Ziemeļkoreja ir izšāvusi ballistisko raķeti virs Japānas, kas, visticamāk, ir apzināta situācijas eskalācija, lai pievērstu Tokijas un Vašingtonas uzmanību, vēsta britu raidsabiedrība BBC.
Ziemeļkoreja izšāvusi ballistisko raķeti otrdienas, 4.oktobra rītā (pirmdienas, 3.oktobra vakarā pēc Latvijas laika).
Pēc raķetes izšaušanas un iegāšanās Klusajā okeānā, tā nolidojusi aptuveni 4 500 kilometrus, kas ir pietiekami tālu, lai, izšaujot to citā trajektorijā, tā sasniegtu ASV piederošo Guamas salu.
Japānas ziemeļos, tostarp Hokaido salā iedzīvotāji pamodās no sirēnu un īsziņu brīdinājumu trokšņa: «Ziemeļkoreja, iespējams, ir izšāvusi raķeti. Lūdzu, evakuējieties uz ēkām vai pazemē.» Tāpat iedzīvotāji tika brīdināti uzmanīties no krītošām raķetes atlūzām.
Šī bija pirmā reize kopš 2017.gada, kad Ziemeļkoreja izšāva raķeti virs Japānas.
Raķete tika izšauta laikā, kad Japāna, ASV un Dienvidkoreja kopīgi sadarbojas, lai stiprinātu savu aizsardzību, reaģējot uz pieaugošajiem draudiem, ko rada Ziemeļkoreja.
Pagājušajā nedēļā trīs valstis pirmo reizi kopš 2017.gada kopīgi piedalījās jūras spēku mācībās. Šādi vingrinājumi izsenis sadusmojuši Ziemeļkorejas diktatoru Kimu Čoninu (Kim Jong-un), kurš tos uzskata par pierādījumu tam, ka viņa ienaidnieki gatavojas karam.
Pēc 2017.gadā notikušajām kopīgajām mācībām, Ziemeļkoreja, atbildot uz to, izšāva divas raķetes virs Japānas. Nedēļu vēlāk tā veica kodolizmēģinājumu.
Japānas premjerministrs Fumio Kisida (Fumio Kishida) raķešu palaišanu raksturoja kā «vardarbīgu rīcību», savukārt aizsardzības ministrs Jasukazu Hamada (Yasukazu Hamada) sacīja, ka Japāna neizslēgs nekādas iespējas stiprināt savu aizsardzību, tostarp «pretuzbrukuma iespējas».
Tikmēr ASV Nacionālās drošības padomes preses pārstāve Eidriena Vatsone (Adrienne Watson) to nosauca par «bīstamu un neapdomīgu lēmumu», kas «destabilizē» situāciju reģionā.
ANO jau iepriekš aizliegusi Ziemeļkorejai veikt ballistisko un kodolieroču izmēģinājumus, norādot, ka raķešu palaišana uz citām valstīm vai virs tām bez iepriekšēja brīdinājuma vai apspriešanās ir pretrunā starptautiskajām normām.