Baltijas ārlietu ministri: Krievijas prezidenta vēlēšanu rīkošana okupētajās Ukrainas teritorijās ir rupjš pārkāpums

Krievija, plānojot rīkot valsts prezidenta vēlēšanas Ukrainas okupētajās teritorijās, rupji pārkāpj Ukrainas suverenitāti, starptautiskās tiesības un ANO Statūtus, kopīgā paziņojumā uzsver Baltijas valstu ārlietu ministri.

Kā informē Ārlietu ministrijā, Baltijas valstu ārlietu ministri uzsver, ka ir apritējuši gandrīz desmit gadi kopš Krievijas veiktās Krimas un Sevastopoles pilsētas nelikumīgās aneksijas un divi gadi kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma un agresijas pret Ukrainu.

Baltijas valstu ārlietu ministri akcentē, ka, turpinoties šim brutālajam karam, kas prasījis ukraiņu dzīvības un izraisījis milzīgas cilvēku ciešanas un iznīcību, Krievija plāno organizēt tā dēvētās vēlēšanas datumos, kas sakrīt ar Krimas nelikumīgās aneksijas desmito gadadienu, kas ir kārtējā klajā Krievijas provokācija.

“Krievija paziņojusi, ka plāno vēlēšanas organizēt arī uz laiku okupētajās un nelikumīgi anektētajās Ukrainas teritorijās. Šo soli ir grūti uztvert kā ko citu kā tikai vēl vienu mēģinājumu legalizēt Ukrainas teritoriju pagaidu okupāciju un aneksiju,” pausts paziņojumā.

Baltijas valstu ārlietu ministri uzsver, ka Krievijas vēlēšanu rīkošana uz laiku okupētajās un nelikumīgi anektētajās Ukrainas teritorijās ir smags starptautisko tiesību, ANO Statūtu un Ukrainas neatkarības, suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpums.

“Mēs neatzinām un neatzīsim šādu vēlēšanu rīkošanu vai to rezultātus Ukrainas teritorijās, kuras Krievija uz laiku okupējusi un nelikumīgi anektējusi. Krievijai nav likumīga pamata šādai rīcībai starptautiski atzītajā Ukrainas teritorijā. Mēs stingri nosodām šos nepieņemamos Krievijas politiskās vadības lēmumus. Krievijas politiskā vadība un tie, kas iesaistīti šādu darbību organizēšanā, būs atbildīgi par šo nelikumīgo darbību sekām,” pausts paziņojumā.

Baltijas valstu ārlietu ministru akcentē, ka viņi stingri atbalsta Ukrainas neatkarību, suverenitāti un teritoriālo integritāti tās starptautiski atzītajās robežās. Viņi atzīmē, ka Krima, Hersona, Zaporižja, Donecka un Luhanska ir Ukraina. Tāpat ārlietu ministri norāda, ka gaidāmās prezidenta “vēlēšanas” Krievijā nebūs ne brīvas, ne godīgas.

“Opozīcijas un neatkarīgo mediju pilnīgas apspiešanas apstākļos, bez ticamiem alternatīviem kandidātiem un starptautiskas novērošanas, šīm vēlēšanām nebūs nekādas demokrātiskas leģitimitātes. Tikmēr mēs apstiprinām, ka Latvija, Igaunija un Lietuva turpina ievērot mūsu starptautiskās saistības, lai nodrošinātu diplomātisko pārstāvniecību un to personāla drošību mūsu valstīs, un darīs to arī turpmāk,” uzsvērts paziņojumā.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas