Stipra identitāte, bagāts mantojums: OECD izceļ Latgales iespējas

Latgalei ir ievērojams potenciāls – stipra kultūras identitāte un bagāts dabas mantojums, teikts Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) ziņojumā “Reģionu pievilcības pārskatīšana Latgales reģionā”, kas tapis sadarbībā ar Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) un Latgales plānošanas reģionu.

Tas ir pirmais šāda veida izvērtējums Latvijā, un Latgale kļuva par pirmo reģionu Baltijā, kas analizēts pēc OECD reģionu pievilcības metodoloģijas, aģentūru LETA informēja VARAM.

Ziņojums sniedz padziļinātu ieskatu Latgales stiprajās pusēs un izaicinājumos, kā arī piedāvā starptautiski salīdzināmus datus un konkrētas rekomendācijas reģiona attīstībai. OECD analīzē izmantots tā sauktais “pievilcības kompass”, kurā izvērtēti vairāk nekā 50 rādītāji sešās dimensijās – ekonomiskā pievilcība, savienojamība, vide, iedzīvotāju labbūtība, viesu piesaiste un mājokļi.

Ziņojumā uzsvērts, ka, neraugoties uz ģeopolitiskajiem izaicinājumiem un ekonomiskajiem riskiem, Latgalei ir ievērojams potenciāls –  stipra kultūras identitāte un bagāts dabas mantojums. Piemēram, Latgale uzrāda pozitīvas tendences emisiju samazināšanā, kas palīdz padarīt reģionu par labāku vietu ilgtspējīgām investīcijām un veselīgai dzīvei.

Ziņojumā ir izceltas starptautiskas augstskolas un digitāla infrastruktūra. Reģionā augstāks par vidējo Eiropas Savienības (ES) rādītāju esot darba devēju radīto uzņēmumu īpatsvars 2020.gadā.

Vienlaikus norādīts uz nepieciešamību uzlabot uzņēmējdarbības vidi, mājokļu kvalitāti, sabiedriskā transporta pieejamību un veicināt talantu piesaisti.

Ziņojumā norādīts, ka Latgalei ir potenciāls un iespēja attīstīt vispārējo tūrisma piedāvājumu. Tā, piemēram, reģionā ir vairāk muzeju un galeriju uz vienu iedzīvotāju nekā vidēji ES, tāpat arī teātri ir tikpat izplatīti – lai gan abos gadījumos tas nedaudz atpaliek no vidējā rādītāja valstī.

Spēcīgu sniegumu kultūras un radošajā ekonomikā Latgalē uzrādot mazie un vidējie uzņēmumi. Latgalē uzņēmumu izveides temps mākslas, izklaides un atpūtas nozarē esot augstākais Latvijā, kas to pietuvina labākajiem rādītājiem ES un OECD.

Vienlaikus Latgale saskaras ar problēmām veselības aprūpes pieejamībā un novērojama zema sociālā saliedētība.

VARAM turpinās sadarboties ar Latgales pašvaldībām, uzņēmējiem un izglītības iestādēm, lai īstenotu OECD rekomendācijas un izmantotu šo ziņojumu kā stratēģisku instrumentu attīstības plānošanā.

Lasiet arī: Federācijas vadītāja: Latvijas aizsardzības industrijai trūkst cilvēkresursu
 
Seko mums arī FacebookDraugiem un X!
Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas