Aicina apturēt 220 miljonus eiro vērto armijas pārtikas iepirkumu

Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija (LPUF) aicina apturēt 220 miljonus eiro vērto armijas pārtikas iepirkumu kā neatbilstošu izvirzītajiem mērķiem – līdz brīdim, kamēr tiks izstrādāts un ar pārtikas nozari saskaņots jauns iepirkums, vēsta federācijas padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

«Vairāk nekā 800 vietējo pārtikas produktu ir marķēti ar «Zaļo» un «Bordo karotīti», atbilstot paaugstinātām kvalitātes prasībām. Bet pašlaik

iepirkuma ietvaros ir iegūts viens ļoti dārgs starpnieks,

un šķiet, ka kvalitatīvas vietējās pārtikas vietā mūsu kareivjus drīzāk barosim ar zemas kvalitātes importa preci,» norāda Šure. Viņa pauž aizdomas, ka pašreizējas līgums netiek pildīts. Jo, cik federācijai zināms, nav noslēgts neviens līgums ar ražotājiem par pārtikas produktu rezervju uzglabāšanu «X stundai».

Tāpat viņa uzsver, ka zaļais publiskais iepirkums izskanējis tikai vārdos, bet tā prasības iepirkuma nosacījumos nav iestrādātas. Arī plānotajā loģistikas modelī LPUF neredz godīgu iepirkuma konkursu, bet gan iespējas nopelnīt starpniekiem un cenu cīņu līdzīgi, kā tas notiek par plauktu vietām jebkurā tirdzniecības vietā.

«Rezultāts ir tāds, ka

pārtikas uzņēmumi izskata iespēju pārtraukt piedalīties armijas apgādē ar pārtiku,

jo jaunais iepirkuma modelis neatbilst ne ražotāju interesēm, ne godīgas komercdarbības un konkurences principiem,» skaidro LPUF padomes vadītāja.

Vienlaikus LPUF norāda, ka nav pieļaujama cenu paziņošana un ievietošana mājaslapā, jo tas ir komercnoslēpums, kas nav izpaužams konkurentiem. LPUF paredz, ka publiski pieejama cenu lapa radīs problēmas arī sadarbībā ar tirdzniecības tīkliem, savukārt cenu publicēšana un dzīšanās pēc zemākās cenas izraisīs cenu dempingu un zemas kvalitātes «importa uzvaras gājienu».

LPUF skaidro, ka pārtikas uzņēmumi ražošanas apjomus pielāgo pasūtījumam, un nozares specifika ir produktu un izejvielu ierobežotais derīguma termiņš. Armijas produktu apjomiem izejvielas ir jāiepērk laicīgi un lielos apjomos.

«Kas notiks ar saražoto preci, ar izejvielu krājumiem, ja pēc trīs mēnešiem piegādātājs tiks nomainīts? Ir ļoti daudz neatbildēju jautājumu šī iepirkuma kontekstā, līgumu projektos paredzētas arī neadekvāti augstas soda sankcijas, tādēļ var saprast ražotājus, kas atsakās sadarboties tādā formā,» norāda Šure.

Tāpat Šure uzsver, ka nav skaidrs,

kā konkursā varēja uzvarēt firma, kurai nav savu noliktavu?

Tostarp noliktavu, kuras ir aprīkotas ar speciālo temperatūras režīmu. Viņa pauž bažas par to kurš segs gan transportēšanas, gan produkcijas glabāšanas izmaksas un ilglaicīgo rezervju glabāšana «X stundai».

Vienlaikus Šure atgādina, ka Aizsardzības ministrijai (AM) ar LPUF ir noslēgts sadarbības līgums par armijas apgādi ar vietējo pārtiku. Līdz ar to LPUF aicina AM nekavējoties apturēt Nacionālo bruņoto spēku (NBS) noslēgto līgumu, kā arī, iesaistot nozari, izstrādāt jaunu iepirkumu, kurš atbilstu godīgai komercpraksei un būtu izdevīgs gan valstij, gan ražotājiem.

