Audzis Latvijas iedzīvotāju atbalsts VAD ieviešanai

Pēc Aizsardzības ministrijas pasūtījuma veiktās pētījumu centra SKDS 2022.gada decembra Latvijas iedzīvotāju aptaujas rezultāti liecina, ka pieaug Latvijas iedzīvotāju atbalsts valsts aizsardzības dienesta (VAD) ieviešanai, ziņo ministrijas Preses nodaļas vecākā referente Daniela Reihenbaha. 

Apgalvojumam par to, ka Latvijā būtu jāievieš VAD, piekrīt 55% Latvijas iedzīvotāju, savukārt 60% iedzīvotāju piekrīt, ka, lai uzlabotu Latvijas aizsardzības spējas, būtu nepieciešams ieviest VAD. Kopumā par 10 procentpunktiem gada laikā pieaudzis Latvijas iedzīvotāju atbalsts idejai par obligātā militārā dienesta atjaunošanu – 2021.gadā šādu ideju atbalstīja 39%, bet 2022.gada sākumā – 49% Latvijas iedzīvotāju.

Savukārt 2022.gadā

62% Latvijas jauniešu vecumā no 17 līdz 24 gadiem atzina, ka atbalstītu VAD ieviešanu

– tas ir par 7% vairāk nekā 2021.gadā, kad ideju par obligātu militāru dienestu atbalstīja 55% Latvijas jauniešu.

Tāpat aptaujas dati liecina, ka jauniešu vēlme aizsargāt valsti ir palielinājusies – ja 2020.gadā 51% Latvijas jauniešu piekrita apgalvojumam, ka uzbrukuma gadījumā ikvienam Latvijas iedzīvotājas ir jāiesaistās valsts aizsardzībā, tad 2022.gadā šādam apgalvojumam piekrita 62% jauniešu.

Jau ziņots, ka 5.aprīlī Saeima trešajā – galīgajā – lasījumā pieņēma Valsts aizsardzības dienesta likumu, nosakot pienākumu dienēt valsts aizsardzības dienestā katram Latvijas pilsonim–vīrietim viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, vai, ja pilsonis turpina iegūt izglītību pamata vai vidējās izglītības pakāpē – viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā līdz 24 gadu vecumam. Vienlaikus noteikts, ka valsts aizsardzības dienestam brīvprātīgi var pieteikties Latvijas pilsones–sievietes no 18 līdz 27 gadu vecumam.

Pirmais iesaukums VAD uzsāks šī gada 1.jūlijā uz brīvprātības pamata, bet no 2024.gada 1.janvāra dienests tiek noteikts kā obligāts. Jāatzīmē, ka arī otrajā iesaukumā sākotnēji Latvijas pilsoņi tiks aicināti iestāties brīvprātīgi. Taču nepieciešamības gadījumā trūkstošo personu skaitu vecumā no 18 līdz 19 gadiem iesauks, nosūtot lēmumu par iesaukšanu valsts aizsardzības dienestā uz elektronisko adresi vai deklarēto dzīvesvietas adresi, vai izsniegs personīgi.

Brīvprātīgā pieteikšanās valsts aizsardzības dienesta pirmajam iesaukumam notiks līdz 15.maijam. Lai pieteiktos, kandidāti aicināti izmantot elektronisko vienoto rekrutēšanas platformu www.klustikaravirs.lv, savukārt jautājumu gadījumā zvanīt uz tālruni 67072793 vai rakstīt uz e-pastu vad@klustikaravirs.lv.

Lasiet arī: Brīvprātīgi piesākoties VAD, varēs saņemt kompensāciju 7700 eiro gadā

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas