Vidējā mājokļa aizdevuma summa Latvijā gada laikā palielinājusies par desmit tūkstošiem eiro

Gada laikā vidējā mājokļa kredīta summa ir pieaugusi no 75 tūkstošiem eiro līdz 85 tūkstošiem eiro, liecina Luminor bankas apkopotā informācija.

Neskatoties uz vidējās mājokļa kredīta summas palielināšanos par desmit tūkstošiem eiro, tirgus joprojām ir aktīvs, un nav vērojams jaunu mājokļu darījumu kritums.

Kā liecina nekustamo īpašumu aģentūras Latio apkopotā informācija, pēc vasaras tirgus ir kļuvis vēl aktīvāks un darījumu skaits septembrī, salīdzinot ar augustu, ir audzis par  četriem procentiem. Savukārt saskaņā ar Luminor datiem, jaunu hipotekāro kredītu pieteikumu skaits pēdējās nedēļās ir nedaudz krities.

Jaunajos projektos cenas gada laikā ir paaugstinājušās par aptuveni 20% līdz 30%, citos dzīvokļu segmentos cenu kāpums ir bijis mērenāks – ap 10%.

Tas saistīts ar būvniecības izmaksu pieaugumu un jauno projektu ierobežoto piedāvājumu, norāda Luminor bankā, piebilstot, ka sērijveida dzīvokļu piedāvājums ir daudz plašāks, tādējādi šiem mājokļiem cenu kāpums nav bijis tik straujš.

Tāpat pēc bankas datiem secināms, ka aug pieprasījums pēc energoefektīviem mājokļiem.

Kā norāda Luminor privātpersonu kreditēšanas vadītājs Baltijā Kaspars Lukačovs, iedzīvotāji apzinās, ka energoefektīva ēka ir ilgtermiņā izdevīga, jo būtiski ietekmēs nākotnes maksājumus.

Tāpat viņš akcentē, ka māja ar mazākiem enerģijas zudumiem būs pievilcīgāka tirgū arī nākotnē.

«Palielinoties maksājumiem par elektroenerģiju un apkuri, mainās arī īpašumu piedāvājums tirgū – pārdošanā vairāk parādās lieli sērijveida dzīvokļi, par kuriem būs augsti komunālie maksājumi, kā arī privātmājas ar lielu kvadratūru,» norāda Lukačkovs, piebilstot, ka  vienlaikus ir vērojams pieprasījums pēc dzīvojamām telpām ar mūsdienīgiem risinājumiem un sakārtotu apkārtējo vidi.

«Diemžēl jauno dzīvokļu projektu skaits ilgstoši ir nepietiekams un neapmierina augsto pieprasījumu,» skaidro eksperts.

Lasiet arī: Ekonomists: Inflāciju diktēs gāzes cenu tālākā dinamika

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas