Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas (RAKUS) sabiedrisko attiecību daļa ir izplatījusi netipiski emocionālu paziņojumu, lai atspēkotu LTV Panorāmas sižetu, ka trīs ārsti pamet Latvijas Onkoloģijas centru pārmērīgi mazu algu dēļ.
Slimnīcā lielas kaislības izsaucis pirmdienas, 28.novembra, raidījumā iekļautais žurnālistes Zandas Ozolas-Balodes materiāls Onkoloģijas centrā darbu gatavi pamest trīs vadošie LOR ārsti; apdraudēta nodaļas pastāvēšana. RAKUS preses sekretāre Ilga Namniece to nosauca par neobjektīvi un nepilnīgi atainotu situāciju saistībā ar stacionāra Latvijas Onkoloģijas centrs LOR ārstu iesniegtajiem atlūgumiem un to iesniegšanas patiesajiem iemesliem.
Paziņojumā medijiem viņa raksta: «Pēc sižeta noskatīšanās rodas priekštats, ka runa ir vien par pāris simtiem eiro algas pielikumu un ilgstošu atpalicību apgādē ar jaunākajām medicīnas tehnoloģijām un instrumentiem. Tas neatbilst patiesībai!»
Namniece uzsver, ka tikai pēdējā gada laikā Latvijas Onkoloģijas centram ir piegādātas – vai to piegāde šobrīd ir procesā – jaunākās medicīnas tehnoloģiju iekārtas un instrumenti vairāk kā 7 miljonu eiro vērtībā. To skaitā ir magnētiskās rezonanses iekārta, 4 operāciju galdi, 4K laparoskopijas torņi, infūzijas sūkņi, specializētais LOR aprīkojums un instrumenti, lineārais paātrinātājs un scintigrāfijas iekārta un vēl liels skaits cita aprīkojuma.
Tāpat slimnīcas valde paātrinātā kārtībā apstiprināja iepirkuma procedūras uzsākšanu, lai iegādātos ārstu prasītās jaunākās paaudzes specializēto ķirurģisko mikroskopu LOR aplikācijas un specializēto CO2 lāzeru LOR aplikācijas 240 000 eiro vērtībā. «Šīs iekārtas tuvāko trīs mēnešu laikā būs iepirktas un piegādātas», skaidro RAKUS preses sekretāre.
Viņa pārmet, ka runājot par ārstu atalgojuma apmēru, slimnīcas vadības viedoklis tika parādīts tikai daļēji – atskaņojot atsevišķus fragmentus no valdes locekļa, profesora Haralda Plauža teiktā. Šobrīd vidējā darba samaksa – pirms nodokļu nomaksas – stacionāra LOR specializācijas ārstiem, kuri uzrakstījuši atlūgumus – ir virs 4 500 eiro.
Izteiktā prasība – saņemt vismaz 7500 eiro (pirms nodokļu nomaksas) – ir šobrīd neizpildāma.
Slimnīca kā valsts kapitālsabiedrība patlaban nevar atļauties tik krasu atalgojuma palielinājumu. Turklāt tas būtu negodīgi arī attiecībā pret citiem ārstiem, kuri strādā ar ne mazāku intensitāti un darba apjomu, saņemot krietni mazāku atalgojumu. «Apelēšana pie pacientu interesēm šajā gadījumā vairāk atgādina to, ka pacients šajā situācijā kalpo kā instruments savu profesionālo ambīciju apliecināšanai un pašlabuma vairošanai,» uzskata Namniece.
Vienlaikus viņa raksta, ka arī šādā situācijā slimnīca ir gatava konstruktīvai sarunai ar stacionāra LOR ārstiem, kuri iesnieguši atlūgumus, lai rastu samērīgu kompromisu un vienotos par daba attiecību turpināšanu. «Vēršam uzmanību, ka slimnīca nevar piekāpties neizpildāmām prasībām. Vienlaikus informējam, ka šobrīd tiek veikti visi nepieciešamie pasākumi, lai darba attiecību pārtraukšanas gadījumā nākamgad nodrošinātu visu onkoloģisko pacientu aprūpi un LOR nodaļa varētu turpināt darbu,» sola RAKUS pārstāve.