BNN nedēļas apkopojums: Koalīcijas progress. Ukrainas bombardēšana. Krievija. Trasas atkāpšanās

Šonedēļ turpinājās Jaunās vienotības organizētās koalīcijas sarunas, pēc kurām ir iezīmējies neliels progress sarunu virzībā jautājumos par, piemēram, Latvijas drošību, taču lielais jautājums – trīs vai četras partijas veidos jauno koalīciju – joprojām nav atbildēts.

Savukārt Ukrainā, aizvadītajā nedēļā turpinājās okupantu uzbrukumi. Pēc Volodimira Zelenska teiktā, aptuveni 30% no Ukrainas elektrostacijām ir iznīcinātas, tādējādi iedzīvotāji tiek aicināti ne tikai taupīt elektroenerģiju, bet arī visā valstī novērojami elektroenerģijas pārrāvumi. Slava Ukrainai!

Kamēr Krievija turpina bombardēt Ukrainas teritoriju un tās iedzīvotājus, tā arī ir pamanījusies izsludināt «karastāvokli» okupētajās Luhanskas, Donceckas, Hersonas un Zaporižjas teritorijās, kas likumiski pieder Ukrainai. Tāpat okupanti ir atzinuši, ka tiem Hersonā, cīņā ar ukraiņiem, iet «saspringti».

Savukārt Igaunijas parlaments ir pievienojies savām kaimiņvalstīm Latvijai un Lietuvai, atzīstot Krievijas Federācijas režīmu par teroristisku, kā arī nosodījis tā īstenoto Ukrainas suverēno teritoriju aneksiju.

Tikmēr Lielbritānijā no premjerministres amata atkāpusies Liza Trasa. Viņa augstajā amatā pavadīja vien 45 dienas.

Savukārt Latvijā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests lēmis īslaicīgi (līdz gada beigām) apturēt 18 mazāk noslogoto posteņu darbību, tomēr iespēju robežās turpinās pildīt savas funkcijas.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmās kā Neliels progress, Enerģētikas infrastruktūra, Krievijas karastāvoklis, Tāds pats drauds, Arī Igaunija, 45 dienas, Atstāts mantojumā un Īslaicīga slēgšana.

 

NELIELS PROGRESS

Koalīcijas sarunās progress; neformālās sarunas turpinās

Krišjānis Kariņš, koalīcijas sarunas, 14.Saeima, Jaunā vienotība, Apvienotais saraksts, Nacionālā apvienība, Progresīvie, koalīcijas sarunas, 14.Saeima
Foto: Evija Trifanova/LETA

Jaunās vienotības (JV) un Apvienotā saraksta (AS) pārstāvji panākuši diezgan labu izpratni par to, kas nākamajai valdībai jādara drošības jomā, savukārt Nacionālā apvienība (NA) un JV ir vienisprātis, ka abiem politiskajiem spēkiem nav būtisku šķēršļu, lai strādātu kopīgā koalīcijā.

Lai gan šīs nedēļas koalīcijas sarunā nebija fokuss uz to, cik partijām būtu jāveido nākošā koalīcija, gan AS, gan NA joprojām nevēlās redzēt Progresīvos koalīcijā.

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

ENERĢĒTIKAS INFRASTRUKTŪRA

Zelenskis: Kopš Krievijas veiktās masveida bombardēšanas iznīcināti 30% Ukrainas elektrostaciju

Krievija, agresors, Krievijas karaspēks, masveida bombardēšana, kritiskā infrastruktūra
Foto: Flickr

Kopš 10.oktobra ir iznīcināti 30% Ukrainas elektrostaciju, izraisot masveida elektrības padeves pārtraukumus visā valstī, savā Twitter kontā paziņojis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

18.oktobrī, īsi pēc pulskten 9.00 (pēc vietējā laika) Ukrainas galvaspilsētā atskanēja sprādzieni, un no elektrostacijas netālu no Dņepras upes pacēlās dūmu gūzma.

«Vēl viens Krievijas teroristu uzbrukumu veids: uzbrukumi Ukrainas enerģētikas un kritiskajai infrastruktūrai,» raksta Zelenskis, piebilstot, ka sarunas ar Putina režīmu vairs nav iespējamas.

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

KRIEVIJAS KARASTĀVOKLIS

Krievija okupētajās Ukrainas teritorijās izsludina karastāvokli

Putins, Krievija, karš Ukrainā, kara stāvoklis, mobilizācija, okupētās teritorijas
Foto: AP/SCANPIX/LETA

Krievijas prezidents Vladimirs Putins trešdien, 19.oktobrī, izsludināja karastāvokli četros Krievijas okupētajos Ukrainas reģionos, informē ziņu aģentūra Reuters.

