Baltijas jūras reģionam – vēl 480 miljoni «zaļajām» investīcijām

Eiropas Komisija un Ziemeļvalstu Investīciju banka (ZIB) pirmdien, 12.decembrī, parakstīja InvestEU garantijas nolīgumu, kura vērtība ir līdz 114 miljoniem eiro, ziņo Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā.

Nolīgums ļaus piesaistīt ZIB finansējumu līdz 480 miljonu eiro apmērā investīcijām ilgtspējīgā infrastruktūrā, pētniecībā, inovācijā un digitalizācijā Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs, kā arī Polijā.

Paredzams, ka šī summa mobilizēs publiskā un privātā sektora investīcijas kopumā par aptuveni 2 miljardiem eiro.

Programma InvestEU sniedz ES budžeta garantiju īstenošanas partneriem, lai palielinātu to spēju uzņemties risku, un tādējādi palīdz mobilizēt publiskās un privātās investīcijas ES politikas prioritāšu īstenošanai. Šajā posmā ZIB var izmantot ES garantiju InvestEU ietvaros, lai atbalstītu projektus Dānijā, Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Polijā, Somijā un Zviedrijā. Pirmās darbības saskaņā ar nolīgumu tiks apstiprinātas 2023.gadā.

«ZIB stratēģija ir vērsta uz to, lai uzņemtos lielāku risku un piešķirtu vairāk aizdevumu maziem un vidējiem uzņēmumiem un uzņēmumiem ar vidēji lielu kapitālu. ES garantija ir tieši tas instruments, kas atbilst šai stratēģijai,» darījumu komentē Helsinkos bāzētās starpvalstu bankas prezidents Andrē Kūsveks (André Küüsvek) no Igaunijas.

Ar šo nolīgumu ZIB kļūst par InvestEU īstenošanas partneri. ZIB izmantos šo garantijas nolīgumu, lai mobilizētu investīcijas tīrā enerģijā, rūpniecības modernizācijā un dekarbonizācijā, kritiski svarīgu izejvielu piegādē, ilgtspējīgā transportā, vides aizsardzībā, bioekonomikā, digitālajā savienojamībā un ilgtspējīgā datu infrastruktūrā.

Tā arī atbalstīs investīcijas projektos, kas saistīti ar ilgtspējīgu jeb «zilo» ekonomiku, kosmosu, kritisko infrastruktūru, veselību un inovatīvu tehnoloģiju izstrādi dažādās nozarēs. Nozares, uz kurām attieksies šis nolīgums, atbilst InvestEU ilgtspējīgas infrastruktūras un pētniecības, inovācijas un digitalizācijas sadaļām. Šīs investīcijas palīdzēs ES sasniegt tās plašāko stratēģisko mērķi – nodrošināt zaļo un digitālo pārkārtošanos.

Lasiet arī: Pētniecībā un inovācijās ES divos gados ieguldīs 13,5 miljardus eiro

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas