietuvas uzņēmumu apgrozījums, 16,7% (9,185 miljardi eiro) – Latvijas uzņēmumu, bet 16% (8,812 miljardi eiro) – Igaunijas uzņēmumu apgrozījums.

«Baltijas valstu ekonomika atguvās un sasniedza pirmspandēmijas līmeni jau 2021.gada vidū. Tas notika, pateicoties veiktajām investīcijām digitalizācijā, kas savukārt izraisīja ārvalstu tiešo investīciju (ĀTI) pieaugumu, īpaši saistībā ar programmēšanu un citiem IT pakalpojumiem. Tas liecina, ka pandēmijas ekonomiskās sekas vismazāk ietekmējušas tieši IT jomu. Tā ir ceļā uz vēl spēcīgāku attīstību, vēl vairāk piesaistot ĀTI, kas arī veicinās algu pieaugumu nozarē,« skaidro Coface Baltics vadītājs Mindaugs Sventickis (Mindaugas Sventickas).

Visstraujāk auga Igaunijas uzņēmumi – to apgrozījums palielinājās par 52%.

Latvijas uzņēmumu apgrozījums auga par 16,9%, bet Lietuvas uzņēmumu – par 14%.

«Pieaugot energoresursu cenām, jaunākajā Coface reitingā savas pozīcijas nostiprināja enerģētikas uzņēmumi, kā arī tie uzņēmumi, kas investēja izaugsmē. Apsveicami, ka, neskatoties uz ekonomiskajiem izaicinājumiem pērn, vairāk uzņēmumu strādāja ar peļņu», saka Sventickis.

Latvijas uzņēmumu peļņa, salīdzinājumā ar 2020.gada rezultātiem (169 miljoni eiro), pieauga par 42% – līdz 240 miljoniem eiro. Lietuvas uzņēmumi kopumā guva 1,94 miljardu eiro peļņu (par 7,7% vairāk nekā gadu iepriekš), savukārt Igaunijas uzņēmumi pieredzēja 131 miljona eiro lielus zaudējumus. No visiem Top50 uzņēmumiem tikai Latvijas uzņēmums AS Latvenergo ir guvis peļņu, lielāku par 100 miljoniem (116 miljoni eiro), savukārt pārējo reitingā iekļauto Latvijas uzņēmumu peļņa bija pieticīgāka.

Reitinga pirmajā desmitniekā ir divi Latvijas, septiņi Lietuvas un viens Igaunijas uzņēmums. Coface Top50 Baltijas valstu lielākie uzņēmumi sarindojas sekojoši: SIA Vilniaus prekyba, SIA Maxima grupė, AS Orlen Lietuva, SIA Uralkali Trading, SIA Thermo Fisher Scientific Baltics. Top 10 noslēdz AS Ignitis grupė, AS ELKO grupa, SIA Maxima, SIA ME Investicija un AS Eesti Energia.

Jaunākajā reitingā iekļāvusies deviņi jaunpienācēji, tostarp divi Latvijas, trīs Lietuvas un četri Igaunijas uzņēmumi. Latvijas debitanti ir AS Latvijas gāze un SIA Orlen Latvija.  Gāzes tirgotāja apgrozījums pērn audzis (par 206%) līdz 583 miljoniem eiro, uzņēmumam ieņemot 32.vietu Coface topā. Savukārt Orlen meitasuzņēmums ieņēma 44.vietu, apgrozījumam augot (par 57%) līdz 488 miljoniem eiro.

Trīs topa jaunpienācēji no Lietuvas ir AS Achema, kas ieņēma 30.vietu ar apgrozījuma pieaugumu (par 57%) līdz 590 miljoniem eiro; SIA Neo group – 35.vietā ar apgrozījuma pieaugumu (par 49%) līdz 545 miljoniem eiro; Bitė Lietuva, kas ieņēma 46.vietu, apgrozījumam pieaugot (par 14%) līdz 480 miljoniem eiro.

Četri Igaunijas uzņēmumi, kas šogad iekļuva Top50; 29.vietā ierindotā AS Enefit Power, kura apgrozījums pērn pieauga (par 123%) līdz 626 miljoniem eiro; AS Tavid, kam apgrozījums auga (par 58%) līdz 545 miljoniem eiro, ļaujot ieņemt 34.vietu; SIA Bolt Technology ir 42.vietā ar apgrozījuma pieaugumu (par 126%) līdz 501 miljonam eiro un SIA Kasperwiki Laevaomanikud, kas atrodas 45.vietā, apgrozījumam pieaugot (par 49%) līdz 485 miljoniem eiro.

Veidojot Baltijas valstu lielāko uzņēmumu sarakstu, Coface analītiķi apkopoja un analizēja arī citus datus. Tie liecina:

Baltijas valstu iedzīvotāju skaits, kas šobrīd ir 6 miljoni, pārtraucis samazināties.

Pērn Lietuvā dzivoja 2,8 miljoni, Latvijā – 1,9 miljoni un Igaunijā – 1,3 miljoni cilvēku. Pēc IKP īpatsvara uz vienu iedzīvotāju pērn situācija visstraujāk uzlabojās Lietuvā – šis rādītājs auga par 12,9% un sasniedza 20 tūkstošus eiro. Kaut gan Igaunijā IKP īpatsvars uz vienu iedzīvotāju pieauga nedaudz lēnāk (11,8%), tas sasniedza augstāko līmeni Baltijas valstīs – 22,58 tūkstošus eiro uz vienu iedzīvotāju. Latvijā minētais rādītājs pērn pieauga par 12,4% – līdz 17,45 tūkstošiem eiro uz vienu iedzīvotāju.

Par Coface Top50 reitingu: tajā tiek iekļauti Baltijas valstu lielākie uzņēmumi, pamatojoties uz sasniegto apgrozījumu 2021.kalendārajā gadā, ne mazāku par 300 miljoniem eiro. Finanšu pakalpojumu sniedzēji – bankas, apdrošināšanas kompānijas, līzinga kompānijas un brokeri – reitingā netika iekļauti, tāpat arī uzņēmumi, kuri tika uzaicināti, bet atteicās sniegt informāciju.

Lasiet arī: Publiskots gada Latvijas vērtīgāko uzņēmumu tops

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas