Zelenskis: Hersonā atklāti vairāk nekā 400 kara noziegumi

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņojis, ka Krievijas armija Hersonā pastrādājusi kara noziegumus un nogalinājusi civiliedzīvotājus, vēsta Reuters.

«Izmeklētāji jau ir dokumentējuši vairāk nekā 400 kara noziegumus, ko paveikusi Krievijas armija. Ir atrastas gan karavīru, gan civiliedzīvotāju mirstīgās atliekas,» Zelenskis pastāstīja 13.novembra uzrunā. «Krievijas armija Hersonā ir izturējusies tikpat mežonīgi kā citos okupētajos reģionos.»

Savukārt Maskava noliedz, ka tās karavīri ar nolūku apdraudējuši civiliedzīvotājus.

Kopš Krievijas iebrukuma sākuma Ukrainas teritorijā atrasti vairāki masu kapi, tostarp Harkivas apkaimē un Bučā atrastas civiliedzīvotāju mirstīgās atliekas ar spīdzināšanas pēdām.

ANO oktobrī paziņoja, ka Ukrainā ir pastrādāti kara noziegumi, un par vairumu cilvēktiesību pārkāpumu ir atbildīga okupantu armija.

Ukrainas armija sasniedza Hersonas apgabala centru 11.novembrī, pēc tam, kad Krievija to pameta. Armiju sagaidīja vietējie iedzīvotāji.

Tas iezīmē trešo ievērojamo Maskavas atkāpšanos kopš kara sākuma, un tā ir pirmā reize, kad Krievijas armija pamet tik lielu apdzīvotu vietu.

Pat artilērijas apšaudes virs Hersonas 13.novembrī neatturēja priecīgo pūli no pulcēšanās pilsētas galvenajā laukumā. «Mēs esam priecīgi, tomēr mums ir arī bail no iespējamām apšaudēm no upes pretējā krasta,» stāstīja kāda Hersonas iedzīvotāja.

Ukrainas armija 14.novembra rītā ziņoja, ka Krievija turpina apšaudes. Hersonas apgabala kara administrācijas vadītājs Jaroslavs Januševičs norādīja, ka tiks saglabāta komandantstunda no pulksten 17.00 līdz pulksten 8.00, kā arī ir spēkā aizliegums pamest pilsētu vai iebraukt tajā.

«Ienaidnieks ir mīnējis visu kritisko infrastruktūru. Mēs centīsimies ar to tikt galā dažu dienu laikā, un tad varēsim atvērt pilsētu,» viņš pastāstīja Ukrainas televīzijai.

Janusevičs aicināja iedzīvotājus atbrīvot Hersonas centrālo laukumu, lai armija varētu veikt atmīnēšanas operācijas. Arī Zelenskis aicināja iedzīvotājus uzmanīties: «Lūdzu, neaizmirstiet, ka situācija Hersonas apgabalā joprojām ir ļoti bīstama.»

Hersonas iedzīvotāji stāstīja, ka Krievijas armija pakāpeniski devusies prom iepriekšējo divu nedēļu laikā, bet pavisam skaidrs, ka tā ir pametusi pilsētu, kļuva tikai tad, kad Hersonā 10.novembrī ieradās pirmie Ukrainas karavīri. «Tas notika pakāpeniski. Vispirms aizgāja viņu īpašie milicijas spēki. Tad parastā milicija un administrācijas pārstāvji. Veikalos vairs nestaigāja karavīri un viņu militārais transports devās prom,» pastāstīja vietējais iedzīvotājs.

 

Reuters uzrunātie Hersonas iedzīvotāji aģentūrai stāstīja, ka centušies izvairīties no kontakta ar Krievijas karavīriem, un zina par cilvēkiem, kas arestēti un sodīti par patriotisma izrādīšanu Ukrainai. Krievija jau kopš kara sākuma noliedz vardarbību pret civiliedzīvotājiem.

ASV 14.novembrī grasās izsludināt jaunas sankcijas pret personām un uzņēmumiem, kas palīdz Krievijai sagādāt militāro aprīkojumu karam, paziņoja ASV finanšu ministre Dženeta Jelena (Janet Yellen). Viņa informēja, ka sankcijas skars 14 personas un 28 organizācijas, ieskaitot finanšu organizācijas.

Lasiet arī: Ukrainas amatpersonas raksturo Krievijas armijas atkāpšanos kā haotisku

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas