Vai zemkopības ministra Armanda Krauzes (Zaļo un Zemnieku savienība) izteikums, ka E. coli infekcijas izplatībā bērnudārzos varētu būt vainojami ēdienu kurjeri, ir pamatots? Šo jautājumu analizēja pētnieciskās žurnālistikas centrs ‘Re:Baltica’ savā faktu pārbaudes projektā ”Re:Check’.”
Zemkopības ministrs pagājušās nedēļas LTV raidījumā “Kas notiek Latvijā?” izteicās, ka vainīgi varētu būt pārtikas kurjeri. Raidījums bija veltīts migrācijai, tostarp studentiem un darba meklētājiem no Indijas, Pakistānas un citām trešajām valstīm.
“No mūsu viedokļa viņiem ir jāzina higiēnas prasības, lai neizplatītos nekādas šādas slimības kā tagad. Jo varbūt jau, ka šis arī ir no kurjeriem, nevis no… jā…” pauda ministrs.
Re:Check” vaicāja Krauzem, kādēļ viņš saskata saistību ar kurjeriem. Ministrs atbildēja, ka kurjeriem patlaban nav nosacījuma apgūt higiēnas prasības. Viņš sāka runāt par cilvēku ieradumiem Indijā.
“Es esmu bijis, esmu redzējis, kādas tur ir higiēnas prasības. Tur nav nekādas, salīdzinot ar mums. Cilvēki, kuri nākuši no tādas vides, kā jūs domājat, vai viņi zina, kā tas ir mums Eiropā?” vaicāja Krauze.
Sarunā “Re:Check” norādīja, ka infekcijas galvenokārt ir bērnudārzos. Uz to Krauze atbildēja: “Vai tad skolas… nu labi, bērnudārzi nepasūta, bet vai skolās jaunieši neizmanto? Neēd pusdienas? Ēd…”
Tomēr “Re:Check” norāda, ka šādam apgalvojumam nav pamata. Slimība konstatēta dažādās Latvijas vietās, tā ir saistīta ar izglītības iestādēm – galvenokārt bērnudārziem, un arī Slimības profilakses un kontroles centrs (SPKC) kurjerus aizdomās netur.
Slimības profilakses un kontroles centra eksperti šādu iespēju patlaban neapsver, jo saslimšanas gadījumi ir vairākās pilsētās un tikai izglītības iestādēs – galvenokārt bērnudārzos.
To Re:Check telefoniski skaidroja SPKC komunikācijas speciāliste Ilze Ūdre: “Attiecīgi šobrīd situācija neliecina, ka tas būtu saistīts ar pārtikas kurjeru pakalpojumiem.” Tikmēr epidemiologs, SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs ziņu aģentūrai LETA norādīja, ka inficēšanās ar zarnu nūjiņu ārpus izglītības iestādēm ir maz ticama. Patlaban visi saslimšanas gadījumi saistīti ar 26 bērnudārziem un divām skolām.
E. Coli jeb zarnu nūjiņa ir baktērija, kas dzīvo veselu cilvēku zarnu traktā. Parasti tā ir nekaitīga, taču daži nūjiņas celmi ražo indīgas vielas. Bīstamākie celmi var izraisīt paliekošas nieru un nervu sistēmas problēmas. Smagi slimības gadījumi var beigties ar nāvi. Inficēties var no kontaminētas pārtikas, ūdens un virsmām. Latvijā E. Coliuzliesmojumi bijuši jau iepriekš. Piemēram, 2019. gadā 36 cilvēki saslima piecos Siguldas bērnudārzos, kuriem bija viens ēdinātājs. Pirms tam 2016. gadā cilvēkiem bīstamu E. Coli baktēriju Pārtikas un veterinārais dienests atrada Lietuvā ražotā kūpinātajā desā.
Līdz ar to ‘‘Re:Check” secinājum ir, ka SPKC nesaista ar E. Coli infekciju uzliesmojumu ar pārtikas kurjeriem. Centrs tādu iespēju neapsver. Patlaban visi saslimšanas gadījumi saistīti ar izglītības iestādēm. Zemkopības ministra pieņēmumam nav pamata.