VM: Slimnīcām jānodrošina pacientu pavadošās personas iespējas atrasties stacionārā, ja nepieciešams

Gadījumos, kad pacientam nepieciešama pavadošās personas uzturēšanās diennakts stacionārā, tas ir jānodrošina, tāpat pavadošajai personai obligāti nodrošināma gultasvieta, un tas ir Nacionālā veselības dienesta (NVD) apmaksāts pakalpojums noteiktās situācijās, informē Veselības ministrija (VM).

Tāpat skaidrojums un atgādinājums slimnīcām izplatīts pēc gadījuma Dobeles un apkārtnes slimnīcā, kad pie pacienta ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem jeb pie «mūžīgā bērna» līdzās vēlējās palikt pavadošā persona – māte. Lai gan konkrētā persona ir pilnībā kopjams, Internās nodaļas vadītājs licis mammai slimnīcu atstāt, taču viņa to darīja kopā ar dēlu, jo bez aprūpes viņš nevarot palikt.

Taču stāvoklim pasliktinoties abi atgriezušies slimnīcā, kur saņemta valdes priekšsēdētāja atļauja palikt, ja māte neaizņems atsevišķu gultu, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums.

Kā norāda veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP), visām slimnīcām ir nosūtīts atgādinājums, ka

tādiem pacientiem ir tiesības būt kopā ar savu pavadošo personu, vienlaikus viņiem ir jānodrošina atsevišķa gultas vieta.

Ministrija skaidro, ka NVD ārstniecības iestādēm apmaksā pavadošās personas atrašanos pie pacienta, kuram ir mobilitātes traucējumi, vai gadījumos, kad pavadošajai personai nepieciešams apgūt sevišķas pacienta kopšanas iemaņas, kā arī par pavadošās personas atrašanos pie bērna diennakts stacionārā gadījumos, kad bērns ir vecumā līdz septiņiem gadiem, lietotā procedūra izraisa psihoemocionālu stresu vai ir potenciāli sāpīga. Tāpat diennakts stacionārā ļauts atrasties, ja bērnam nepieciešams ievērot gultas režīmu un līdzestība to nenodrošina, nepieciešama orāla vai parenterāla rehidrācija, parenterāla barošana vai ilgstoša parenterāla zāļu ievade.

NVD apmaksā pavadošās personas atrašanos pie pacienta arī tajos gadījumos, kad apgrūtināta vai neiespējama komunikācija bez pavadošās personas klātbūtnes, kā arī, ja atrašanās diennakts stacionārā izraisa psihoemocionālus traucējumus, kas var negatīvi ietekmēt veselības aprūpes kvalitāti, bērna vai ārstniecības personu drošību.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas