Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ir apstiprinājusi jaunus siltumenerģijas tarifus AS Latvenergo ražotnēm TEC-1 un TEC-2, kas būs vairākkārt lielāki par esošajiem un ietekmēs AS Rīgas siltums siltuma tarifus.
Kā informēja SPRK, ievērojot, ka 88% no saražotās siltumenerģijas tarifa izmaksām veido dabasgāze un ka dabasgāzes izmaksas ir salīdzinoši mainīgas, Latvenergo tika lūdzis noteikt TEC-1 un TEC-2 tarifu piemērošanas kārtību, kurā, tāpat kā līdz šim, tarifi noteikti atbilstoši dažādām dabasgāzes cenām.
Apstiprinātajā SPRK lēmumā dabasgāzes tarifi noteikti cenu intervālā no 10 līdz 225 eiro par MWh bez PVN.
Salīdzinoši pēc šobrīd spēkā esošā tarifa Latvenergo ir noteikusi, ka šī gada septembrī TEC-1 saražotās siltumenerģijas tarifs ir 53,49 eiro par megavatstundu, bet TEC-2 – 54,41 eiro par megavatstundu.
Paaugstinātais siltumenerģijas tarifs stāsies spēkā 1.oktobrī. Tarifi paaugstināti saistībā ar «kurināmā (dabasgāzes) cenas pieaugumu, emisiju kvotu izmaksu pieaugumu, saražotās enerģijas apjoma samazinājumu par gandrīz uz pusi, kā arī pagājušā apkures sezonā uzkrātajām neparedzētajām izmaksām».
«Turpinoties karam Ukrainā, Eiropā dabasgāzes cenas sasniegušas iepriekš nepieredzētu līmeni. Šobrīd biržā cenas atsevišķās dienās pārsniedz pat 300 eiro par megavatstundu. Līdz ar to Latvenergo prognozēto vidējo apkures sezonas cenu 140 eiro par MWh vērtējam kā salīdzinoši veiksmīgu dabasgāzes sagādes rezultātu,» komentējusi SPRK priekšsēdētāja Alda Ozola.
Ozola atzīmējusi, ka rīdziniekiem šis pieaugums būs ar jūtamu ietekmi, tamdēļ «šajā ziemā jo īpaši liela loma būs gan energoefektivitātes pasākumiem, gan atbalsta pasākumiem».
Kā norāda SPRK, līdz ar izmaiņām Latvenergo TEC-1 un TEC-2 tarifos savus tarifus pārskatīs arī AS Rīgas siltums (RS). Rīgas pašvaldība iepriekš ir skaidrojusi, ka mitekļiem vienā Daugavas krastā siltumu gādā pats RS, savukārt otram – pērk no Latvenergo.
Ražotnes TEC-1 un TEC-2 vidēji sezonā nodrošina aptuveni 45% no kopējā RS lietotājiem nodotā siltuma. Pārējo siltumenerģiju saražo pats RS, kas ražošanai izmanto gan dabasgāzi, gan biomasu (šķelda), kā arī neatkarīgie siltuma ražotāji, kas pārsvarā izmanto atjaunīgos resursus – šķeldu.
Mājsaimniecību lietotājiem rēķinos ar 1.oktobri automātiski tiks piemērots valsts noteiktais atbalsts.
Tas veidosies 50% apmērā no starpības starp konkrētajā brīdī spēkā esošā siltumenerģijas tarifa un iepriekšējā apkures sezonā valstī noteiktā siltumapgādes tarifu sliekšņa 68 eiro par MWh.
Proti, ja SPRK vai attiecīgās pašvaldības apstiprinātais tarifs būs 150 eiro par MWh, tad ar valsts atbalstu lietotājam tarifs būs 109 eiro par MWh.
Latvenergo tarifu projektus SPRK vērtēšanai iesniedza 17.martā. Pēc SPRK lūguma komersants sniedza papildinformāciju, izmaksas pamatojošos dokumentus un precizētus tarifu projektus.
SPRK, izvērtējot tarifu projektus un tarifu veidojošo izmaksu pamatojumu, secinājusi, ka tarifu projekti ir pamatoti un aprēķināti tādā apmērā, lai segtu TEC-1 un TEC-2 saražotās siltumenerģijas izmaksas.
Kopumā SPRK pašlaik izskatīšanā ir vairāk nekā 30 siltumapgādes tarifu projektu Latvijā.
Lasiet arī: Energoresursu cenu kāpuma ietekmē 2,5 reizes augusi Latvenergo peļņa