Ukrainas spēki notriekuši 13 Krievijas lidrobotus

14.decembrī Ukrainas armija pārtvērusi un iznīcinājusi 13 lidrobotus, ko Krievija izmantoja uzbrukumā Kijivai, un ASV apsver iespēju nosūtīt Ukrainai papildus bruņojumu, raksta aģentūra Reuters.

Kijivas mērs Vitālijs Kļičko informēja, ka sprādzieni satricinājuši pilsētas centrālo daļu, un bojātas arī divas administratīvās ēkas. Uzlidojumu trauksme bija spēkā trīs stundas. Kijivas militārās administrācijas vadītājs Serhijs Popko pastāstīja, ka notriekti 13 lidroboti.

Kijivas iedzīvotāji stāstīja, ka dzirdējuši Irānas lidrobota skaņu – tie skaļā motora dēļ Ukrainā tiek dēvēti par «mopēdiem» – kam sekoja spēcīgs sprādziens viņu mājām blakus esošajā ēkā. Kāda Kijivas iedzīvotāja, kur tobrīd gatavojusies doties uz darbu, sacīja:

«Es jau biju virtuvē, kad dzirdēju skaļo «mopēda» dūkšanu un ieskrēju vannas istabā. Es vienkārši vēlos, lai šis viss beidzas. Lai tas nelietis Putins nomirst. Tās ir manas vienīgās emocijas.»

Izsisti arī logi dzīvojamajām ēkām, un jumta gabali izmētāti pa sniegu kopā ar ķieģeļiem un citām atlūzām. Šokētie iedzīvotāji, satinušies biezās drēbēs, apskata ēkām nodarītos postījumus, un norāda, ka neviens vismaz nav ievainots. Ukrainas elektrotīkla operators norādīja, ka uzbrukumā nav nodarīti bojājumi eektrotīklam.

Ukrainas gaisa spēku pārstāvis Jurijs Ihnats sacīja, ka uzbrukumi ar nolūku plānoti tumsā, lai lidrobotus būtu grūtāk notriekt. «Aizsardzības sistēmas nostrādāja labi. Notriekti 13 lidroboti,» viņš piebilda. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis slavēja paveikto, norādot, ka lepojas ar veiksmīgo darbu.

Ukraina jau ir saņēmusi pretgaisa aizsardzības sistēmas no rietumvalstīm, tostarp ASV. ASV amatpersonas ziņoja, ka lēmums par pretgaisa aizsardzības sistēmu Patriot piegādēm varētu tikt pieņemts jau ceturtdien, 15.decembrī. Tās varētu palīdzēt pasargāt Ukrainas energoinfrastruktūru no Krievijas uzbrukumiem.

Kremlis paziņojis, ka Patriot pretgaisa aizsardzības sistēmas tiks uzskatītas par mērķiem, veicot uzbrukumus Ukrainai.

Ukrainas armijas ziņojumā 14.decembrī uzsvērts, ka pretgaisa aizsardzības sistēmas nepieciešamas visā valsts teritorijā. Ziņojumā teikts, ka pēdējās diennakts laikā Harkivas, Doneckas un Zaporižjas apgabalos Krievija veikusi vienu gaisa uzbrukumu, izšāvusi 11 raķetes, trīs no tām uz civilo infrastruktūru. Tāpat veikti vairāk nekā 60 triecieni ar dažādiem tālas darbības ieročiem.

Ukrainas prezidenta administrācija informējusi, ka Kijiva ar Vašingtonu 13.decembrī noturējusi augsta līmeņa sarunas. Kopš Krievijas iebrukuma februārī ASV sniegusi Ukrainai militāro atbalstu 19,3 miljardu dolāru apmērā.

Miljoniem civiliedzīvotāj Ukrainā jāsadzīvo ar energoapgādes, ūdensapgādes un apkures pārrāvumiem laikā, kad gaisa temperatūra noslīdzējusi zem nulles. Ukrainas energoapgādes uzņēmu YASNO vadītājs Sergejs Kovaļenko informējis, ka turpinās elektrolīniju remontdarbi, tomēr Kijivā joprojām pieejamas tikai divas trešdaļas no nepieciešamā elektrības apjoma.

Zelenskis aicinājis Krieviju sākt Ziemassvētkos izvest armiju no Ukrainas, kas būtu pirmais solis uz miera noslēgšanu, bet Kremlis 14.decembrī paziņoja, ka nav saņēmis piedāvājumus pamieram Ziemassvētku laikā.

Lasiet arī: ES iedzīvotāju vidū spēcīgs atbalsts Ukrainai, bet svarīgākā vērtība, kas jāsargā – demokrātija

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas