AS un NA pirms tikšanās ar Kariņu pauž gatavību turpināt strādāt valdībā, bet prasa izbeigt ultimātus

Apvienotā saraksta (AS) un Nacionālās apvienības (NA) politiķi piektdienas, 11.augustā, rītā pirms tikšanās ar Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) pārstāvēto politisko spēku Jaunā vienotība (JV) pauda apņemšanos turpināt strādāt valdībā, taču neatklāja, vai pieņems premjera prasību mainīt valdības ministrus.

AS viens no līderiem, Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns pauda, ka viņa pārstāvētais politiskais spēks ir gatavs strādāt un arī piekrīt premjera sagatavotajam prioritāšu sarakstam.

Pašreizējā trīs frakciju koalīcija ir optimālākais un Latvijas nacionālās drošības interesēm atbilstošākais valdības modelis, uzskata Smiltēns.

Par Kariņa prasību mainīt atbildības jomu sadalījumu valdībā AS politiķis neizteicās.

”Latvijas sabiedrība redz konkrētas problēmas, kā risinājums ir nepieciešams gan šajā mājā [Ministru kabinetā], gan Jēkaba ielā 11, Latvijas Republikas Saeimā,” sacīja Smiltēns, uzsverot, ka koalīcijas partneri piektdien ieradušies uz sarunām ar Kariņu, lai ”ieviestu skaidrību, lai skaidri izrunātu ar premjeru un pieliktu punktu neskaidrībām”. 

Savukārt NA valdes loceklis Jānis Dombrava savos izteikumos bija īsāks. Viņš atgādināja, ka gan bijušais, gan pašreizējais Valsts prezidents visu laiku norāda uz problēmām, kurām ir nepieciešami risinājumi.

Tāpēc ir vienkārši jāturpina strādāt, bet JV ir jāizbeidz politiskās rotaļas un ultimāti, sacīja NA pārstāvis.

Uz jautājumu, vai AS un NA pieņems Kariņa izteikto piedāvājumu pašreizējās koalīcijas saglabāšanai, politiķi atbildēja, ka sīkākus komentārus sniegs pēc tūliņ gaidāmās sarunas ar Ministru prezidentu.

Kā ziņots, lai valdība strādātu dinamiskāk un saglabātos pašreizējā koalīcija, Kariņš šonedēļ nāca klajā ar ierosinājumu NA politiķim Rihardam Kolam ieņemt ārlietu ministra amatu, AS pārņemt Ekonomikas ministrijas un JV – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vadību.

Tāpat JV no NA pārņemtu Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja amatu.

Kariņš AS un NA arī aicināja noslēgt memorandu, kurā 2024.gada budžeta sagatavošanā koalīcija atteiktos no visām ministriju jaunu politiku iniciatīvām. Līdz ar to budžeta sagatavošanā un pieņemšanā tiktu ņemtas vērā tikai valdības kopējās prioritātes – aizsardzība, sabiedriskā kārtība un drošība, veselības aprūpe un izglītība.

Ministru prezidents tāpat piedāvāja vienoties, ka līdz 2023.gada beigām tiks panākta vienošanās par veselības pakalpojumu tīklu, kā arī izglītības kvalitātes nodrošināšanu un skolu tīklu. Tāpat Kariņš piedāvāja vienoties par risinājumu darbaspēka trūkuma novēršanai, neapdraudot nacionālas valsts attīstību, un pieņemt nepieciešamos lēmumus par kapitāla tirgus attīstību, iesaistot lielos valsts uzņēmumus.

Gadījumā, ja NA vai AS atteiktos no šī piedāvājuma, tad premjers būtu gatavs sākt sarunas par citas valdības veidošanu ar Zaļo un zemnieku savienību un Progresīvajiem.

Lasiet arī: Kuluāros neizslēdz, ka AS ar NA skeptiski par Kariņa piedāvājumu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas