Igaunijas parlaments pirmdien, 12.decembrī, apstiprināja likumu, kas nosaka pāreju uz mācībām igauņu valodā skolās un bērnudārzos – pirmās izmaiņas attieksies uz bērnudārziem, pirmo un ceturto klasi jau 2024./2025. mācību gadā, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.
Tāpat līdz 2029./2030. mācību gadam vidusskolas un profesionālās skolas varēs mācīt ne vairāk kā 40% mācību programmas citā valodā.
Izglītības iestādēm jānodrošina, lai pāreja uz mācībām igauņu valodā 10.klasē notiktu ne vēlāk kā 2030./31. mācību gadā, 11.klasē – līdz 2031/32. mācību gadam un 12.klasē – līdz 2032/2033. mācību gadam.
Jaunajā likumā ir arī paredzēti noteikumi skolu direktoriem, kuriem līdz 2023.gada 1.augustam būs jāprot igauņu valoda C1 līmenī. Savukārt skolotājiem un atbalsta personālam līdz 2024.gada 1.augustam būs jāsasniedz tāds pats līmenis.
Lai no 2024./2025. mācību gada mācītu citā valodā, skolām būs nepieciešams valdības atļauja.
Kā vēsta ERR, īpašus atvieglojumus var piešķirt īpašām skolēnu grupām, piemēram, skolēniem ar papildu izglītības vajadzībām.
Likumā ir iekļauts arī pamatskolas nolikums, kas ir līdzīgs jau pieņemtajam un nosaka, ka, ja vēl desmit skolēniem dzimtā valoda nav valoda, kurā ir organizētas mācības, skolas var organizēt šiem skolēniem papildu valodu un kultūras izglītību šajā valodā, ja tas tiek pieprasīts.
62 parlamenta deputāti balsoja par to, lai pieņemtu attiecīgos grozījumus, savukārt 16 deputāti balsoja pret.
Saskaņā ar spēkā esošo likumu skolas un bērnudārzi pašlaik var mācīt arī citās valodās, nevis igauņu valodā. Savukārt konkrētā likuma mērķis ir samazināt to skolu skaitu, kurās mācības notiek galvenokārt krievu valodā. Daudzās skolās šis sadalījums ir 60/40, vēsta ERR.
Grozījumus likumā kritizēja daži politiķi, kas apgalvoja, ka nav pietiekami daudz igauņu valodas skolotāju, lai īstenotu šādas izmaiņas. Vienlaikus valdība ir paziņojusi, ka no nākamā gada divkāršos algas, lai piesaistītu skolotājus Austrumviru apriņķī, kurā pārsvarā dzīvo krievvalodīgie.