Baltkrievijā sākusies tiesa pret trimdā esošo opozīcijas līderi Svjatlanu Cihanousku, un apsūdzības izvirzītas valsts nodevībā, raksta aģentūra Reuters.
Cihanouska pameta Baltkrieviju pēc prezidenta vēlēšanām 2020.gadā. Toreiz pēc vēlēšanām sākās masu protesta akcijas par vēlēšanu rezultātu viltošanu. Pēc protestu apspiešanas Cihanouska kļuva par trimdā esošās opozīcijas līderi un apstrīdēja vēlēšanu rezultātus, savukārt Aleksandrs Lukašenko, kurš pie varas ir jau kopš 1994.gada, pasludināja sevi ar uzvarētāju. Opozicionārei Baltkrievijā draud līdz 15 gadus ilgs cietumsods.
Cihanouska šobrīd dzīvo Lietuvas galvaspilsētā Viļņā, un, tiekoties ar Reuters Davosā, norādīja, ka negaida godīgu tiesu.
«Baltkrievijā nav godīgas tiesas. Mūsu zemē valda absolūts beztiesiskums, tādēļ šī tiesa būs farss un šovs, nevis taisnīguma paraugs,»
viņa sacīja un piebilda, ka ir lūgusi tiesas piešķirtajam advokātam nosūtīt viņai dokumentus, bet nav neko saņēmusi.
Baltkrievijas ziņu aģentūra BelTa vēstījusi, ka tiesa sāksies otrdiena, 17.janvāra, rītā. Cihanouska un vairākas citas personas tiek apsūdzētas nodevībā un centienos sagrābt varu valstī. Ģenerālprokuratūra paziņojusi: «Cihanouska, atrodoties Lietuvas Republikas teritorijā ir pasludinājusi sevi par pēdējo vēlēšanu uzvarētāju un vienīgo valsts vadītāju, ko ievēlējuši Baltkrievijas pilsoņi.»
Dienu pirms tiesas sākuma Baltkrievija arī izvirzījusi jaunas kriminālapsūdzības pret Cihanouskas vīru, kurš šobrīd atrodas ieslodzījumā. Viņš tika arestēts 2020.gadā, kad centās pats virzīt savu kandidatūru prezidenta vēlēšanām. Tieši vīra arests lika Cihanouskai kandidēt vēlēšanās par spīti tam, ka viņai nebija sabiedriskā darba pieredzes.
Cilvēktiesību aktīvisti lēš, ka Baltkrievijā ieslodzījumā atrodas apmēram 1500 personas, pamatā par politiskām apsūdzībām. Lukašenko, kurš ir tuvs Krievijas sabiedrotais un ļāvis agresoram izmantot Baltkrievijas teritoriju, lai iebruktu Ukrainā, rietumos nav atzīts.
Baltkrievija arī sākusi prāvu pret cilvēktiesību aktīvistu, Nobela prēmijas laureātu Alesu Beļacki un divām citām personām, un apsūdz viņus par protestu finansēšanu un naudas kontrabandu.
Lasiet arī: Saeimā neveidos deputātu grupas sadarbībai ar Krievijas un Baltkrievijas parlamentiem