Putina rīkojums par karastāvokli attiecas uz okupētajām Doneckas un Luhanskas «tautas republikām», kā arī uz Hersonas un Zaporižjas apgabalu teritoriju, un tas stāsies spēkā no 20.oktobra.

Savukārt Ukrainas prezidenta padomnieks Mihailo Podoļaks sacījis, ka karastāvokļa izsludināšana Ukrainai neko nemaina – tā ieviešana okupētajās teritorijās jāuzskata tikai par ukraiņu īpašuma izlaupīšanas pseidolegalizāciju, piebilstot, ka Ukraina turpinās savu teritoriju atbrīvošanu un deokupāciju.

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

TĀDS PATS DRAUDS

SAB: Baltkrievija ir jāuztver kā drošības apdraudējums reģionam, līdzīgi kā Krievija

Aleksandrs Lukašenko, Vladimirs Putins, Krievija, Baltkrievija, diktatori
Foto: Reuters/SCANPIX/LETA

Otrdien, 18.oktobrī, SAB publicējis otro rakstu no informatīvi analītisku rakstu sērijas par dažādiem sabiedrībā aktuāliem tematiem. Otrajā rakstā Satversmes aizsardzības birojs skaidro situāciju Baltkrievijā un tās lomu Krievijas sāktajā karā Ukrainā un to, kā tas ietekmē Latviju.

Paredzams, ka Baltkrievija turpinās sniegt atbalstu Krievijas iebrukumam Ukrainā, tai skaitā piegādājot bruņojumu, veicot tehnikas remontu, ievainoto ārstēšanu, kā arī nav izslēgts, ka daļa Krievijas mobilizēto iedzīvotāju varētu tikt apmācīti Baltkrievijā, izmantojot Baltkrievijas bruņoto spēku resursus, informē SAB.

 

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

ARĪ IGAUNIJA

Arī Igaunija pasludina Krievijas Federāciju par teroristisku režīmu

Krievija, terorisms, teoristisks režīms
Foto: Unsplash

Igaunijas parlaments (Riigikogu) paziņojumā pasludinājis Krievijā valdošo režīmu par teroristisku, kā arī nosodījis tās īstenoto Ukrainas suverēno teritoriju aneksiju, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Paziņojums tika pieņemts 88 parlamenta deputātiem balsojot par, savukārt trīs deputāti atturējās no balsojuma. Tāpat paziņojumā tiek uzsvērts, ka Igaunija nekad neatzīs Ukrainas teritoriālās integritātes pārkāpšanu ar agresijas un fiktīvu referendumu palīdzību.

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

45 DIENAS

Liza Trasa paziņojusi par atkāpšanos no premjerministres amata

Liza Trasa, Lielbritānija
Foto: Reuters/SCANPIX/LETA

Liza Trasa (Liz Truss) ceturtdien, 20.oktobrī, paziņoja par savu atkāpšanos no Lielbritānijas premjerministres amata, informē britu medijs BBC.

Kā norāda medijs, Trasa premjerministres amatā pavadīja vien 45 dienas. Tas ir visīsākais pilnvaru termiņš no visiem Apvienotās Karalistes premjerministriem.

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

ATSTĀTS MANTOJUMĀ

Valsts aizsardzības dienesta likumprojekts paliks mantojumā 14.Saeimai

VAD, valsts aizsardzības dienests, NBS, Zemessardze
Foto: seržants Ēriks Kukutis/Flickr

Saeimas balsojošo deputātu vairākums 20.oktobrī pēc Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas lūguma nolēma no šodienas sēdes darba kārtības izslēgt VAD likumprojektu un citus ar šo reformu saistītos likumu grozījumus. Tādējādi likumprojekta skatīšana atstāta 14.Saeimai, kuras pilnvaras sāksies 1.novembrī.

 

Vairāk uzziniet šeit.

 

ĪSLAICĪGA SLĒGŠANA

VUGD īslaicīgi līdz gada beigām apturēs 18 mazāk noslogoto posteņu darbību

VUGD, Valsts ugundzēsības un glābšanas dienests, īslaicīga darbības apturēšana
Foto: Edijs Pālens/Flickr

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) īslaicīgi līdz gada beigām apturēs 18 mazāk noslogoto posteņu darbību, tomēr iespēju robežās turpinās pildīt savas funkcijas, ceturtdien, 20.oktobrī, žurnālistiem paziņoja VUGD priekšnieks Oskars Āboliņš.

Darbība tiks apturēta Rojas, Sabiles, Piltenes, Alsungas, Jaunjelgavas, Neretas, Elejas, Aknīstes, Viesītes, Auces, Bulduru, Baldones, Cesvaines, Varakļānu, Mazsalacas, Strenču, Zilupes un Tilžas posteņos.

 

Vairāk uzziniet šeit.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas