BNN pēta | Lietuvas nekustamo īpašumu eksperti: 2023.gadā izlems pircējs

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius), speciāli BNN

Jau tagad skaidrs, ka Lietuvas nekustamo īpašumu tirgum 2023.gads nebūs dižpārdokļu laiks, gluži otrādi, vismaz gada pirmajā pusē tas slīgs nomāktībā.

Tajā pašā laikā Lietuvas nekustamo īpašumu eksperti neprognozē ievērojamu cenu kritumu, kā tas bija, piemēram, Zviedrijā. Obers-Haus Lietuva Baltijas tirgus izpētes vadītājs Raimonds Reginis (Raimondas Reginis) BNN pastāstīja: «Protams, gada pirmajā pusē aktivitāte drīzāk būs zema, tomēr, situācijai uzlabojoties, mēs varam sagaidīt labākus pārdošanas rādītājus gada otrajā pusē.» Izsakot viedokli par situāciju Zviedrijā, kur, saskaņā ar Nordea Bank datiem, īpašumu cena kritusies pat par 15%, Reginis norādīja: «Jā, cenas patiesi ir beigušas augt, un atsevišķos sektoros sākušas lejupslīdi, bet es tiešām šaubos, ka 2023.gadā redzēsim ievērojamu cenu samazinājumu. Līdz 5% zemākas cenas ir iespējamas, varam pieļaut pat līdz 10% samazinājumu, bet vēl zemākas tās diez vai būs.»

Lielākā daļa Lietuvas ekspertu piekrīt, ka pat tad, ja cenu kritums notiks, tas ietekmēs vien mazu daļu vasarnīcu, māju un dzīvokļu. Pārējo cenas saglabāsies 2022.gada līmenī.

Inreal Group Investīciju un analīzes nodaļas vadītājs Toms Sovijs Kvainicks (Tomas Sovijus Kvainickas) norādīja: «Manāmi samazinātas nekustamo īpašumu cenas nebūs masveida parādība. Dažos segmentos īpašumi būs lētāki, īpaši, ja ir liela konkurence, bet arī kopējā tirgus aktivitāte būs zemāka. Ievērojamākais samazinājums būs īpašumiem, kurus vēlējās pārdot par ļoti augstu cenu.»

Kvainickam piekrīt arī Lietuvas nekustamo īpašumu attīstības aģentūras vadītājs Mindaugs Statulevičs (Mindaugas Statulevičius), kurš Lietuvas medijam Delfi.lt teica: «Ja samazinājums būs, tad šaurā segmentā. Tur, kur uzņēmumi nav pareizi noteikuši cenu. Mazākiem attīstītājiem, kam ātri jāiegūst līdzekļi, pārdod mājas. Domāju, ka lielie attīstītāji pamatā saglabās esošo cenu līmeni un vēros situāciju.»

Lietuvas kūrortpilsētas Palangas nekustamo īpašumu attīstītājs Vaids Šimaitis (Vaidas Šimaitis) uzskata, ka pilsēta ir labās pozīcijās, lai stātos pretī pārbaudījumiem. «Palanga ir to darījusi ne reizi vien. Tās nekustamo īpašumu tirgus jau kādu brīdi plaukst. Pandēmija bija atspēriena punkts, un kūrortpilsēta tagad tiek uzlūkota kā miera osta,» Šimaitis pastāstīja BNN. Viņš piekrīt, ka nekustamo īpašumu tirgus kļūst lēnāks, tomēr piebilst, ka tā tas notiek katra gada sākumā, un pavasarī tajā atgriezīsies dzīvība. Turklāt Šimaitis norādīja, ka, atšķirībā no galvaspilsētas, Palangā nav nekustamo īpašumu, kas paliktu pāri:

«Man jāsaka, ka tie, kas gaida radikālu cenu kritumu, galu galā piedzīvos pamatīgu vilšanos. Vienkāršoti izsakoties, tikpat kā nav vietas, kur cenai kristies. Arī materiālu un darbaspēka izmaksas kopš kara sākuma pamatīgi pieaugušas.»

Patiesībā daži nekustamo īpašumu speciālisti uzskata, ka jaunas mājas un dzīvokļi būs pat dārgāki. Lai gan procentu likmes un aizdevuma cena pieaug, bankas joprojām kreditē īpašumu iegādi un aizņēmēju skaits ir samazinājies tikai mazliet. Nekustamo īpašumu eksperts Arnolds Antanavičs (Arnoldas Antanavičius) sacīja: «Būtu ļoti drosmīgi sacīt, ka cenas kritīsies, jo joprojām ir pieejams banku atbalsts, un daļa sabiedrības joprojām vēlas pirkt īpašumus. Turklāt augsta inflācija mudina cilvēkus naudu kaut kur ieguldīt, nevis sēdēt un gaidīt, kad kaut kas notiks.»

Pūļa finansējuma platformas Rontgen, kas finansē nekustamā īpašuma projektus, vadītājs Martins Stankevičs (Martynas Stankevičius) norādīja: «Šobrīd materiālu un iziejvielu cenas normalizējas, kas ļauj precīzāk prognozēt un plānot īpašumu attīstīšanu un veikt būvniecību, tomēr spēja atļauties mājokļus samazinās, ekonomiskā situācija pasliktinās un procentu likmes pieaug, kas nozīmē, ka atsevišķu pircēju grupu aktivitāte kādu brīdi būs samazināta. Citiem savukārt tas atstās lielākas izvēles iespējas.» Pēc Stankeviča teiktā, ne pasaule, ne Lietuva šobrīd nepiedzīvo ievērojamus satricinājumus, un tuvākajā pusgadā dzīvokļu tirgum vajadzētu atjaunoties iepriekšējā līmenī.

Īpašumu īres uzņēmuma Mano numai vadītājs Aurims Čagus (Aurimas Čiagus) tomēr prognozē, ka cenas mazliet slīdēs lejup. «Saskaņā ar mūsu sākotnējiem aprēķiniem, samazinājums varētu būt 10-15%. Viļņas tirgū šobrīd ir arī individuālie projekti, kuru cenas izmaiņas var būt pat lielākas. To nosaka attīstītāju prasītās pārlieku augstās cenas,» sacīja Čagus.

Viņš arī piebilda, ka pircējiem būs izvēles un kaulēšanās iespējas, savukārt attīstītāji, iespējams, piedāvās kādus papildus labumus, piemēram, stāvvietu vai noliktavas telpu dāvanā.

Tādi piedāvājumi netika izteikti, kad pircēju bija daudz.

Nekustamo īpašumu tirgū ļoti nozīmīga persona, Lietuvas Bankas valdes priekšsēdētājs Gedimins Šimkus (Gediminas Šimkus) sacīja, ka šogad nekustamo īpašumu tirgu joprojām ietekmēs pieaugošās procentu likmes. Saskaņā ar viņa teikto, neliels tirgus atslābums, ņemot vērā iepriekšējās krīzes pieredzi, ir labs rādītājs, tomēr šādai situācijai nevajadzētu ieilgt.

Decembrī Eiropas Centrālā banka palielināja kreditēšanas procentu likmes, un Šimkus uzskata, ka paredzams vēl lielāks procentu likmes kāpums.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas