Starokostjantiņiva, neliela pilsēta Ukrainas rietumos, kur atrodas svarīga gaisa spēku bāze un kas kopš kara sākuma ir bieži kļuvusi par Maskavas triecienu mērķi, 27.jūnijā piedzīvoja Krievijas uzbrukumu, ko Ukrainas pretgaisa aizsardzība atvairīja, incidentam parādot izaicinājumus, ar kādiem saskaras Ukraina, atjaunojot savus noplicinātos gaisa spēkus un pirms pirmo ASV konstruēto iznīcinātājus F-16 izvietošanas, kurus Krievija vēlēsies neitralizēt, otrdien, 2.jūlijā, ziņo “Reuters”.
Ukraina sagaida, ka šomēnes ieradīsies tās pirmie iznīcinātāji F-16, lai stiprinātu savu aizsardzību pret Krievijas notiekošo militāro ofensīvu.
Tiek uzskatīts, ka F-16 spēs cīnīties pret Krievijas iznīcinošajām planējošajām bumbām un palielinās Ukrainas spējas frontes līnijās.
Amatpersonas nav atklājušas, kur tiks izvietoti F-16, bet Maskava pēc trieciena svarīgajai gaisa bāzei pagājušajā ceturtdienā paziņoja, ka tā ir vērsusies pret lidlaukiem, kuros, pēc tās domām, tie tiks izvietoti.
Pagājušajā nedēļā Ukrainas Drošības un sadarbības centra priekšsēdētājs Serhijs Kuzans sacīja: “Krievija katru dienu uzbrūk visiem lidlaukiem, potenciālajām F-16 bāzēm… Šie triecieni nav apstājušies vismaz pēdējos divus mēnešus,” piebilstot, ka Ukrainas bruņotie spēki pēdējos mēnešos ir cītīgi strādājuši, lai mazinātu draudus ienākošajiem F-16, uzbrūkot Krievijas pretgaisa aizsardzībai.
Ukrainas gaisa spēku pārstāvis sacīja, ka triecieni Ukrainas gaisa bāzēm sagādājot “zināmas grūtības”, taču tie neapdraudot F-16 piegādi vai to izmantošanu kaujās.
Atsevišķi otrdien Krievijas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka tā iznīcinājusi piecus Ukrainas SU-27 iznīcinātājus Mirhoroda lidlaukā Poltavas apgabalā. Ukraina paziņoja, ka šis apgalvojums ir pārspīlēts.
Militārie analītiķi uzskata, ka Krievijas uzbrukumi Ukrainas gaisa bāzēm ir vērsti uz to, lai sabojātu infrastruktūru, piemēram, skrejceļus un noliktavas, kas ir ļoti svarīgas F-16 iznīcinātāju izvietošanai un uzturēšanai.
Tā kā Ukrainas pretgaisa aizsardzības resursi ir ierobežoti, izaicinājums esot aizsargāt šīs ienākošās Rietumu lidmašīnas no potenciāli biežajiem Krievijas raķešu uzbrukumiem.
Pēc pagājušās ceturtdienas uzbrukuma reģiona gubernators Serhijs Tjurins paziņoja, ka
pretgaisa aizsardzība ir iznīcinājusi deviņus mērķus virs viņa reģiona.
Kopš 2022.gada februāra pirmajām Krievijas iebrukuma dienām gaisa bāzei ir bieži uzbrukts, tostarp ar droniem un hiperskaņas raķetēm.
Ukrainas Hmeļņickas apgabala vēsturiskā militārā posteņa aptuveni 30 000 iedzīvotāji ir iemācījušies pielāgoties pastāvīgajām briesmām.
“Īsāk sakot, šeit dzīvot ir “jautri”,” pēc nesen notikušā uzbrukuma ar smaidu sacīja pilsētas amatpersona un vietējais kultūras eksperts Vasilijs Muliars.
Neraugoties uz briesmām, pilsēta ir neatlaidīga, iedvesmojoties no savas vēstures, jo kopš 16.gadsimta tā ir bijusi aizsardzības cietoksnis, bet pēc Pirmā pasaules kara – svarīgs Ukrainas neatkarības kustības centrs.
Lasiet arī: Ukrainas “tautas satelīts” palīdz izpostīt Krievijas mērķus