UNESCO reģistrā Pasaules atmiņas aicina iekļaut no Sibīrijas sūtītās bērza tāss vēstules

Latvija, Lietuva, Polija, Igaunija un Ukraina iesniegušas kopīgu nomināciju ar priekšlikumu iekļaut no Sibīrijas nosūtītās vēstules uz bērza tāss UNESCO programmas “Pasaules atmiņas” starptautiskajā reģistrā, informē UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas pārstāve Kitija Balcare.

Pieteikumā, kas sagatavots sadarbībā ar visu piecu valstu UNESCO nacionālajām komisijām, tostarp ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju, iekļauti 148 dokumenti, kas tapuši no 1940. līdz 1965.gadam padomju represiju sistēmā gulagā.

Dokumentu kopumā ir vēstules, kas rakstītas uz bērza tāss, un citi politisko ieslodzīto vai izsūtīto personu dokumenti,

kas glabājas 31 atmiņas institūcijā piecās valstīs – Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Polijā un Ukrainā.

Latvijas vēstules, kas rakstītas uz bērza tāss, tiek glabātas 11 Latvijas muzejos – Tukuma muzejā, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā, Daugavas muzejā, Jēkabpils Vēstures muzejā, Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā, Latvijas Okupācijas muzejā, Madonas Novadpētniecības un mākslas muzejā, Rakstniecības un mūzikas muzejā, Talsu novada muzejā, Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā un muzejā “Ebreji Latvijā”. 

UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā ir apkopots pasaules nozīmes dokumentārais mantojums. Reģistrs ir plašāk pazīstama programmas “Pasaules atmiņa” daļa, kuras mērķis ir veicināt atmiņas institūciju sadarbību, lai saglabātu un nodrošinātu piekļuvi dokumentārajam mantojumam. Pašlaik reģistrā ir 494 ieraksti.

Ar Latviju saistītie ieraksti “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā pašreiz ir četri – Dainu skapis, Baltijas ceļa dokumentārais mantojums, kas iesniegts kopā ar Igauniju un Lietuvu, Polijas sagatavotā nominācija par Ļubļinas ūnijas noslēgšanas akta dokumentu, Hanzas savienības dokumenti, ko kopīgi iesniegušas Dānija, Igaunija, Latvija, Polija, Vācija un Beļģija.

Lēmums par uz bērza tāss rakstīto vēstuļu iekļaušanu UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā gaidāms 2025.gada maijā.

Lasiet arī: Kuldīgas vecpilsētu iekļauj UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

 
Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas