ASV prezidents Donalds Tramps (Donald Trump) trešdien, 2.aprīlī, savā “Atbrīvošanas dienā” 185 valstīm noteica muitas tarifus vismaz 10% apmērā precēm, kas tiek ievestas ASV. Tomēr Trams globālo tirdzniecības kau ir vērsis arī pret dažiem maz ticamiem sāncenšiem – tostarp attālām salām, kur pingvīnu ir vairāk nekā cilvēku, ziņo “Politico” un “Reuters”.
Šajā ASV tarifu sarakstā ir Hērda sala un Makdonalda salas – Austrālijas teritorijas plašajā Indijas okeānā starp Āfriku un Antarktīdu.
Sarakstā iekļauta arī nelielā Norfolkas sala Klusā okeāna dienvidu daļā un neapdzīvota vieta Ziemeļu Ledus okeānā – Jana Majena sala, kas ir daļa no Norvēģijas teritorijas kopā ar Svalbāras salām pie Ziemeļpola.
“Atbrīvošanas dienas” muitas tarifi precēm, kas tiek ievestas ASV ir izraisījuši galvassāpes visā pasaulē, līderiem analizējot Trampa centienus sodīt valstis, kuras, kā viņš apgalvo, ir izmantojušas ASV tirdzniecības politiku, lai nozagtu amerikāņu darbavietas.
“Es neesmu gluži pārliecināts, ka Norfolkas sala, attiecībā uz to, ir tirdzniecības konkurents milzīgajai ASV ekonomikai, bet tas tikai parāda un ilustrē faktu, ka neviens zemeslodes reģions no tā nav atbrīvots,” sacīja Austrālijas premjerministrs Entonijs Albaness (Anthony Albanese).
Varētu šķist, ka šādu nezināmu teritoriju atrašanās sarakstā mazina Trampa tarifu argumentu, ka citas valstis ir izmantojušas ASV, un tāpēc tās ir jāsoda. Taču Baltais nams sacīja, ka Norfolka, kā arī Hērda un Makdonalda salas ir iekļautas sarakstā, jo tās ir Austrālijas teritorijas.
Tomēr Baltā nama saraksts daudziem cilvēkiem tāpat radīja neizpratni.
Sarakstā bija iekļauta Britu Indijas okeāna teritorija, kas ir lielākoties neapdzīvotu salu kopums bez pastāvīgiem iedzīvotājiem – izņemot ASV un Apvienotās Karalistes kopīgo militāro bāzi Djego Garsijas salā.
Svalbārā dzīvo nedaudz mazāk nekā 3 000 cilvēku, un Jana Majena sala ir neapdzīvota, izņemot 18 cilvēkus, kas tur uz laiku strādā Norvēģijas militārajā un meteoroloģiskajā dienestā.
Līdzīgi arī Jaunzēlandes tuvumā esošajai Tokelau salai, uz kuras dzīvo mazāk nekā 2 000 cilvēku, tiks piemēroti tarifi.
Taču Hērda un Makdonalda salās burtiski neviens cilvēks nejutīs tarifu sekas, jo tur neviens nedzīvo. Abas salas tiek uzskatītas par neapdzīvotām, tajās dzīvo liela pingvīnu populācija, un Austrālijas valdība tās ir atzinusi par “vienu no vismazāk antropogēni ietekmētajām teritorijām pasaulē”. Neskatoties uz to, abām tika piemērots minimālais tarifs 10% apmērā.
Visstingrākos tarifus saņēma valsts Lesoto, par kuru, pēc Trampa teiktā, “neviens nekad nebija dzirdējis”. Baltā nama sarakstā teikts, ka Āfrikas karalistei, kurai ir tikai sauszemes robežas, ir savi tarifi 99% apmērā – un tādējādi produktiem no šīs valsts ASV piemēros 50% tarifus.
Arī apdzīvotas valstis UN TUVI SABIEDROTIE netika žēlotI.
Ķīnai, pasaules otrā lielākā ekonomikai, papildus iepriekš Trampa noteiktajam 20% tarifam piemērots 34% tarifs.
Tādi tuvi sabiedrotie kā Japāna un Eiropas Savienība netika saudzēti, jo tiem tika piemērotas attiecīgi 24% un 20% muitas likmes.
Savukārt Kanādas un Meksikas, kas ir divas lielākās ASV tirdzniecības partneres, daudzām importētajām precēm jau piemēro 25% muitas tarifus, un trešdienas paziņojumā netika piemērotas papildus muitas nodevas.
Tomēr Trampa administrācija nav iekļāvusi Krieviju plašajā to valstu sarakstā, kurām piemēros jaunos lielos muitas tarifus. Ukrainai tika piemērota 10% pamatlikme, kura stāsies spēkā 5.aprīlī.
Lasiet arī: Ko nozīmēs Trampa tarifi Latvijai? Rinkēvičs sniedz pirmo reakciju