Uz valsts autoceļiem jau rit ziemas uzturēšanas sezona

Uz valsts autoceļiem rit ceļu ikdienas uzturēšanas ziemas sezona – tas nozīmē, ka darbu diennakts režīmā nodrošina ziemas dienesta dežuranti, kuru galvenajos pienākumos ietilpst kaisīšanas un tīrīšanas darbu organizēšana, informē Latvijas valsts ceļi (LVC).

Atbilstoši Ministru kabineta (MK) noteikumiem ziemas sezona uz valsts autoceļiem sākas jau 16.oktobrī, taču, kā norāda LVC, tas nenozīmē, ka ziemas tehniku varēs ieraudzīt ātrāk nekā tas būs nepieciešams. Lēmumu par ziemas dienesta darbu uzsākšanu pieņem ziemas dienesta dežuranti, balstoties pēc faktiskā autoceļa virsmas stāvokļa un laika apstākļu prognozēm. Konstatējot sniegu vai apledojumu, tiek uzsākta ziemas darbu organizācija, uzsver LVC.

Pagājušajā gadā stājās spēkā jauni MK noteikumi, kas nosaka prasības ceļu uzturēšanai, tajā skaitā – ziemas uzturēšanai. Lai arī visiem valsts galvenajiem autoceļiem tiks nodrošināta A – augstākā uzturēšanas klase, jārēķinās, ka ir samazinājies reģionālo un vietējo autoceļu ar A uzturēšanas klasi kopgarums.

Autobraucējiem jārēķinās, ka reģionālajos un vietējos autoceļos, kuros iepriekš tika nodrošināta augstāka uzturēšanas klase, šajā ziemas sezonā tā var būt zemāka – atbilstoši jaunajiem MK noteikumiem.

Valsts autoceļi ir sadalīti pēc uzturēšanas klasēm un viena ceļa dažādiem posmiem var būt dažādas uzturēšanas klases, norāda LVC, piebilstot, ka klasi nosaka, balstoties uz satiksmes intensitāti. Proti, jo lielāka transportlīdzekļu intensitāte, jo attiecīgi augstāka uzturēšanas klase.

Piemēram, uz Pierīgas vietējiem autoceļiem ir augstāka satiksmes intensitāte kā uz galvenajiem valsts autoceļiem pierobežā, tādēļ šādam vietējam ceļam būs augstāka uzturēšanas klase kā reģionālajam vai galvenajam ceļam ar mazu satiksmes intensitāti.

Valsts autoceļiem ziemas sezonā atbilstoši MK noteikumiem noteiktas piecas uzturēšanas klases – A, B, C, D un E.

Kā uzsver LVC, pēdējos gadus ziemas sezonām ir raksturīgi mainīgi laika apstākļi, ar biežiem atkušņiem, kā arī temperatūras svārstībām, pa dienu gaisa temperatūrai pieturoties virs nulles, bet naktīs – zem nulles.

Šādos laika apstākļos uz autoceļiem var veidoties apledojums un tā saucamais melnais ledus, kas ir neredzams un tāpēc īpaši bīstams. LVC atgādina autovadītājiem vienmēr novērtēt ceļa stāvokli un braukšanas apstākļus, un izvēlēties atbilstošu, drošu braukšanas ātrumu, kā arī ieturēt lielāku distanci un atvēlēt vairāk laika ceļam.

Ziemas sezona ilgst no 16.oktobra līdz 15.aprīlim.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas