Saeimas Juridiskās komisijas Satversmes un tiesu politikas apakškomisija šodien, skatot “Progresīvo” priekšlikumu atņemt Saeimas “mūža caurlaides” notiesātiem bijušajiem deputātiem, vienojās priekšlikumu koriģēt, lai ierobežotu notiesātu deputātu uzturēšanos Saeimas ēkās.
Saeimas deputāts Andrejs Judins (JV) sēdē pauda vērtējumu, ka priekšlikumā ir saskatāmas dažādas problēmas. Judins interesējās, vai caurlaide būtu atņemama arī bijušajiem deputātiem, kuri, piemēram, “notiesāti aiz neuzmanības”. Judins uzskata, ka bijušos deputātus nevar salīdzināt ar esošajiem deputātiem. “Ir atšķirība, vai viņš var staigāt pa gaiteņiem, vai pieņem lēmumus,” sacīja Judins.
Deputāte Antoņina Ņenaševa (P) sacīja, ka gadījumā, ja priekšlikumā ir saskatāmas problēmas, apakškomisija var sagatavot tādu priekšlikumu, kurā problēmas ir novērstas.
Saeimas Juridiskā biroja pārstāve sacīja, ka, pieņemot “Progresīvo” piedāvātās izmaiņas, problēmas rastos Saeimas administrācijai, jo būtu problēmas uzzināt to, vai kāds no bijušajiem deputātiem ir notiesāts un viņam šī “mūža caurlaide” būtu atņemama.
Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa (ZZS) savukārt norādīja, ka varbūt būtu jādomā vairāk par to, kā kopumā tiek izsniegtas caurlaides, jo tad varētu labāk sekot līdzi tam, kur konkrētais cilvēks Saeimā dodas.
Apakškomisijas deputāti sēdē vienojās pilnveidot “Progresīvo” priekšlikumu grozījumiem, sagatavojot to citā redakcijā,
paredzot iespējas bijušajiem notiesātajiem deputātiem ierobežot tiesības pārvietoties Saeimā.
Saeimas Kārtības rullis nosaka, ka bijušajiem Saeimas deputātiem, kā arī Latvijas Republikas Augstākās padomes deputātiem, kuri balsoja par 1990.gada 4.maija Neatkarības atjaunošanas deklarāciju, ir tiesības apmeklēt Saeimas ēkas. Savukārt šo tiesību nav deputātiem, kuri izslēgti no Saeimas sastāva.
“Progresīvie” uzskata, ka “mūža caurlaides” nodrošināšana parlamenta ēkās nav piemērojama arī tiem deputātiem, kas pēc Saeimas deputāta pilnvaru laika beigām atzīti par vainīgiem noziedzīga nodarījuma izdarīšanā.
Deputāti atzīmē, ka cita starpā deputāti var tikt notiesāti par pretvalstiskiem nodarījumiem un vardarbīgiem noziegumiem, un it īpaši šādos gadījumos caurlaides esamība Saeimas ēkās rada šaubas par valsts drošības vai tiesiskuma apdraudējumu. Parlamentā nebūtu jānodrošina ekskluzīvas tiesības iekļūt un uzturēties bijušajiem deputātiem, kuri notiesāti par noziedzīgu nodarījumu arī pēc Saeimas deputāta pilnvaru laika beigām, uzsver “Progresīvie”.
“Tā saucamā “mūža caurlaide” ir goda statusu apliecinoša, un šādu statusu var atņemt, ja par personas lojalitāti valstij pastāv objektīvas šaubas vai persona izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, tātad veikusi prettiesisku rīcību, par ko paredzēta smagākā atbildības forma – kriminālatbildība,” priekšlikumu pamato partija.
Vienlaikus priekšlikums paredz, ka nepieciešamības gadījumā deputāts, kuram, pamatojoties uz grozījumiem, būtu liegta “mūža caurlaide”, varētu apmeklēt Saeimu, piesakoties caurlaidei vispārējā kārtībā, – tātad liegums apmeklēt Saeimas ēkas nebūtu absolūts.