Rīcības grupa birokrātijas mazināšanai, kuru premjerministre Evika Siliņa Valsts kancelejas direktoram Raivim Kronbergam uzdeva izveidot šā gada martā, nākusi klajā ar 20 iniciatīvām, kas ļautu atvieglot administratīvo slogu. BNN aicināja uzņēmuma “Mediju tilts” līdzīpašnieku, politologu Filipu Rajevski vērtēt tās pašreizējo veikumu.
Vai 20 iniciatīvas birokrātijas mazināšanai ir daudz vai maz, un kādu labumu tās dos Latvijas sabiedrībai? Atbildot uz šo jautājumu Filips Rajevskis norāda, ka rīcības grupas prezentētās izmaiņas ir ļoti reālas. “Tās nav revolucionāras un neizmainīs visu pasauli, bet šo priekšlikumu labā īpašība ir tā, ka tajos minēto var izdarīt un panākt rezultātu ļoti ātri. Noteikti jāmin arī tajos iezīmētā iespēja ietaupīt aptuveni 40 miljonus eiro un ar nelielu izmaiņu palīdzību pietiekami straujā tempā vienkāršot dzīvi. Manuprāt tas ir pietiekami labs rezultāts četru nedēļu darbam,” saka politologs.
Taujāts, kādēļ gan ministrijas un citas valsts iestādes pašas līdz šim nav ieviesušas rīcības grupas ieteiktos vai tiem līdzīgus pasākumus, lai gan tas pilnībā bijis viņu kompetencē, Filips Rajevskis teic, ka, visdrīzāk, valsts iestādēm bijis nepieciešams impulss šādu nelielu administratīvā sloga mazināšanas pasākumu veikšanai un tagad, kad impulss ir dots, iespējams, iestādes pašas izdarīs gan ieteikto, gan arī vēl vairāk.
Politologs arī uzsver, ka šis vēl nav stāsts par darbinieku atlaišanu, bet gan par birokrātijas mazināšanu un vienkāršošanu.
“Pirmajā etapā tika runāts par trim vai četrām lietām, kas tiek sūtītas tālāk uz Saeimu. Pārējās var atrisināt Ministru kabineta līmenī, bez parlamenta iesaistes.” Pēc viņa teiktā būs arī nākamais posms, kurā tiks skatīti jau sarežģītāki jautājumi situācijas vienkāršošanai, tomēr nevajadzētu cerēt, ka konkrētā rīcības grupa, kuras sastāvā ir gan valsts institūciju, gan uzņēmēju un pilsoniskās sabiedrības organizāciju pārstāvji, ķersies pie valsts izdevumu samazināšanas. “Tas ir drusku cits mandāts un šie cilvēki īsti nav tādā statusā, lai varētu pieņemt lēmumus par cilvēku atlaišanu un budžeta nogriešanu.”
Vai mēs vispār nonāksim līdz dažādās valsts iestādēs strādājošo skaita samazināšanai? Filips Rajevskis uzskata, ka pie noteiktiem apstākļiem tas būs neizbēgami. “Ja nodokļu ieņēmumi strauji kritīsies, tad arī ierēdņu skaita samazināšana būs neizbēgama.”
Lasiet arī: BNN fokusā | Solījumu sezona sākusies – kā vēlētājiem neuzķerties uz tukšiem vārdiem?
Seko mums arī Facebook, Draugiem un X!