Islāmistu vadītie Sīrijas nemiernieki svētdien paziņoja, ka ieņēmuši galvaspilsētu Damasku, diktators Bašars al Asads aizbēdzis nezināmā virzienā un viņa valdīšana valstī beigusies.
Damaskas ielās redzami līksmojoši iedzīvotāji.
“Pēc 50 gadu apspiestības [Asada partijas] “Baath” valdīšanas laikā un 13 noziegumu, tirānijas un [piespiedu] pārvietošanas gadiem [pilsoņu kara laikā] (..) mēs šodien paziņojam par šī tumšā perioda beigām un jaunas ēras sākumu Sīrijai,” teikts nemiernieku grupējumu kopīgajā paziņojumā.
Aktīvistu organizācijas “Syrian Observatory for Human Rights” vadītājs Rami Abdelrahmans aģentūrai AFP sacīja, ka Asads atstājis Sīriju caur Damaskas lidostu, pirms to pametuši režīma drošības spēki.
Premjerministrs Mohammeds al Džalali svētdien pauda gatavību sadarboties ar “jebkuru Sīrijas tautas izvēlētu vadību”.
Lielākā nemiernieku grupējums “Hayat Tahrir al-Sham” līderis Mohammeds al Džolani aizliedzis bruņotiem kaujiniekiem tuvoties valsts iestādēm, norādot, ka tās paliks līdzšinējā premjerministra pārziņā līdz to oficiālai nodošanai nemiernieku kontrolē.
Džolani arī aizliedzis šaut gaisā.
“Hayat Tahrir al-Sham”, kas sāka zibensuzbrukumu režīma spēkiem pirms nepilnām divām nedēļām, paziņoja, ka tā kaujinieki Damaskā ieņēmuši Sednajas cietumu, kurā ieslodzīti daudzi Asada režīma pretinieki.
Sīrijas pilsoņkarš atkal uzliesmoja 27.novembrī, sākoties islāmistu nemiernieku alianses “Hayat Tahrir al-Sham” ofensīvai. Dažu dienu laikā viņiem izdevās iekļūt Sīrijas otrajā lielākajā pilsētā Alepo, kā arī pārņemt kontroli pār Hamas, Daras un Deir ez Zoras pilsētām. Šīs alianses mērķis bija gāzt Asada valdību.
Kā norāda “New York Times”, Asada trim galvenajiem sabiedrotajiem – Irānai, Krievijai un Libānas grupējumam “Hizbollah” – ir pašiem savas grūtības. Irāna un “Hizbollah” koncentrējušās uz konfrontāciju ar Izraēlu, savukārt Krievijas resursi izsīkuši karā ar Ukrainu.