Jau ziņots, ka Rojā reģistrēts uzņēmums Zītari LZ pērn decembrī ieguvis 220 miljonus eiro vērtu līgumu par pārtikas piegādi NBS vajadzībām turpmākos piecus gadus. AM ir uzskaitījusi pamatojumu, kāpēc iepirkumā izraudzīti tieši Zītari LZ, tomēr vienlaikus aizsardzības ministre Ināra Mūrniece ir uzdevusi veikt pārbaudi par armijas pārtikas iepirkumu. Turklāt ministrija jau pērn rudenī ar iepirkuma procesu saistītos dokumentus nosūtījusi KNAB.

Mūrniece nesen intervijā TV3 paziņoja, ka toreizējā ministra Arta Pabrika (AS) politiskā biroja pārstāvis ir iesaistījies lemšanā par 220 miljonus eiro vērto armijas pārtikas iepirkumu. «Pirmie secinājumi ir nepatīkami,» par iepirkuma izvērtēšanu stāstīja politiķe.  «Ir izveidojusies netipiska situācija – iepriekšējā ministra politiskā biroja pārstāvis ir bijis klāt iepirkuma komisijā un lēmis par konkrētām prasībām, kas ir saistītas ar šo iepirkumu.»

Šādos apstākļos Mūrniece lūgusi veikt tālāku detalizētu pārbaudi, tajā iesaistīts AM Audita departaments un izpēte tikšot turpināta «trīs, četrās jomās». Desmit dienu laikā ministre sagaida padziļinātāku vērtējumu par iepirkumu, lai lemtu par tālāko rīcību.

KNAB patlaban pēta 220 miljonus eiro vērtā armijas pārtikas iepirkuma dokumentus.

Portāla Firmas.lv informācija liecina, ka jau 31 gadu pastāvošais uzņēmums patlaban pieder Laurai Zeltiņai un advokātam Modrim Supem. Patiesais labuma guvējs ir Zeltiņa, kura ir arī uzņēmuma valdes priekšsēdētāja. KNAB datu bāze liecina, ka Supe pērn maijā partijai Latvijas attīstībai ziedojis 2500 eiro, vēl gadu iepriekš 2000 eiro. Viņš 2017.gadā un 2015.gadā kopumā ziedojis 10 000 eiro partijai Gods kalpot Rīgai.

2021.gadā uzņēmums apgrozījis 562 498 eiro un strādājis ar 141 546 eiro peļņu. Gadu iepriekš apgrozīti 797 051 eiro un strādāts ar 62 399 eiro zaudējumiem. 2019.gadā apgrozīti 3 400 068 eiro un strādāts ar 31 800 eiro peļņu, bet 2018.gadā apgrozīti 2 314 098 eiro un strādāts ar 160 985 eiro peļņu. Arī iepriekšējos gados katru gadu apgrozīti vairāk nekā divi miljoni eiro. Uzņēmumam ir četras ēdnīcas Talsos un Rīgā, bistro Rojā, krogs, kafejnīca un picērija Ventspilī. Firmas.lv informācija liecina, ka uzņēmumam ir deviņi transportlīdzekļi – četri vieglie, četri kravas un viena piekabe.

Armijas un “Zītari LZ” līgums ir noslēgts par loģistikas sistēmas izveidi, kas apvieno virkni pārtikas ražotājus un citus komersantus, lai nodrošinātu pārtikas piegādi visām NBS vienībām visā Latvijas teritorijā. Saskaņā ar līgumu, uzņēmumam pēc NBS pieprasījumiem būs jānodrošina arī nepieciešamie pārtikas krājumi. Tāpat vienošanās paredz pienākumu uzņēmumam nodrošināt NBS nepieciešamās pārtikas ražošanu un piegādi kara gadījumā.

LPUF ir Latvijas pārtikas pārstrādes daudznozaru nevalstiska organizācija, kas apvieno pārtikas uzņēmumus un profesionālās asociācijas, pārstāvot vairāk nekā 60% no visa Latvijas pārtikas ražošanas tirgus.

Lasiet arī: NBS 220 miljonu vērto pasūtījumu ieguvis uzņēmums nenodrošina līguma izpildi – veidot pārtikas krājumus iespējamam karam

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas