76% Latvijā aptaujāto uzskata, ka tehnoloģijas izkonkurēs cilvēku

Lielākā daļa jeb 76% Latvijas aptaujāto iedzīvotāju atzīst, ka viņuprāt, tehnoloģijas nākotnē izkonkurēs cilvēku, liecina sakaru uzņēmuma TELE2 un pētījumu uzņēmuma Berg Research veiktās aptaujas dati. Tā veikta 2022. gada decembrī, aptaujājot 1006 respondentus.

Turklāt gandrīz puse jeb 46% uzskata, ka būtu labāk, ja tehnoloģiju attīstība tiktu stingrāk kontrolēta. Kopumā par straujo tehnoloģiju ienākšanu ikdienas dzīvē

satraucas 33%, visvairāk – tieši jaunieši vecumā līdz 24 gadiem.

Visbiežāk cilvēki satraucas, ka tehnoloģiju ietekmē tiks pazaudētas darba vietas.

«Kopumā cilvēku piesardzība pret tehnoloģijām, it īpaši bažas par darba zaudēšanu, nav nekāds jaunums, drīzāk tā uzskatāma par sava veida tipisku reakciju. Šajā ziņā laikam vislabāk zināmā ir ludītu kustība 19. gadsimta sākuma Anglijā: tie slepeni bojāja stelles tekstilrūpnīcās, jo baidījās, ka tās atņems strādniekiem darbu,» skaidro saka Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors, sociālantropologs Klāvs Sedlenieks. «Tomēr, kā rāda pēdējā gadsimta pieredze, tehnoloģiju attīstībai nav nekāda sakara ar darbavietu daudzumu – cilvēki aizvien atrod jaunus nodarbošanās veidus un kopējā noslodze turpinās, tikai ievirzoties citā gultnē.»

Kā uzskata aptaujas dalībnieki, spēja mīlēt ir cilvēka galvenā īpašība, kuru nekad nepārspēs tehnoloģijas – tā domā 76% respondentu. Vēl 45% ir pārliecināti, ka tehnoloģijas nepārspēs cilvēka spēju just empātiju, savukārt 37% domā, ka radošums būs tā joma, kurā tehnoloģijas nevarēs izkonkurēt cilvēku.

«Tehnoloģijām ir duāla daba, ko apliecina arī mūsu aptaujas rezultāti. Piemēram, vairums
respondentu piekrīt tam, ka tehnoloģijas atvieglo cilvēka dzīvi un veicina ekonomisko attīstību, taču no otras puses viņi arī atzīst, ka

tehnoloģiju attīstības rezultātā cilvēks kļūst slinkāks un palielinās aptaukošanās riski.

Ir saprotams, ka tehnoloģijas mūsu ikdienā ir ienākušas uz palikšanu, tieši tādēļ, mūsuprāt, ir būtiski runāt par to, kā tehnoloģijas izmantot jēgpilni,» secina TELE2 valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs.

Lasiet arī: Balss sakaru pakalpojumi Latvijā kopumā labā kvalitātē, ar VoLTE – teicamā

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas