Depozīta sistēmai – gads, tajā nodots jau ceturtdaļmiljards iepakojumu

Sistēmas uzturētājs – SIA Depozīta Iepakojuma Operators – ziņo, ka kopš tās darbības uzsākšanas pērnā gada 1.februārī, 1400 depozīta punktos visā Latvijā ir nodots vairāk nekā 250 miljoni tukšo depozīta iepakojumu.

Tie ir vairāk nekā vidēji 130 sistēmā atgrieztu iepakojumu uz vienu Latvijas iedzīvotāju. Izaugsmi piedzīvojuši arī iepakojumu atgriešanas rādītāji. Ja depozīta sistēmā pirmo sešu mēnešu laikā tika atgriezti 83,3 miljoni depozīta iepakojumu, tad no 1.augusta līdz 2023.gada 31.janvārim iedzīvotāji depozīta punktos atgrieza divtik lielu apjomu – 166,7 miljonus iepakojuma vienību.

Līdztekus, veicinot aprites ekonomiku, tiks pārstrādātas vairāk nekā 3750 tonnas PET iepakojuma, 3800 tonnas stikla, 1000 tonnas alumīnija un 7 tonnas tērauda.

Savukārt ražotājiem atkārtotai uzpildei jau atgriezti 46,4 miljoni stikla pudeļu.

«Pateicoties 6 mēnešus ilgajam pārejas periodam, kad tirdzniecībā varēja atrasties arī dzērienu iepakojumi bez depozīta zīmes, ražotāji spēja veiksmīgi pielāgoties jaunajai sistēmai. Vienlaikus ilgais pārejas periods var tikt uzskatīts par galveno iemeslu tam, kādēļ nav izdevies pilnā mērā sasniegt plānoto 70% savākšanas apjomu plastmasas iepakojumam. Tomēr stikla un metāla iepakojumi nodoti ar uzviju, pārsniedzot prognozētās savākšanas normas,» skaidro Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga.

Sistēmas ieviešanas sākumposmā vislielākā pretestība tika novērota no tirgotājiem, bet šobrīd kopumā veikali veiksmīgi tikuši galā ar izaicinājumiem. Tomēr atsevišķi uzņēmēji ignorē Latvijas likumdošanas prasību pieņemt izlietoto iepakojumu, uzsver VVD vadītāja. 

«Oktobrī veiktā pētījuma rezultāti liecina, ka depozīta sistēmu izmanto 93% Latvijas mājsaimniecību. Tādēļ vēlos pateikties visiem depozīta sistēmas lietotājiem, kas palīdz parūpēties par Latvijas dabas un apkārtējās vides tīrību. Šogad viens no operatora lielākajiem uzdevumiem būs nodrošināt paplašinātā depozīta sistēmas tvēruma veiksmīgu ienākšanu tirgū un ceram, ka iedzīvotāji arī šīs pārmaiņas apgūs ātri, lai kopīgiem spēkiem varam savākt un pārstrādāt vēl lielāku dzērienu iepakojumu daudzumu,» saka SIA Depozīta Iepakojuma Operators valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

«Paplašinātā depozīta sistēmas tvērums» nozīmē, ka no šā gada jūnija depozīta sistēmā varēs nodot arī sīrupa un alkoholisko kokteiļu, kas veidoti uz spirta bāzes (ar alkohola saturu līdz 15%), stikla, plastmasas (PET) un skārdeņu iepakojumus, tāpat arī visu veidu alkoholisko dzērienu plastmasas (PET) pudeles vai skārdenes – protams, ar depozīta atzīmi.

Ja depozīta sistēmas pirmā darbības gada laikā tajā atgriezti vairāk nekā 250 miljoni iepakojuma vienību, tad savukārt dzērienu ražotāji un importētāji līdz 2022.gada 31.decembrim (ieskaitot) tirgū bija laiduši 366,8 miljonus depozīta produktu. Aktuālie dati liecina, ka iepakojumu atgriešanas dinamika pēc sākotnējā 6 mēnešu pārejas perioda noslēguma ir nostabilizējusies un šobrīd atgriešanas rādītāji pārsniedz 80%.

Lielākais nodoto iepakojumu apjoms fiksēts Rīgā un Pierīgā, kur iedzīvotāji nodevuši vairāk nekā pusi (54,1%) no visiem sistēmā atgrieztajiem depozīta iepakojumiem. Vidzemē un Kurzemē dzīvojošie nodevuši attiecīgi 15,3% un 13% no visiem depozīta iepakojumiem, bet zemākais nodošanas rādītājs fiksēts Zemgalē un Latgalē – attiecīgi 8,8% un 8,7%.

Analizējot konkrētu produktu grupu atgriešanas rādītājus, var secināt, ka vislabāk tiek atgriezts alus iepakojums (67%) un ūdens pudeles (66%), savukārt bezalkoholiskā vīna pudeles (23%) depozīta sistēmā tikušas atgrieztas vismazāk. Tam ir vairāki iemesli – šī veida dzērieni ar depozīta zīmi tirgū tika laisti salīdzinoši vēlu, kas bija pēc pārejas perioda beigām, turklāt šo dzērienu patēriņa modelis un mērķa grupas atšķiras.

Valsts vides dienests īsteno depozīta sistēmas darbības uzraudzību, pieņemšanas punktu atbilstību noteiktajām prasībām. Ir atbalstīta 17 kopīgo pieņemšanas punktu izveide, lai nodrošinātu iepakojuma nodošanas iespējas samērīgā attālumā. Par nepiedalīšanos depozīta sistēmā tirgotājiem izdoti lēmumi un piemērota piespiedu nauda kopumā par 20 850 eiro. Uzraudzīta arī depozīta iepakojuma ražotāju darbība, izlases kārtībā veicot tematiskās pārbaudes un nodrošinot atbilstošu dabas resursu nodokļa nomaksu par savlaicīgu neiesaistīšanos depozīta sistēmā.

Lasiet arī: Kur palicis 700 tūkstoši depozītpudeļu?

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas