99,99% policistu ir lojāli valstij, garantē viņu priekšnieks

Valsts policijas (VP) priekšnieks Armands Ruks trešdien, 1.martā, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē uzsvēra, ka absolūti lielākā daļa VP strādājošo likumsargu ir valstij lojāli. Tāpat viņš medijiem noliedza korupciju policijas rindās.

Komentējot publiski paustās bažas par lojalitātes trūkumu policistu rindās, Ruks pauda vērtējumu, ka «velns nav tik melns, kā viņu mālē». Policija aktīvi vērtējot, kādas kolektīvā vērojamas izpausmes, un turpinot iekšējās kontroles pasākumus.

«Nav noslēpums, ka, līdzīgi kā visā sabiedrībā, arī policijā strādā slāvu izcelsmes cilvēki, kuriem varbūt ģimenes tradīcija bijusi, piemēram, piedalīties 9.maija pasākumos,» piebilda Ruks, kā «skaļāko un interesantāko stāstu» minot kādu policistu, kurš pametis darbu policijā pēc paša vēlēšanās, kā aiziešanas iemeslu minot «nacismu augstākajā VP vadībā».

Pēc Ruka vārdiem, policijā

«uz vienas rokas pirkstiem» bijuši aizrādījumi un pāris disciplinārsodi

– piezīmes par gadījumiem, kad policijā strādājošajiem soctīklos no senākiem laikiem palikušas bildes ar 9.maija simboliku. «Cilvēks kādreiz gājis un licis neļķes un tamlīdzīgi. Kādreiz daļā sabiedrības tā bija pieņemts, arī dienestos,» piebilda VP priekšnieks.

Kopumā par lojalitāti valstij VP rindās Ruks ir optimistiski noskaņots, lai gan «nevienam ielīst galvā nevaru».

«Esmu pārliecināts, ka 99,99% personāla šajā ziņā viss ir kārtībā,»

norādīja Ruks un piebilda, ka līdz šim nav nācies kādu strādājošo atbrīvot no darba par atbalstu agresoram.

Jau ziņots, ka bijušais iekšlietu ministrs Māris Gulbis, kurš vēl 2021.gadā bija toreizējā iekšlietu ministra Sanda Ģirģena (tad – KPV LV) ārštata padomnieks, pērn aprīļa sākumā TV24 apgalvoja, ka VP strādājot darbinieki, kuri ir pret Ukrainu, un VP priekšnieks izdevis iekšējo pavēli, ka visiem pret Ukrainu esošajiem policijas darbiniekiem jāuzraksta atlūgumi.

Uz Gulbja izteikumiem reaģēja VP, kura preses paziņojumā rakstīja, ka, sākoties karam Ukrainā, tikusi būtiski pastiprināta iekšējā kontrole, attiecīgi iekšējā komunikācijā ar personālsastāvu tikot regulāri pārrunāti šie jautājumi. Šajā paziņojumā tika norādīts, ka policijā nav vietas cilvēkiem, kuri atbalsta un attaisno Krievijas karu Ukrainā, kā arī pauž nopēlumu ukraiņu tautas atbalstam.

Tāpat Ruks, runājot ar medijiem, uzsvēra, ka

pērn Latvijā par korupciju aizturēta tikai viena VP amatpersona.  

«Vecie laiki sen ir beigušies. Ļoti aicinu nepiedāvāt kukuli, jo, visticamāk, absolūtā vairākumā gadījumu, ja vien netrāpīsies negodprātīgs policists, kuru skaits ir krietni samazinājies, rēķinieties ar kriminālatbildību. Tāpēc labāk pat nedomājiet. To es saku sabiedrībai, jo visiem jākļūst disciplinētākiem,” uzsvēra VP priekšnieks.

VP informācija liecina, ka pērn aizturētas astoņas policijas amatpersonas, tostarp, viena par koruptīva rakstura noziedzīgiem nodarījumiem. Savukārt 2021.gadā tika aizturētas 11 policijas amatpersonas, tostarp, četras par korupciju, bet 2020.gadā – 21 amatpersona, no tām – 16 par korupciju. Pērn 16 amatpersonas atvaļinātas no dienesta saistībā ar rupjiem disciplīnas pārkāpumiem un iesaisti noziegumos.

«Kopumā iekšējā disciplīna ir uzlabojusies, lai gan kukuļņemšana iepriekš policijā ir bijusi ļoti liela nelaime,» žurnālistiem norādīja Ruks. Kukuļdošanā pērn pieķerti 57 iedzīvotāji, bet 2021.gadā – 59 personas.

Lasiet arī: Valsts policijā patlaban trūkst aptuveni 1700 darbinieku

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas