Topošajā koalīcijā nepārvaramu domstarpību nav; Saeima varētu apstiprināt valdību decembra vidū

Nepārvaramas domstarpības topošās koalīcijas partiju starpā par valdības veidošanu pašlaik vairs nav redzamas, intervijā LTV Rīta panorāmai pauda Nacionālās apvienības (NA) politiķis, Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols, savukārt Jaunā vienotības (JV) politiķis Arvils Ašeradens paredz, ka balsojums par topošās valdības apstiprināšanu Saeimā varētu notikt decembra vidū – ap 14.decembri vai 15.decembri.

Kola vērtējumā, valdības deklarācijas rakstīšana notiek diezgan raiti, un viņš neredz nepārvaramus šķēršļus vienoties par darāmajiem darbiem arī smagākajās nozarēs. Piemēram, partijām joprojām ir domstarpības par nodokļu jautājumiem, bet Kols domā, ka kompromisi ir panākami.

Tikmēr aizsardzības un ārlietu blokā partiju sarunas ir noslēgtas un panākts vienots redzējums par darāmo, atzīmēja deputāts, piebilstot, ka par valdības darāmo darbu deklarāciju plānotas sanāksmes vēl šodien, 29.novembrī, un rīt, 30.novembrī.

Par atbildības jomu dalījumu partijas iekšēji vairs nespriežot, jo vienošanās esot savstarpēji akceptēta.

NA valde lēmumu par personālijām, ko virzīt uz ministru amatiem, pieņemšot pēc tam, kad būšot pabeigts darbs pie valdības deklarācijas.

Ārlietu komisijā pašlaik topošajai koalīcijai nav vairākuma, taču Kols pieļāva, ka pēc tam, kad līdz ar valdības apstiprināšanu Saeimā ienāks jauni deputāti, pamainīsies arī valdošās koalīcijas politiķu izvietojums dažās komisijās, tostarp izlīdzināsies spēku samērs arī viņa vadītajā komisijā. Tāpat NA politiķis ir gana pārliecināts par topošās valdības ilgmūžību.

Savukārt JV politiķis Arvils Ašeradens pieļauj, ka balsojums Saeimā par topošās valdības apstiprināšanu Saeimā varētu notikt decembra vidū.

Tomēr jāņem vērā, ka valdības izveidošanas laiks būs atkarīgs no pašlaik Saeimā skatīto likumprojektu pieņemšanas un stāšanās spēkā laika, skaidroja politiķis.

Pirms balsojuma par valdību Saeimā vēl nepieciešams pieņemt grozījumus Valsts pārvaldes iekārtas likumā, kas nepieciešami ministru biedru ieviešanai. Tāpat jāpieņem grozījumi Ministru kabineta iekārtas likumā, kas paredz izveidot jaunu – klimata un enerģētikas ministra – amatu.

JV politiķis arī norādīja, ka pašlaik notiekošais darbs pie valdības deklarācijas veidošanas ir optimāls un lielākajā daļā jautājumu partneri atrod kopīgu valodu. Atkarībā, kāds būs sarunu progress, nedēļas vidū varētu noslēgties pirmais «sarunu aplis», reizē pēc tam darbs pie deklarācijas veidošanas turpināsies arī nākamajos posmos, norādīja Ašeradens.

Kā BNN jau ziņoja iepriekš, Valsts prezidents Egils Levits JV politiķi, pašreizējo premjeru Krišjāni Kariņu novembra vidū oficiāli nominēja Ministru prezidenta amatam. Savukārt darbs pie jaunās valdības izveides notiek jau teju divus mēnešus.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas