Brīvprātīgi piesākoties VAD, varēs saņemt kompensāciju 7700 eiro gadā

Plānots, ka valsts aizsardzības dienesta (VAD) karavīram, kas dienestā būs pietiecies brīvprātīgi gada laikā tiks izmaksāta kompensācija 7700 eiro apmērā, informē Aizsardzības ministrijas (AM) Militāri publisko attiecību departamentā. 

AM pārstāvji skaidro, ka līdz ar VAD likuma pieņemšanu noteikts, ka valsts aizsardzības dienesta karavīri arī tiks nodrošinati ar virkni ieguvumiem un citām ar dienestu saistītām garantijām. 

Tiem VAD karavīriem, kas dienesta izpildei būs pieteikušies brīvpratīgi, plānots izmaksāt ikmēneša kompensāciju 600 eiro apmērā,

savukārt dienestā iesauktie karavīri varēs saņemt 300 eiro mēnesī. Pēc dienesta beigām karavīriem arī ir paredzēta atvaļināšanās komensācija 1100 eiro apmērā.

Līdz ar to plānots, ka kompensācija par brīvprātīgu iesaisti valsts aizsardzības dienestā būs 7700 eiro gadā.

Par VAD karavīru ikmēneša un atvaļināšanas kompensācijas apmēru gala lēmumu pieņems Ministru kabinets (MK). 

Tāpat AM pārstāvji norāda, ka VAD karavīriem, kas dienestu pildīs Zemessardzē vai apgūs augstskolu un koledžu studentiem paredzēto rezerves virsnieka kursu, kompensācijas apmērs tiks aprēķināts proporcionāli par dienām, kurās tiks pildīti dienesta pienākumi. 

Uz dienesta laiku karavīriem tiks nodrošināta ēdināšana un dzīvesvieta kazarmās. Tāpat dienesta karavīri saņems apmaksātu veselības aprūpi, un atsevišķos gadījumos būs iespēja iegūt savai specializācijai atbilstošu autovadītāja apliecību.

Līdztekus plānots, ka darba devējiem būs pienākums saglabāt VAD karavīra iepriekšējo darbu vai nodrošināt līdzīgu vai līdzvērtīgu darbu ar darbiniekam ne mazāk labvēlīgiem darba apstākļiem un nodarbinātības noteikumiem.

Savukārt izglītības iestāde pilsonim, kurš atbrīvots no mācībām, saglabā tiesības turpināt mācības ar tiem pašiem nosacījumiem, kādi bija pirms iesaukšanas valsts aizsardzības dienestā.

Iepriekš jau vēstīts, ka aprīļa sākumā Saeima galīgajā lasījumā pieņēma Valsts aizsardzības dienesta likumu, nosakot, ka Latvijā tiek ieviests valsts aizsardzības dienests.

VAD  likums nosaka pienākumu dienēt valsts aizsardzības dienestā katram Latvijas pilsonim, vīrietim viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, vai, ja pilsonis turpina iegūt izglītību pamata vai vidējās izglītības pakāpē – viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā līdz 24 gadu vecumam. Vienlaikus noteikts, ka valsts aizsardzības dienestam brīvprātīgi var pieteikties Latvijas pilsones, sievietes no 18 līdz 27 gadu vecumam.

Pirmais iesaukums dienestu uzsāks šī gada 1. jūlijā uz brīvprātības pamata, bet no 2024. gada 1. janvāra dienests tiek noteikts kā obligāts. Jāatzīmē, ka arī otrajā iesaukumā sākotnēji Latvijas pilsoņi tiks aicināti iestāties brīvprātīgi. Taču nepieciešamības gadījumā trūkstošo personu skaitu vecumā no 18 līdz 19 gadiem iesauks, nosūtot lēmumu par iesaukšanu valsts aizsardzības dienestā uz elektronisko adresi vai deklarēto dzīvesvietas adresi, vai izsniegs personīgi.

Brīvprātīgā pieteikšanās valsts aizsardzības dienesta pirmajam iesaukumam notiks līdz 15. maijam. Lai uzzinātu vairāk par pieteikšanos, kandidāti aicināti zvanīt uz tālruni 67072793 vai rakstīt uz e-pastu vad@klustikaravirs.lv.

Lasiet arī: BNN nedēļas apkopojums: “Dublis divi”. Vizīte skafandrā? “Deportācija” atliekas. Pīlēna pārdomas

 

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas