Zviedrijas finanšu regulators Swedbank noteicis 75 miljonu eiro sodu

Zviedrijas finanšu regulators – Finanšu inspekcija – Zviedrijas Swedbank piemēroja administratīvo sodu 850 miljonu zviedru kronu (aptuveni 75 miljoni eiro) apmērā. Tas piespriests par iekšējās kontroles mehānismu trūkumu, kas pērn kļuva par cēloni nozīmīgiem traucējumiem šīs bankas informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmā.

Finanšu inspekcijas trešdien publiskotajā paziņojumā norādīts, ka 2022.gada 28. un 29.aprīlī Swedbank saskārās ar būtiskiem IT sistēmas traucējumiem, kad banka sistēmā veica izmaiņas. Šī incidenta dēļ gandrīz miljonam klientu bija kļūdainas konta bilances ar naudas iztrūkumiem, jo sistēmā tika apturēts liels skaits darījumu.

Finanšu inspekcijas izmeklēšanā konstatēts, ka Swedbank veikusi izmaiņas IT sistēmā, neievērojot iekšējās procedūras attiecībā uz šādām izmaiņām. Tāpat bankai nav bijis atbilstošu kontroles mehānismu, lai nodrošinātu, ka tiek ievērotas iekšējās procedūras, tāpēc banka pārkāpusi noteikumus attiecībā uz iekšējo kontroli.

Atbilstoši bankas procedūrām, Swedbank bija jāveic, piemēram, paredzēto IT sistēmas izmaiņu riska un ietekmes analīze, bet izmaiņu īstenošanas laiks bija jānovērtē, balstoties uz vairākiem faktoriem, to vidū – arī laiku, kad tiek izmaksātas algas, skaidro regulators.

«Banka neievēroja savas procedūras. Tāpēc ļoti liels skaits cilvēku saskārās ar būtiskām problēmām, izmantojot bankas pamata pakalpojumus.

Gandrīz miljonam klientu bija kļūdainas konta bilances, daudzi nespēja veikt maksājumus.

Šis incidents demonstrē, ka procedūru neievērošana un iekšējo kontroles mehānismu nenodrošināšana var radīt nopietnas sekas,» skaidro Finanšu inspekcijas ģenerāldirektora pienākumu izpildītāja Susanna Grufmane (Susanna Grufman).

Iekšējās kontroles mehānismu trūkums varēja ietekmēt finanšu sistēmas stabilitāti, norāda regulators, piebilstot, ka šis pārkāpums tomēr nav bijis ilgstošs vai sistēmisks un Swedbank stiprinājusi šos iekšējās kontroles mehānismus, tāpēc bankai izteikts aizrādījums un piemērots administratīvs sods.

Zviedrijas Swedbank ar tās meitaskompānijas Swedbank Baltics starpniecību pieder bankas arī Latvijā, Igaunijā un Lietuvā.

Lasiet arī: Igaunijas finanšu sektora uzraugs sācis pārbaudi par Luminor Bank internetbankas darbības traucējumiem

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas