Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) šī gada pirmajos astoņos mēnešos ir piesaistījusi 8 investīciju projektus par 73 miljoniem eiro, un kopumā šajos uzņēmumos tiks izveidotas 459 darba vietas, informē aģentūra.
Tuvu lēmuma pieņemšanai par investīciju veikšanu ir vēl citi investori, kuru kopējais investīciju apjoms varētu pārsniegt 100 miljonus eiro.
Kopējais LIAA klientu investīciju projektu portfelis šobrīd ir sasniedzis 5 miljardus eiro, kuri sadalās uz aptuveni 150 aktīvajiem projektiem.
Kā informē LIAA, šogad uzsākti investīciju projekti tādās nozarēs kā biomedicīna, enerģētika, viedie materiāli, elektronika un biznesa pakalpojumi.
Investori pārstāv tādas valstis kā ASV, Lielbritānija, Šveice, Zviedrija, Norvēģija, Ukraina un Lietuva.
Komentējot investoru piesaisti LIAA direktors Kaspars Rožkalns atzīst, ka sākotnēji pēc Krievijas uzsāktā kara sākuma pastāvēja bažas, ka drošības apsvērumu dēļ investoru interese varētu samazināties, taču tas ir apstiprinājies tikai daļēji.
«Investoru interese pat ir pieaugusi, tomēr jārēķinās, ka pagarinās arī laiks līdz lēmuma pieņemšanai, jo investori daudz rūpīgāk izvērtē jaunos riskus,» uzsver Rožkalns.
Tāpat LIAA direktors uzskata, ka Latvija šobrīd ir stratēģiskas izšķiršanās priekšā par to, reaģēt uz to Rietumu izcelsmes kompāniju interesi, kuras vēlas pārcelt savus uzņēmumus no Krievijas un Baltkrievijas.
Pēc auditorkompānijas EY datiem Latvija 2021.gadā pēc jaunu projektu skaita uz miljons iedzīvotājiem ierindojas desmitajā vietā Eiropā, kamēr Lietuva ir vienpadsmitā, savukārt Igaunija – 24.vietā.
Šogad Rīga ierindojās 37.vietā Eiropā kā investīcijām pievilcīgākā pilsēta nākamo trīs gadu laikā. Rīga šo vietu dala ar Ženēvu un Turīnu, bet apsteidz, piemēram, tādas pazīstamas pilsētas kā Glāzgova, Valensija un Štutgarte, atklāj EY pētījuma dati.
Lai veicinātu straujāku ekonomisko izaugsmi, LIAA galvenokārt koncentrējas uz «augstas pievienotās vērtības» investīciju projektiem, atzīst Rožkalns.
Starp uzņēmumiem, kuri šogad ienākuši Latvijā ir Zviedrijas tehnoloģiju uzņēmums Anodox Energy Systems, kas iecerējis Rīgā attīstīt elektroautomašīnu bateriju ražotni.
Savukārt cits Latvijā ienākušais uzņēmums – Ukrainas uzņēmums Enamine, ir pasaulē vadošais ķīmisko savienojumu un ar tiem saistīto pakalpojumu piegādātājs farmācijas nozarē. Kā pauž Rožkalns, šī uzņēmuma ienākšana stiprinās šobrīd strauji augošo biomedicīnas ekosistēmu.