Tramps draud Krievijai un iesaistītajām valstīm ar tarifiem, jaunām sankcijām, ja netiks izbeigts “smieklīgais karš” Ukrainā

ASV prezidents Donalds Tramps (Donald Trump) trešdien, 22.janvārī, savā sociālo mediju platformā “Truth Social” rakstīja, ka sankciju draudus pret Krieviju papildinās ar jauniem tarifiem, ja tā nepanāks vienošanos par kara izbeigšanu Ukrainā, un piebilda, ka tos varētu piemērot arī “citām iesaistītajām valstīm” un ka, cenšoties atrisināt karu, viņš izdara Krievijai un tās prezidentam “ļoti lielu pakalpojumu”, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Otrdien Tramps preses konferencē paziņoja, ka “ļoti drīz” runās ar Putinu un “visticamāk”, ka viņš piemēros vairāk sankciju, ja Krievijas līderis Vladimirs Putins nesēdīsies pie sarunu galda.

Taču trešdien savā “Truth Social” ierakstā viņš gāja vēl tālāk.

“Es izdarīšu Krievijai, kuras ekonomika sabrūk, un prezidentam Putinam ļoti lielu PAKALPOJUMU,”

viņš rakstīja. “Izlīgt tagad un pārtraukt šo smieklīgo karu! TAS KĻŪST TIKAI SLIKTĀKS. Ja mēs nepanāksim “vienošanos”, un drīz, man nav citas izvēles, kā vien noteikt augstus nodokļus, tarifus un sankcijas visam, ko Krievija pārdod ASV un citām iesaistītajām valstīm.”

Tramps savā paziņojumā nenorādīja, kuras valstis viņš uzskata par konflikta dalībniecēm un kā viņš definē līdzdalību.

“Beigsim šo karu, kas nekad nebūtu sācies, ja es būtu prezidents! Mēs varam to izdarīt vienkārši vai sarežģīti – un vienkāršais veids vienmēr ir labāks. Ir pienācis laiks “NOSLĒGT LĪGUMU”,” viņš turpināja.

Bijušā prezidenta Džo Baidena (Joe Biden) administrācija kopš 2022.gada iebrukuma ir noteikusi bargas sankcijas tūkstošiem Krievijas banku, aizsardzības, ražošanas, enerģētikas, tehnoloģiju un citu nozaru uzņēmumiem.

Krievija nav atbildējusi uz nesenajām Trampa piezīmēm, bet augstas amatpersonas ir norādījušas, ka sarunas ar jauno ASV administrāciju varētu notikt. Putins ir teicis, ka ir gatavs izbeigt karu, bet tikai tad, ja Ukraina pieņems Krievijas teritoriālos ieguvumus, kas pašlaik ir aptuveni 20% no tās teritorijas, un piekritīs nepievienoties NATO.

Krievijas vēstnieka ANO vietnieks Dmitrijs Poļanskis sacīja, ka Maskavai būs jāskatās, ko Tramps domā ar “vienošanos”, lai izbeigtu karu Ukrainā.

“Tas nav tikai jautājums par kara izbeigšanu,” Poļjanskis sacīja aģentūrai “Reuters”. “Pirmām kārtām tas ir jautājums par Ukrainas krīzes pamatcēloņu novēršanu.”

Tikmēr Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis otrdien Pasaules ekonomikas forumā sacīja, ka jebkurā gadījumā būs nepieciešami vismaz 200 000 miera uzturētāji. Savukārt aģentūrai “Bloomberg” viņš sacīja, ka vismaz daļai miera uzturētāju viņa valstī būtu jābūt arī ASV spēkiem, lai reāli atturētu Krieviju.

Lai gan Ukrainas līderi varētu novērtēt šo stingrāko Trampa nostāju – viņi vienmēr ir teikuši, ka Putins saprot tikai spēku –, sākotnējā reakcija Kijivā uz ASV prezidenta komentāriem liecina, ka cilvēki gaida nevis vārdus, bet gan rīcību.

Tramps nav precizējis, kur un kad varētu tikt piemēroti lielāki ekonomiskie sodi. Kopš 2022.gada Krievijas imports uz ASV ir strauji samazinājies. Pašlaik no Krievijas uz ASV tiek eksportēti galvenokārt fosfātu mēslošanas līdzekļi un platīns.

Tikmēr Maskavā vērojamas pazīmes, kas liecina, ka Kremlis, iespējams, gatavo krievus pieņemt mazāk nekā kādreiz iecerēto “uzvaru”.

Televīzijas redaktore Margarita Simoņjana, kas ir stingri proputiniski noskaņota, ir sākusi runāt par “reāliem” nosacījumiem kara izbeigšanai, kas, pēc viņas domām, varētu ietvert kauju pārtraukšanu pašreizējās frontes līnijas garumā.

Krievijas stingrās līnijas piekritēji, tā sauktie “Z” blogeri, ir sašutuši par šādu “sakāvi”.

Trampa ierakstā draudi par sankcijām un tarifiem mijās ar uzslavām tās iedzīvotājiem, lai gan viņš pārspīlēja Padomju Savienības zaudējumus Otrajā pasaules karā, ignorējot to, ka karā mira arī citu valstu iedzīvotāji, ne tikai Krievijas. Lai gan savulaik viņš “saprata” Krievijas bažas par Ukrainas dalību NATO, tagad viņa tonis, šķiet, ir mainījies.

Trampa nostāja ir svarīga. Taču pēc 11 gadus ilgušā kara ar Krieviju un slikto miera līgumu vēsturi ukraiņi nav noskaņoti pārāk cerīgi.

Lasiet arī: Eiropai būtu jāatbalsta Trampa aicinājums palielināt NATO izdevumus, apgalvo Polijas prezidents Tusks

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas