Lidojot pāri Ņūdžersijas, Ņujorkas, Pensilvānijas un citiem ASV austrumu piekrastes štatiem, tika novēroti aizdomīgi droni, kas izraisīja vietējo iedzīvotāju un amatpersonu sašutumu, meklējot atbildes uz jautājumiem par to, kas ir un no kurienes nāk lidojošie objekti, no kuriem daži tika manīti militāro objektu tuvumā. Izmeklēšanu vada FIB, kas jau saņēmusi tūkstošiem ziņojumu, izmeklēšanā piedaloties arī vietējiem policijas dienestiem, piektdien, 13.decembrī, ziņo “CBS News“.
Iestādes ASV ir paziņojušas, ka, lai gan joprojām pastāv riski, nesen novērotie droni nerada draudus drošībai un, kā ziņots, varasiestādes sadarbojas, taču nekas konkrēts netiek ziņots, vai darīts.
Ņūdžersijas gubernators Fils Mērfijs (Phil Murphy), kurš arī ir ierosinājis šo jautājumu apspriest ar Balto namu, vēstulē prezidentam Baidenam aicināja piešķirt federālos resursus, lai atklātu dronu avotu un risinātu sabiedrības bažas, norādot, ka droni “radījuši vairāk jautājumu nekā atbilžu un izraisījuši sazvērestības teoriju izplatīšanos sociālajos medijos”.
Viņš apliecināja, ka “nav zināms nekāds apdraudējums sabiedrības drošībai”, taču atzina, ka atbilžu neesamība ir “satraucoša”.
Arī Ņujorkas gubernatore Ketija Hočula (Kathy Hochul) ir paziņojusi, ka nav pierādījumu, ka droni rada apdraudējumu, taču varasiestādes sadarbojas ar FIB, Iekšzemes drošības departamentu (DHS) un citām federālajām aģentūrām.
Ņujorkas štata policija paziņoja, ka ir saņēmusi vairākus ziņojumus par novērotiem droniem. Šīs nedēļas sākumā FIB amatpersona paziņoja Kongresam, ka FIB ir saņēmusi vairāk nekā 3 000 iedzīvotāju ziņu par novērotiem droniem, kas galvenokārt manīti naktīs.
Baltā nama nacionālās drošības pārstāvis Džons Kērbijs (John Kirby) ceturtdien sacīja, ka “nav izdevies apstiprināt nevienu no ziņotajiem novērojumiem” un ka daudzi no droniem tiekot pilotēti likumīgi.
Arī FIB un DHS kopīgā paziņojumā norādīja, ka “šķiet, ka daudzi no ziņotajiem novērojumiem ir likumīgi pilotēti lidaparāti”.
Bet piektdien jaunievēlētais prezidents Donalds Tramps (Donald Trump) ierosināja amatpersonām notriekt lidaparātus.
“Visā valstī tiek novēroti mistiski droni. Vai tas tiešām var notikt bez mūsu valdības ziņas. Es tā nedomāju! Informējiet sabiedrību, un tūlīt pat. Pretējā gadījumā notrieciet tos!!! DJT,“ Tramps rakstīja vietnē “Truth Social”
Trešdien senatori Čaks Šūmers (Chuck Schumer), Kirstena Džilibrenda (Kirsten Gillibrand), Korijs Bukers (Cory Booker) un Endijs Kims (Andy Kim) pieprasīja, lai DHS, FIB un Federālā Civilās aviācijas pārvalde (FAA) sniegtu informāciju par to, kā tiek strādāts pie dronu avota noteikšanas.
Džilibrenda ceturtdien sacīja: “Ja viņiem ir vajadzīgas pilnvaras, lai notriektu šos dronus, viņiem tās jāpieprasa, bet es domāju, ka viņi var tos notriekt, jo nav zināms, kas tos pilotē.” Viņa ierosināja izmantot slazdus vai tīklus, lai atslēgtu dronus, neapdraudot cilvēkus, piebilstot, ka iestādēm būtu jāizseko droni, lai redzētu, kur tie nolaižas.
Ceturtdien senators Kims dalījās savā pieredzē par redzētajiem droniem virs Ņūdžersijas, aprakstot gaismiņas, kas pārvietojas zemu virs koku joslas, no kurām dažas mirgojušas sarkanā un zaļā krāsā, veicot manevrus, ko lidmašīnas nevar veikt. Bieži vien vienlaikus tika redzētas aptuveni 5-7 gaismiņas, dažas, kas it kā kustējušās nelielās 2-4 grupiņās.
Vietējā policija ziņojusi, ka dronus redz katru nakti un iedzīvotāji ziņojot, ka redz tos virs mājām, īpaši kalnos. Policisti ir mēģinājuši pielidot tuvāk ar helikopteru, bet pietuvojoties droni izslēdz gaismas un pazūd.
Kims kritizēja FIB un DHS komunikācijas trūkumu, sakot, ka Ņūdžersijas iedzīvotājiem vajag vairāk informācijas, lai viņi varētu saprast, kas notiek.
FAA ceturtdien paziņoja, ka pēc federālo partneru pieprasījuma ir izdevusi divus pagaidu lidojumu ierobežojumus, kas aizliedz dronu lidojumus virs militārās bāzes “Picatinny Arsenal” un Trampa Nacionālā golfa kluba Bedminsterā.
Pentagons ir noskaidrojis, ka droni nav ārvalstu pretinieku vai militāro spēku lidaparāti.
Preses sekretāres vietniece Sabrīna Singa (Sabrina Singh) sacīja, ka pēc tam, kad ir novērtēts, ka droni neapdraud militāros objektus, Pentagons uztic vietējām tiesībaizsardzības iestādēm un FIB izmeklēt dronu izcelsmi un veidu. Singa arī atspēkoja apgalvojumu, ka dronus palaidis Irānas “mātes kuģis”, kas atrodoties ASV austrumu piekrastē.
Daži likumdevēji ir aicinājuši notriekt dronus, lai tos analizētu, bet citi ir pauduši bažas par atlūzu krišanu, kas apdraudētu apdzīvotas teritorijas.
Pentagona preses sekretāra vietniece Singa sacīja, ka bāzu komandieri var notriekt dronus, ja tie rada draudus militārajiem objektiem, taču tādu nav bijis.
Arī ASV Ziemeļu pavēlniecība nav saņēmusi vietējo tiesībaizsardzības iestāžu lūgumus palīdzēt, taču tā turpina uzraudzīt situāciju. Viņi ir arī informēti par nesankcionētiem dronu lidojumiem militāro objektu tuvumā, piemēram, “Picatinny Arsenal” un Jūras kara flotes ieroču stacijā “Earle”.
Šī dronu mistērija nav pirmā tāda.
Viens no ievērojamākajiem gadījumiem bija 2023.gada decembrī, kad Langlijas gaisa spēku bāze Virdžīnijā ziņoja par vairākiem dronu uzlidojumiem, kuru izmēri un konfigurācijas bija dažādas.
ASV Ziemeļu virspavēlniecības jeb NORTHCOM vadītājs ģenerālis Gregorijs Giljots (Gregory Guillot) šā gada sākumā Kongresā sniedzot liecību sacīja: “Droni, protams, rada arvien lielākus draudus. Vidēji tiek ziņots, ka NORTHCOM [atbildības zonā] tiek konstatēti divi, līdz pieci droni nedēļā virs iekārtām, militārajiem objektiem”.
Lasiet arī: Nedēļa Lietuvā | neopagāni kļūst par valsts atzītu reliģisko apvienību, valdība koriģē 2025.gada budžetu