9.maijā saistībā ar “uzvaras svētku” fiksēti desmitiem pārkāpumu

Saistībā ar bijušās Padomju Savienības uzvaras Otrajā pasaules karā gadskārtas svinēšanu un pieminēšanu Latvijā otrdien, 9.maijā sākti 35 administratīvā pārkāpuma procesi un četri kriminālprocesi, kā arī aizturētas 26 personas, tostarp salūta šāvēji, informēja Valsts policijā (VP).

Visvairāk administratīvā pārkāpuma procesu sākts Rīgas reģionā – kopumā 22. Rīgas reģionā kopumā administratīvā kārtā aizturēta 21 persona.

Vienlaikus Latgales reģionā sākti astoņi administratīvā pārkāpuma procesi un administratīvā kārtā aizturētas četras personas.

Savukārt Vidzemes reģionā dienas laikā sākti četri administratīvā pārkāpuma procesi, bet Zemgales un Kurzemes reģionā – katrā pa diviem.

Vēl vairākos gadījumos saņemta informācija un fiksēti citi iespējami pārkāpumi, par kuriem patlaban notiek materiālu izvērtēšana.

Otrdienas vakarā identificētas un arī aizturētas vairākas personas, kuras tiks sauktas pie atbildības saistībā ar pirotehnisko līdzekļu lietošanas aizlieguma pārkāpšanu. Vienā gadījumā Daugavpilī persona aizdedza salūtu un steidzīgi devās uz taksometru, lai pamestu notikuma vietu.

Salūtu VP fiksēja ar dronu, vienlaikus papildu informāciju par šo notikumu policijas darbinieks ieguva no Daugavpils pašvaldības video novērošanas sistēmas, kas ļāva pārkāpēju operatīvi aizturēt.

Šogad 9.maijā visvairāk konstatēti pārkāpumi, kas saistīti ar ziedu, tostarp ar aizliegtās simbolikas nolikšanu vietās, kur iepriekš slējās demontētie padomju pieminekļi, tāpat arī konstatēti gadījumi, kad personas citās publiskās vietās izmantojušas militārās agresijas simbolus, piemēram, Georga lentes. Vēl administratīvā pārkāpuma procesi sākti par nepakļaušanos policistu likumīgajām prasībām, atrašanos sabiedriskā vietā alkohola reibumā un citiem pārkāpumiem.

Tāpat otrdien VP sākusi četrus kriminālprocesus – divus Rīgā un divus Daugavpilī. Vienā no šiem kriminālprocesiem – par Krievijas īstenotā kara attaisnošanu – aizturētas divas personas. Visos kriminālprocesos turpinās izmeklēšana.

Iepriekš jau vēstīts, ka viens no kriminālprocesiem ir par TV3 publicēto interviju no Daugavpils Dubrovina parka. Tur divi krieviski runājoši vīrieši tika izprašņāti par to, kāpēc viņiem bijis svarīgi atnākt uz piemiņas vietu, un par to, kā konflikts Ukrainā pamainījis situāciju pilsētā.

Vīrieši atbildēja, ka “tālāk sit fašistus”, kuri savairojušies lielā skaitā ar mazmazbērniem.

Turklāt īpaši sāpīgs esot atbalsts no Eiropas. Viens no vīriešiem medijam norādīja, ka toreizējais PSRS vadītājs Ņikita Hruščovs “viņus nav iznīcinājis, pažēlojis, banderovieši visādi”.

Kā ziņots, šogad 9.maijā Latvijā nav atļauts rīkot publiskus izklaides un svētku pasākumus, sapulces, gājienus un piketus, kas ir vērsti pret valsts drošības interesēm, šķeļ sabiedrību, nepatiesi ataino vēsturi un apšauba solidaritāti ar Ukrainas tautu.

Ziedu un citu elementu, kas pēc vizuālā un saturiskā noformējuma liecina par totalitāro režīmu, kara noziegumu un militārās agresijas iespējamu attaisnošanu un slavināšanu, nolikšana vietās, kur iepriekš atradās nu jau demontētie padomju pieminekļi, tiks vērtēti un uzskatīti gan kā iespējami administratīvie pārkāpumi, gan iespējami noziedzīgi nodarījumi atbilstoši apstākļiem un kvalificējošām pazīmēm.

No 9.maija sākuma līdz 10.maija plkst.7 aizliegta pirotehnisko izstrādājumu izmantošana, tomēr mediji novēroja, ka daudzviet Rīgā šis aizliegums tika pārkāpts.

Par to fiziskām personām var piemērot naudas sodu līdz 350 eiro, bet juridiskām – 1400 eiro.

Iedzīvotāji, kuru rīcībā ir informācija par notiekošām provokatīvām vai prettiesiskām darbībām un likumpārkāpumiem, tiek aicināti ziņot policijai, zvanot pa tālruni 110.

Līdz šim daudzus gadus tūkstošiem krievvalodīgo Latvijā Padomju Savienības uzvaru Otrajā pasaules karā svinēja un pieminēja Rīgā, pie pieminekļa Uzvaras parkā. Pērn pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā šis piemineklis tika demontēts. Līdzīgi nojauca arī daudzus citus Padomju armiju slavinošos pieminekļus, jo Latvijas tautai tie simbolizē okupāciju.

Lasiet arī: Sārts: Patlaban daļa Kremlim simpatizējošo Latvijas iedzīvotāju ir vēl vairāk radikalizējušies

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas