Šādu prognozi trešdien, 28.decembrī, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma pieļāva Agroresursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja, vadošā pētniece Ingūna Gulbe.
Viņa minēja: kaut gan decembrī Rīgas, Tallinas un Viļņas lielveikalos atsevišķiem pārtikas produktiem ir parādījušies cenu samazinājumi, vēl nevar teikt, ka ir sākusies pārtikas cenu krituma tendence. Vēl joprojām cenu kāpums pārtikas produktiem kopumā turpinās.
Tostarp, runājot par cenu tendencēm Baltijā maizei, piena produktiem, gaļai un dārzeņiem, Gulbe norādīja, ka ļoti būtisku atšķirību nav.
Cenu līmenis un tendences visās trijās Baltijas valstīs ir samērā līdzīgas.
Pēc Gulbes prognozētā, pārtikas produktiem cenu samazinājums varētu būt gaidāmas nākamajā gadā – vairāk otrajā ceturksnī, jo gan ražotājiem, gan tirgotājiem ir bijis laiks padomāt, ko ir iespējams darīt savādāk. Ir arī spiediens no tirgotājiem par nepieciešamību piebremzēt cenu kāpumu saistībā ar iedzīvotāju pirktspējas kritumu.
«Izskatās, ka uz otro ceturksni parādīsies cenu samazinājums un vairāki produkti, no ražotāju viedokļa, būs zem pašizmaksas,» sacīja Gulbe, piebilstot, ka stratēģiskie produkti, kas ļauj noturēt klientus, bieži tiek tirgoti zem pašizmaksas.
Agroresursu un ekonomikas institūts darbojas Rīgā, Priekuļos, Dižstendē un Viļānos. Tā pētniecības virzieni ir saistīti ar kultūraugu ģenētiku un selekciju, augkopību un agroekoloģiju ilgtspējīgai saimniekošanai, nodrošina kvalitātes prasības pārstrādes izejvielām, kā arī ilgtspējīgas lauku telpas attīstību, ekonomisko analīzi lauksaimniecībai, pārtikas ražošanai un zivsaimniecībai.
Lasiet arī: Prognoze: vidējā inflācija 2023.gadā – apmēram 9% līmenī