Zelenskis dodas vizītē uz ASV

Tiek ziņots, ka Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ieplānojis doties vizītē uz ASV un tiksies ar ASV prezidentu, raksta britu raidorganizācija BBC.

Šī būs viņa pirmā ārzemju vizīte kopš 24.februāra, kad sākās Krievijas invāzija Ukrainā. Lai gan medijiem nav izdevies gūt oficiālu apstiprinājumu par Zelenska plāniem, tiek uzskatīts, ka viņš varētu arī uzrunāt kongresu. Tā kā vizīte saistīta ar milzīgiem riskiem drošībai, jebkādi plāni var pēkšņi tikt mainīti.

Otrdien, 20.decembrī, izsūtītajā vēstulē ASV Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi (Nancy Pelosi) aicināja visus kongresa dalībniekus būt klāt trešdienas, 21.decembra, vakarā. Nepiedāvājot sīkāku informāciju, Pelosi rakstīja: «Lūdzu, esiet klāt demokrātijai ļoti būtiskā brīdī.»

Līdz šim Zelenskis oficiāli ir apstiprinājis, ka dodas vizītē uz ASV un plāno tikties gan ar ASV prezidentu Džo Bidenu (Joe Biden), gan uzrunāt kongresu.

Ukrainas prezidents regulāri uzņem ārvalstu delegācijas Kijivā, un dodas apraudzīt karavīrus visā Ukrainā. 20.decembrī Zelenskis ieradās iepriekš neizziņotā vizītē Bahmutā, tāpat prezidents regulāri sazinās ar citu valstu līderiem telefoniski un izmantojot videozvanus.

Zelenskim ierodoties ASV, tā būs pirmā reize kopš kara sākuma, kad viņš pamet Ukrainu, un tas uzsvērtu, cik būtiskas ir Ukrainais attiecības ar ASV.

ASV ir sniegušas nozīmīgu militāro atbalstu Ukrainai, un pēc novembra datiem, tā apjoms sasniedz 18,5 miljardus dolāru. Zelenskis ir lūdzis papildus atbalstu, un norādījis, ka izmaksas, lai sevi aizstāvētu, Ukrainai ik mēnesi ir apmēram 5 miljardi. Pēdējā informācija liecina, ka ASV apsver raķešu sistēmu Patriot piegādi Ukrainai – tas ļautu pasargāt kritiski svarīgo infrastruktūru no Krievijas uzbrukumiem.

Krievija pēdējās nedēļās nežēlīgi posta Ukrainas energoinfratsruktūru, atstājot tumsā un aukstumā miljoniem iedzīvotāju. Šobrīd Ukrainā visā valsts teritorijā gaisa tempereatūra ir noslīdējusi zem nulles.

Zelenska vizīte Bahmutā, kur jau mēnešiem notiek sīvas kaujas, ir nozīmīga, jo izrāda pretestību un neatlaidību, un parāda karavīriem, ka viņi tiek atbalstīti un novērtēti. Apmeklējuma laikā Zelenskis apbalvoja karavīrus, savukārt karavīri viņam nodeva Ukrainas karogu ar parakstiem, kuru lūgts nogādāt Džo Baidenam.

Savukārt Krievijas prezidents Vladimirs Putins 20.decembrī Kremlī ar medaļām apbalvoja personas, kas iesaistītas Krievijas agresijā.

Lasiet arī: Karš Ukrainā: Krievija gatavo jaunus uzbrukumus

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas