BNN vaicā | Latkovskis: Drošības situācija Latvijā tāda pati kā kopš Krievijas uzsāktā kara

Polijas teritorijā otrdien, 15.novembrī, ap pulksten 16.40 pēc Latvijas laika nokrita Krievijā ražota raķete, nogalinot divus cilvēkus un radot aizdomas par uzbrukumu NATO dalībvalstij. BNN uzrunātais drošības eksperts Ainars Latkovskis – 14.Saeimas Jaunās Vienotības frakcijas vadītājs, ilggadējs parlamenta Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas loceklis un tās vadītājs – atzina, ka pats šo incidentu uztver visai mierīgi.

Politiķa vērtējums par notikušo Polijā bija kodolīgs: «Polijas puse vēl nav pabeigusi savu izmeklēšanu par notikušo. Tas varētu būt uzbrukums, varētu būt negadījums – un to noteiks pati Polijas puse.» 

Kā norādīja Latkovskis, visticamāk, Polija, izmeklējot notikušo, piesaistīs arī resursus no citām NATO dalībvalstīm un izmantos informāciju no sakaru pavadoņiem. «Tas ir šīs valsts uzdevums,» skaidroja politiķis.

Tāpat pēc notikušā Polijā NATO alianses līguma 5.pants – par kopēju atbildi agresijai pret kādu tās dalībvalsti – nav iedarbināts, un kā liecina dažādu NATO valstu politiķu paziņojumi, arī netiks.

Lasiet arī: Pēc notikumiem Polijā 5.pantu, visticamāk, neiedarbinās; Latvijā drošības situācija nav mainījusies

Latkovskis sarunā ar BNN arī uzsvēra to, ka Latvijā drošības situācija pēc notikumiem Polijā nav mainījusies: «Tā joprojām ir tāda pati, kā kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā.»

Latkovskis, tāpat kā Ministru prezidents, aicina arī Latvijas sabiedrību īpaši nesatraukties.

Tāpat BNN politiķim vaicāja: vai notikušais neraisa šaubas par Polijas – un NATO – spējam aizsargāt savu gaisa telpu? Latkovskis atbildēja: «Tas drīzāk uzliek Rietumu valdībām pienākumu steidzami piegādāt Ukrainai pretgaisa aizsardzības ieročus, kas varētu nomainīt neefektīvās padomju laiku iekārtas.»

Jau iepriekš vēstīts, ka pirmais oficiālais apstiprinājums ziņai, ka Polijā otrdien, 15.novembrī, nokrita Krievijā ražota raķete, nogalinot divus cilvēkus, tika saņemts šorīt, 16.novembrī, no Polijas Ārlietu ministrijas preses sekretārs Lukaša Jasina.

Kaimiņos, Lietuvā, kā BNN iepriekš ziņoja, pēc raķetes trāpījuma Polijas ciematam Lietuvas prezidents aicinājis NATO uzlabot ārējās austrumu robežas aizsardzību. «NATO gaisa telpai jābūt simtprocentīgi aizsargātai… Lietuva aktīvi atbalstīs gaisa aizsardzības sistēmu izvietošanu uz Polijas–Ukrainas robežas,» medijiem sacīja Gitans Nausēda, piebilstot, ka šis nosacījums attiecas arī uz citām austrumu flanga robežām.

Tikmēr pēc tikšanās ar Rietumvalstu līderiem ASV prezidents Džo Baidens (Joe Biden) sacījis, ka raķete, kas nokrita Polija ciematā netālu no robežas ar Ukrainu, iespējams, nav palaista no Krievijas. Tāpat Baidens sarunā ar Polijas prezidentu Andžeju Dudu (Andrzej Duda) uzsvēris, ka Vašingtona ļoti nopietni uztver savas saistības ar NATO, un atbalstīs Poliju.

Savukārt Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis (Mateusz Morawiecki) paziņojis par paaugstinātu militāro gatavību Polijā un aicināja iedzīvotājus saglabāt mieru.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas