Krievija oficiāli atzinusi talibu režīmu

Krievija kļuvusi par pirmo valsti, kas oficiāli atzinusi talibu režīmu, ko Afganistānas ārlietu ministrs nodēvējis par drosmīgu lēmumu, vēsta britu raidorganizācija BBC.

Afganistānas ārlietu ministrs Amīrs Hans Mutaki 3.jūlijā kabulā tikās ar Krievijas vēstnieku Dmitriju Žirnovu, un Krievijas diplomāts oficāli paziņoja par lēmumu atzīt Afganistānas Islāma Republiku. Mutaki norādīja, ka šī ir pozitīvu attiecību, savstarpējas cieņas un konstruktīvas sadarbības nākamā fāze, un tai vajadzētu kalpot kā piemēram citām valstīm. Talibi kopš atgriešanās pie varas 2021.gadā centušies panākt starptautisku atzīšanu par spīti pieaugošajam ziņojumu skaitam par cilvēktiesību pārkāpumiem Afganistānā.

Krievijas Ārlietu ministrija paziņojusi: “Mēs uzskatām, ka oficiāla Afganistānas Islāma republikas valdības atzīšana pamudinās veidot produktīvu divpusējo sadarbību starp mūsu valstīm.” Pziņojumā norādīts, ka

Krievija saskata potenciālu komerciālai un ekonomiskai sadarbībai enerģētikas, transporta, lauksaimniecības un infratsruktūras jomās,

un Kabulai tikšot piedāvāta palīdība cīņā ar terorismu un narkotiku kontrabandu.

Krievija bija viena no retajām valstīm, kas 2021.gadā neslēdza vēstniecību Kabulā, un 2022.gadā bija pirmā, kas parakstīja ekonomiskās sadarbības līgumu ar Afganistānu, piekrītot piegādāt naftu, dabasgāzi un labību. 2025.gada aprīlī Maskava izslēdza talibus no teroristisko organizāciju saraksta, lai veidotu pilnvērtīgu sadarbību ar Afganistānas valdību.

Abas valstis saista sarežģītas savstarpējās attiecības. Padomju Savienība 1979.gadā iebruka Afganistānā, un deviņu gadu laikā tur krita 15 000 padomju karavīru, liela daļa no tiem – obligātajā dienestā iesauktie. Lēmums Kabulā iedibināt PSRS atbalstītu valdību padarīja savienību par iztumto satrptautiskajā arēnā, un 1989.gada februārī tā no Kabulas atkāpās.

Rietumvalstu valdības un cilvēktiesību organizācijas nosodījušas talibu valdību, jo īpaši par šariata likumu piemērošanu, kas ierobežo sieviešu tiesības. Kopš 2021.gada sievietēm liegts iegūt vidējo un augstāko izglītību, viņas nedrīkst atstāt mājas bez vīrieškārtas pavadoņa un ir jāievēro strikti ģērbšanās noteikumi. Noteikumi kļuvuši arvien skarbāki, un pēdējais ierobežojums ir liegums runāt ārpus mājām.

Lai gan Ķīna, Apvienotie Arābu emirāti, Uzbekistāna un Pakistāna ir nosūtījušas vēstniekus uz Kabulu, Krievija pagaidām ir vienīgā, kas talibu valdību oficiāli atzinusi.

Lasiet arī: Borels apsūdz ES institūcijas bezdarbībā

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas